Προς το περιεχόμενο

Φινίρισμα με λάδι και βαφές εμποτισμού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συγχαρω κι εγω για το αρθρο, αλλα να εκφρασω μια σκεψη οσον αφορα στη χρηση του 1000grit με το λαδι, οταν εχουμε να κανουμε με ανοιχτοχρωμα ξυλα, πχ maple σε μανικι. (οκ, μανικη)

 

Τα ντουκοχαρτα οσο τα δουλευεις βγαζουν μια μαυρη σκονη (το υλικο τριβης που ξεκολλαει απο το χαρτι) και αυτο ενδεχομενως να "μπουκωσει" καποια νερα/πορους του ξυλου και να φαινεται σαν λεκες.

Ιδιως αν "χτιστει" και με το λαδι.

Σε σκουροχρωμα ή εμποτισμενα με dye ξυλα σιγουρα δεν υφισταται θεμα.

 

Για χρηση σε μανικια maple προτιμω το ψιλο ατσαλομαλλο.

Τριψιμο και καλο καθαρισμα (το κανω με ηλεκτρικη σκουπα...) και μετα τα λαδια.

 

 

α ρε χαρη τι μας κανεις... Μολις προχτες "ζαχαρωνα" ενα σωματακι warmoth για woody βαψιμο....  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ ενδιαφερον θεμα οντως και θα ηταν καλο να καρφιτσωθει,ωστε να ενημερωθουμε σχετικα με το DIY finishing απο οσους εχουν σχετικη εμπειρια!Απο διαρκεια ζωης πως τα πανε αυτες οι βαφες νερου σε βαθος χρονου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο θεμα...μιας και εγω ασχολουμε με το να βαφω ξεβαφω(στο παρελθον αυτα) και γενικοτερα να σεταρω μονος τα μπασα μου,περισσοτερο για προσωπικη ικανοποιηση ολα αυτα...ηθελα να κανω μια ερωτηση,προσφατα πηρα τη μεγαλη αποφαση να τριψω και να περασω με βερνικι τη ταστιερα του αταστου μπασου μου...το εχω ξανακανει στο παρελθον αλλα σε οργανα τα οποια τα εχω για πειραματα και οχι στο "καλο μου" μπασο,τελικα ολα μια χαρα το μπασο παιζει αψογα και επιτελους εξαφανιστικαν και ολα τα τριξιματα που ειχε σε μερικα σημεια η ερωτηση που θελω να κανω ειναι αν βαλω κερι αυτο που βαζουν στα αμαξια τοτε θα γυαλισει η ταστιερα μου? το βερνικι που χρησιμοποιω ειναι δυο συστατικων και περιεχει πολυαιρεθανη για να ειναι σκληρο και ανθεκτικο.αν καποιοι εχουν διαφοερετικες αποψεις για το πως διορθωνεις μια ταστιερα αταστου μπασου ας καταθεσουν τις γνωμες τους,θα με ενδιεφερε πολυ κατι τετοιο

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου