Προς το περιεχόμενο

Πως αναγνωριζεται το πτυχιο ειδικου αρμονιας στο εξωτερικο;


speedlight

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα ηθελα να μου πειται αν γνωριζετε αν καποιος ειναι κατοχος του πτυχιου ειδικου αρμονιας και θελει να παει η εργαστει στο εξωτερικο αυτος ο τιτλος πως αναγνωριζεται bachellor?,master? κατι αλλο?οποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει,thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θα ηθελα να μου πειται αν γνωριζετε αν καποιος ειναι κατοχος του πτυχιου ειδικου αρμονιας και θελει να παει η εργαστει στο εξωτερικο αυτος ο τιτλος πως αναγνωριζεται bachellor?,master? κατι αλλο?οποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει,thanks.

 

Φίλε τα πτυχία των θεωριτικών της κλασικής μουσικής στην Ελλάδα δεν είναι διαβαθμισμένα.

 

Επειδή τα ωδεία υπάγονται στο Υπ.Πολιτισμού και όχι στο Υπ.Παιδείας, δεν πρέπει να έχουν κάποια ουσιαστική αξία στο εξωτερικό, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβιαα αλλά κατά πάσα πιθανότητα

 

Στην καλύτερη να είναι αντίστοιχα με κάποιες σπουδές του επιπέδου postsecondary education δηλ τις σπουδές μεταδευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης, αλλά δεν το νομίζω

 

Τώρα για bachellor και master βέβαια ούτε λόγος έτσι; ασε που πάνω από το ειδικό της αρμονίας υπάρχει αντίστιξη, φυγή και σύνθεση. Τότε αυτά θα ήταν +3....διδακτορικά

 

Και άσε που αυτά τα πτυχία είναι μαιμούδένια στη Ελλάδα - τα παίρνει ο οποιοσδήποτε και με άριστα...... :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή τα ωδεία υπάγονται στο Υπ.Πολιτισμού και όχι στο Υπ.Παιδείας, δεν πρέπει να έχουν κάποια ουσιαστική αξία στο εξωτερικό, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβιαα αλλά κατά πάσα πιθανότητα

Ακριβώς. Το ξέρω με σιγουριά, πρίν απο 2 χρόνια. Το έψαξα για δίπλωμα πιάνου και πτυχία αρμονίας και αντίστιξης και... ΟΧΙ. Και ακριβώς για το λόγο που λέει ο mij.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και άσε που αυτά τα πτυχία είναι μαιμούδένια στη Ελλάδα - τα παίρνει ο οποιοσδήποτε και με άριστα...... :)

 

 

+1000000

 

 

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με τους ομιλησαντες ανωθεν μου.

 

απο την ενημερωση που εχω κι εγω , μπορω να σου πω οτι το πτυχιο αρμονιας πλεον δεν μετραει ουσιαστικα καπου.

ακομα και δουλεια να ζητησεις στην Ελλαδα -για το Δημοσιο τουλαχιστον- σου ζητανε ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ πτυχιο φυγης.

τωρα στο εξωτερικο νομιζω πως δεν αναγνωριζεται. αυτο το λεω με βεβαιοτητα 80% , μη εχοντας ο ιδιος εμπειρια , αλλα μαθαινοντας απο φιλους που σπουδαζουν.

 

off topic:

αγαπητε ninja , απο οπου και να χεις παρει το πτυχιο , η "ουσια" ΔΕΝ ειναι στο "χαρτι" και στο "ονομα" του ωδειου η του εκαστοτε διδασκοντα. για τον τελευταιο βεβαια δεν ειναι απολυτο.

μπορει να κανεις μαθημα με την "κορυφη" των καθηγητων , αλλα να μην μπορεις να τραγουδησεις μεσα στο μυαλο σου ενα 4ης αυξημενο.οποτε δωρον-αδωρον....

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που λέει ο ninja, μάλλον, και με βρίσκει σύμφωνο, είναι απλά ότι δεν είναι όλα τα ωδεία απλά "πουλημένα". Εγω δεν είχα τον καθηγητή μου στο πλάι μου όταν έδινα για πτυχία θεωρητικών κλπ. Μπορεί σαν ιδέα ένα πτυχία αρμονίας να είναι ολίγον ξεφτύλα πιά, μπορεί να πιστεύω ότι το 90% των ωδείων θα έπρεπε να κάνουν καλύτερη δουλειά ή να μην δίνουν πτυχία, μπορεί το γεγονός ότι ένα ωδείο, για να δώσει δίπλωματα/πτυχία πρέπει να έχει αντπρόσωπο του υπουργείου να δείχνει πολύ απλά την κατάσταση, αλλά παραμένει ότι υπάρχουν μέρη που κάνουν καλά την δουλειά τους και δεν είναι "βιομηχανία χαρτιών".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω αγαπητε νικολα. :)

 

δεν λεω πως δεν υπαρχουν καλα ωδεια.υπαρχουν ομως και κατι "μπακαλικα" αστα να πανε...

για μενα το προβλημα ειναι στην "ριζα"....

 

1.δεν θα επρεπε τα ωδεια να υπαγονται στο υπουργειο πολιτισμου , αλλα στο ΥΠΕΠΘ.

2.καλο θα ηταν να υπηρχαν ΠΟΛΥ πιο αυστηρα κριτηρια λειτουργιας των ,και οποιο τα πληρουσε να ειχε την εννοια της μουσικης Ακαδημιας και οχι του "ιδιωτικου" ωδειου.

3.αυτη τη στιγμη δεν μου ερχονται στο μυαλο πανω απο 3 ωδεια που να γινεται πραγματικα σοβαρη δουλεια...δυστυχως...

4. το πτυχιο που θα δινουν να ειναι αντιστοιχο του πανεπιστημιου -και μαλιστα με την προσθηκη παιδαγωγικων μαθηματων- αλλα σε εξιδεικευση οργανου η θεωρητικων , και οχι πιο γενικης εννοιας οπως αυτη της μουσικολογιας.το λεω αυτο διοτι καποιος που τελειωνει μουσικολογια , πολυ καλως μεν , αλλα αν ζητησει δουλεια σε μουσικο σχολειο π.χ.σαν κιθαριστας , ΔΕΝ δικαιουται να εργαστει αν δεν εχει διπλωμα κιθαρας. και φυσικα απο που αλλου...??... 

 

ως αναφορα τον εκπροσωπο του υπουργειου......δεν γνωριζω τι ειδικευση και προσοντα εχει αυτος ο κυριος , που θα εξετασει τον υποψηφιο.....

 

ισως ειμαι λιγο σκληρος αλλα εχω "φαει" ωδεια απο το 1982 και εχω σχηματισει μια "α" αποψη...

 

φιλικοτατα  ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα ιδίως που ο ΑΣΕΠ δεν δέχεται τους "ωδειακούς" για τους διαγωνισμούς των εκπαιδευτικών παρά μόνο τους "πανεπιστημιακούς" τα πτυχία των θεωριτικών της μουσικής θα απαξιωθούν ακόμα περισσότερο.

 

Και βέβαια μεγάλη οικονομική σφαλιάρα και στα ωδεία για τους γνωστούς λόγους.

 

Αν σκεφτούμε ότι μόνο για να δώσεις εξετάσεις και να πάρεις αρμονία, αντίστιξη ή φυγή το κάθε ένα κοστίζει περίπου στα 800€, χώρια τα δίδακτρα κάθε μήνα για αρκετά χρόνια, μπορούμε να φανταστούμε το τι κερδίζει (...ή κέρδιζε πλέον) ένα ωδείο απο τα πτυχία και μόνο των θεωριτικών.

 

Νομίζω ότι όλοι θα σταματάνε πλέον στο υποχρωτικό της αρμονίας.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλοι θα σταματάνε πλέον στο υποχρωτικό της αρμονίας.....

 

+1

 

και μαλιστα δεν θα ειναι και απολυτως απαραιτητο για οσους εχουν βλεψεις για εξειδικευση σε ενα μουσικο οργανο , διοτι υπαρχουν και τα μαθηματα που δινεις για το πτυχιο/διπλωμα οργανου.

π.χ. ιστορια μουσικης

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου