Προς το περιεχόμενο

Ποια Gibson les paul standard ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατα πασα πιθανοτητα γιατι οσο μεγαλυτερο κομματι μπρατσου βρισκεται σε επαφη με το σωμα τοσο προσεγγιζει neck through κατασκευη. Που σημαινει λιγοτερη απωλεια κραδασμων/sustain υποθετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, δεν θέλω να το παίξω...έξυπνος.

Αλλά εμένα, σ' αυτό το βίντεο (με ό,τι κομπρεσάρισμα έχει φάει κι' απ' το youtube), η Gibson μου ακούγεται μια κλάση πάνω από την epi.

 

Θα συμφωνήσω, η διαφορά είναι παραπάνω απο εμφανής, αν και τέτοια βιντεάκια και ειδικά απο παίχτες που δεν έχουν "χέρι" δεν μπορούν να αποτελέσουν σημείο αναφοράς...

 

 

(γιατρέ είμαι ο μόνος; ακούω φωνές;)

 

(Δεν ακούς φωνές, κιθάρες ακούς... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, η διαφορά είναι παραπάνω απο εμφανής, αν και τέτοια βιντεάκια και ειδικά απο παίχτες που δεν έχουν "χέρι" δεν μπορούν να αποτελέσουν σημείο αναφοράς...

 

 

Της άκουσες αφού είχες δει το βιντεο;

Εγώ τις άκουσα blind και μου άρεσε καλύτερα η epi..

Μάλιστα πίστευα οτι είναι η gibson μέχρι να δω το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι δικιο εχετε ;) + με η προυποθεση πως και διπλα σου να παιζουν, αν δε τις πιασεις στο χερι σου, δε θα εχεις ουτε το 90% της αποψης σου για το κ α θ ε οργανο.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της άκουσες αφού είχες δει το βιντεο;

Εγώ τις άκουσα blind και μου άρεσε καλύτερα η epi..

Μάλιστα πίστευα οτι είναι η gibson μέχρι να δω το βίντεο.

 

Η Πατησίων με την Δροσοπούλου είναι παράλληλες.

Έχουν όμως αρκετά μεγάλη διαφορά πλάτους... ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια φενεται η vos αλλα κανει για μεταλ ?

αυτή η ερώτηση στέκεται επάξια δίπλα στο "what is the meaning of life,universe and everything?",πιο γνωστή και ως "μαχόγκανη καλό για μέταλ";  :)

 

Ειλικρινά,εαν είχα 1 ευρώ κάθε φορά που άνοιγε ένα τέτοιο thread στο noiz θα είχα αγοράσει σε όλους σας από δυο VOS,να 'χετε να τις αλλάζετε.

 

aris 17561 οι περισσότερες από τις ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί πολλάκις εδώ μέσα.Κάνε μια αναζήτηση.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτο και ρωταω για να μαθω... αν ειναι καποιος να κανει ερωτησεις και να ξερει τοτε τι νοημα εχει η ερωτηση...  εχω μια επιφων και νιωθω οτι ηρθε η ωρα να παρω μια γκιμπσον  . θες γιατι με χαλαει το χεντστοκ θες γιατι εχει καποια flaws τα οποια αναμενω απο μια γκιμπσον οτι δεν θα τα εχει ? ( που ειναι και ο κυριως λογος ουσιαστικα )

Χωις παεξηγηση και χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος ή κακοπροαιρετος, μαλλον δεν ξερεις τι θελεις. Οχι ποια  Gibson θελεις αλλλα ΓΕΝΙΚΑ δεν ξερεις τι θελεις.

 

Πριν κανα δυο μηνες ηθελες  φθηνο και ultrasupervery high gain ενισχυτη  ειχε φτασει το θρεντ σου σε σουρεαλιστικα επιπεδα και τελικα δεν κατεληξες πουθενα. Μετα σε ενα αλλο θεμα εψαχνες Jackson rr  made in USA γιατι δεν ενιωθες το κατι ξεχωριστο στην  japan που ειχες και σε χαλαγε το licensed floyd rose  που κατα τα αλλα δεν χρησιμοποιεις και απ'οτι ειδα σε κανα δυο βιντεακια σου εισαι καθαρα rythm τυπος. ΚΑΙ αυτο το θρεντ πηγε στα αζητητα. Βαρεθικες την ιδεα και την παρατησες.

Μετα το θεμα του Mesa Boogie. Τοσα ατομα ασχοληθικαν και προσφερθικαν να σε βοηθησουν ( ω ναι) ΠΑΛΙ δεν κατεληξες πουθενα.

Μετα  αλλο θεμα με πεταλι που μετατρεπει την καθαρη φωνη σε καφροφωνη.

Τωρα αυτο το θεμα και ειμαι σιγουρος οτι παλι δεν θα καταληξεις πουθενα. Σου δινω μια φιλικη συμβουλη και παρακαλω μην νομιζεις οτι σου επιτειθομαι ή κατι τετοιο.

ΕΧεις ορισμενες πολυ καλες κιθαρες...Αν εχεις ελευθερο χρονο ( που προφανως και εχεις για να αφιερονεις  τοσες ωρες  ανοιγοντας θρεντ στο νοιζ) Παρε  μια απο τις κιθαρες σου και  εξασκησου! Practice makes perfect.Μην ασχολεισαι με το  ποσα οργανα εχουν οι αλλοι γιατι οι αλλοι εχουν mesa boogie,  γιατι εχουν 52145217 custom  κιθαρες, γιατι εχουν το αλλο, γατι το παραλλο. Κυριος σκοπος του μουσικου ειναι η ΜΟΥΣΙΚΗ. Επικεντροσου σε αυτην και μετα τα αλλα θα ερθουν μονα τους και θα  φανουν στην πορεια οι αναγκες σου. Εκτως αν σε ενδιαφερει περισσοτερο να μεγαλωσεις την συλλογη σου και να κοιτας της κιθαρες σου οποτε παω πασο.

Αν  νομιζεις οτι το σχολιο μου  σε θιγει  τοτε μη δινεις σημασια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pathosray το σχόλιο σου κάθε άλλο παρά αδιάφορο με άφησε. Πάραυτα θα ήθελα να σου απαντήσω σε κάποια από αυτα που παρέθεσες χωρίς να σημαίνει ότι διαφωνώ εντελώς.το σίγουρο είναι ότι με έχει ποιαςει το gas μου. Πέραν τούτου όμως. Εχω κάποιες κιθάρες. Μια εκ των οποίων είναι η τζάκσον την οποία όταν ποιαν στα χέρια μου δεν ευχαριστίεμαι από ψυχολογικής άποψης λόγω του τρεμολο. Φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω . Δεν είναι τόσο κακό αλλά είναι η ιδέα. Και ξέρεις κάτι ; δεν είναι η ελπίδα που λένε ότι τελειώνει τελευταία. Αλλά το χούι πεθαίνει τελευταίο μαζί με τον άνθρωπο. Σε πολλούς ανθρώπους αν τους μπει κάτι στο μυαλό δεν μπορούν ... Δεν το θέλουν... Δεν μπορούν. Άνοιξα τότε το θέμα αυτό ώστε να πουλήσω την τζάκσον μου και να πάρω μια με καλύτερο τρεμολο. Τελικά τα παιδιά μου εξήγησαν πράγματα τα οποία δεν ήξερα. Και τελικά μέτρησε η άποψη τους και δεν την πούλησα και είμαι και ευχαριστημένος από αυτό.το θέμα ενυσχητη πήρε διαστάσεις θριάμβου αλλά δεν πήγε στα αζήτητα όπως λες . Κατέληξα και μάλιστα πολύ καλά... Είναι γνωστό νομίζω πλέον ποιον ενυσχητη θα πάρω... Κάτι το οποίο προέκυψε από δίκες πασ προτάσεις... Άρα δεν πήγε ούτε αυτό στα αζήτητα...όσο για το πεταλί φωνής εξίσου μέτρησα την άποψη σας αφού εγκατέλειψα πλήρως την ιδέα. Μπορεί να με έχει ποιαςει το gas όμως το ότι θέλω αρκετά πράγματα αυτην την περίοδο δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω τι θέλω. Δεν θέλω ενυσχητη ; εχω έναν μπαντήτ πιβι... Άλλοτε το λέω και μου λένε είναι ενυσχηταρα άλλοτε μου λένε είναι χρεπι. Όσο και να μην εππηρεαζεσαι τελικά εππηρεαζεσαι και λες ... Αια να το λένε όλοι μήπως ο μπαντήτ είναι μαπα ; άρα λες ας ανοίξω ένα θέμα τουλάχιστον να δω τι προτάσεις έχουν οι υπόλοιποι  ; το πεταλί της φωνής πάλι πολύ συγκεκριμένο δεν ήταν ; είμαι τραγουδιστής και η φωνή μου είναι αρκετή αια το επίπεδο του συγκροτήματος μου. Οπότε σκέφτηκα αν υπάρχει τρόπος να λυθεί ένα θέμα που με απασχολούσε... Ρώτησα , αποθαρυνθηκα , εγκατέλειψα...  Όσες συμβουλές μου έχετε δώσει καμία δεν έχει πάει στα αζήτητα. Ίσα ίσα τα εχω ακολουθήσει με θρησκευτική ευλαβια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου