Προς το περιεχόμενο

Σπουδες ηλεκτρικης κιθαρας στο εξωτερικο


metaxa13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρις να θελω να χω8ω στην συζητηση σαν ασχετος,εφ'οσον πραγματικα νιωθω οτι με ενδιαφερει το θεμα,θα συμφωνησω με οσα εχει πει ο warwickplayer και μαλιστα ο τροπος του ηταν πολυ πειστηκος και ισως και να χρειαζοταν διοτι πρεπει να επιστρεφουμε στην πραγματικοτητα σε τετοια θεματα.και αυτο γιατι κανοντας μια μικρη ερευνα μονο ως προς το μερος της οντισιον για το berklee βρισκω αυτο.

The Audition

Prior to your audition, you will have 15 minutes to warm up on your instrument and review the reading material. The audition will be 15 minutes long and will consist of the following parts:

 

    * a prepared piece of your choice

    * a reading selection (if you can)

    * simple-form blues

    * an optional improvisation over a standard jazz tune or harmonic vamp

    * melodic, harmonic, and rhythmic ear training exercises

 

At the discretion of each audition team, technical exercises and/or a jam with the audition team might be part of your audition.

 

Κατι το οποιο εμενα δεν μου φαινεται "γελοιο" οπως προανεφερε  φιλος που ανεβασε το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys peace.

φιλε το να πας εξωτερικο δεν εχει να κανει μονο με το αν αξιζει το πανεπιστημιο. το berklee σε τοσο μικρη ηλικια ειναι αποφαση ζωης. σημαινει οτι αφηνεις πισω τα παντα για μερικα χρονια γιατι δεν ειναι λονδινο η ολλανδια που αν θες στην βαραει και γυρνας για ενα σαββατοκυριακο που λεει ο λογος .Θα πας σε μια χωρα με τελειως διαφορετικους ρυθμους εχοντας να ανταγωνιστεις ατομα που ειναι αποφασισμενα να διαβαζουν 10 ωρες την μερα καθημερινα . καλυτερα λοιπον ( προσωπικη αποψη παντα ) να πας πιο μετα ετσι ωστε και να εχεις την καταλληλη τεχνικη να ανταπεξελθεις αλλα και να εισαι 100% συνειδητοποιημενος και πιο ωριμος πνευματικα ετσι ωστε να παρεις το 100% απο αυτο το πολυ καλο κατα τα αλλα πανεπιστημιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να χω8ω στην συζητηση σαν ασχετος,εφ'οσον πραγματικα νιωθω οτι με ενδιαφερει το θεμα,θα συμφωνησω με οσα εχει πει ο warwickplayer και μαλιστα ο τροπος του ηταν πολυ πειστηκος και ισως και να χρειαζοταν διοτι πρεπει να επιστρεφουμε στην πραγματικοτητα σε τετοια θεματα.και αυτο γιατι κανοντας μια μικρη ερευνα μονο ως προς το μερος της οντισιον για το berklee βρισκω αυτο.

The Audition

Prior to your audition, you will have 15 minutes to warm up on your instrument and review the reading material. The audition will be 15 minutes long and will consist of the following parts:

 

    * a prepared piece of your choice

    * a reading selection (if you can)

    * simple-form blues

    * an optional improvisation over a standard jazz tune or harmonic vamp

    * melodic, harmonic, and rhythmic ear training exercises

 

At the discretion of each audition team, technical exercises and/or a jam with the audition team might be part of your audition.

 

Κατι το οποιο εμενα δεν μου φαινεται "γελοιο" οπως προανεφερε  φιλος που ανεβασε το θεμα.

 

Παιδιά μην μπερδεύετε τον άνθρωπο αν δεν είστε σίγουροι για αυτά που γράφετε. Το κείμενο που παραθέτεις αναφέρεται στην audition που θα περάσεις προκειμένου να διεκδικήσεις υποτροφία και όχι για admittance στη σχολή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην μπερδεύετε τον άνθρωπο αν δεν είστε σίγουροι για αυτά που γράφετε. Το κείμενο που παραθέτεις αναφέρεται στην audition που θα περάσεις προκειμένου να διεκδικήσεις υποτροφία και όχι για admittance στη σχολή.

 

Ως πρως το berklee , ειμαι σιγουρος οτι μπαινεις πολυ ευκολα οπως λεει και ο jazzjoker. Τα πραγματα που ζητανε ειναι γελοια για να σε παρουνε, τωρα για το ποσο ευκολα κοβεσε δεν ξερω.

Αν αυτο σου κανει για admittance και οχι για υποτροφια τοτε απλα διαφωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες εναν δασκαλο στην πολη που μενεις και κανε μαθηματα αλλα και συγχρονως προετιμασια για να σπουδασεις σε μια σχολη του εξωτερικου (εαν στην τελικη σε ενδιαφερει τοσο)

το να πας εξω δεν χρειαζεται απλα να ξερεις να παιζεις "καλα" αλλα θα πρεπει να ξερεις πολυ καλα θεωρια και οχι στα ελληνικα αλλα στα αγγλικα.

καλο θα ειναι να πας σε καποιο ωδειο πχ Νακα η το παρατημα του MI στην Αθηνα η να βρεις καποιο δασκαλο που εχει παει εξω και να ρωτησεις οτι σε απασχολει.

 

εγω θα "πεταξω" και κατι αλλο που θα ειναι καλο να σε απασχολει.

εαν τελικα πας εξω σκεψου εαν θα ηθελες να μεινεις εξω για να μπορεσεις να αξιοποιησεις καλυτερα τις γνωσεις σου.

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Στο εξωτερικο , ο μουσικος τομεας ειναι και εκει ζορικος? (οχι σε στυλ ελλαδας) . Δηλαδη βρισκεις και εκει δυσκολα δουλεια ή ειναι τοσο δυσκολο οσο ενα οπιοδηποτε αλλο επαγγελμα?

 

τι εννοεις με την εννοια "εξωτερικο"?

 

"εξωτερικο" ειναι και η Αλβανια,"εξωτερικο" και η Αγγλια,"εξωτερικο" και η Αμερικη.

 

Ας υποθεσω οτι μιλας για τις δυο "ΜΕΚΕΣ" ;D της μουσικης δηλ. την Αμερικη και την Αγγλια,θα πρεπει ξανα...να υποθεσω οτι θες να γινεις SESSION μουσικος....

 

Εκει δυστυχως για εσενα θα πρεπει να αντιμετωπισεις τον ...ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ και μαλιστα μια και θα κληθεις να παιζεις τις ΕΘΝΙΚΕΣ μουσικες αυτων των χωρων (ροκ,ποπ,τζαζ,country,r&b κτλ) θα εχεις να αντιμετωπισεις τον ανταγωνισμο απο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ μουσικους που ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ με αυτες τις μουσικες και οχι με καρσιλαμαδες οπως εσυ (και εγω). ;D

 

Οχι τα πραγματα ΔΕΝ ειναι ευκολοτερα στο εξωτερικο (ειδικα στον τομεα που εσυ θες να δραστηριοποιηθεις επαγγελματικα δηλ.το σεσιονιλικι),το επιπεδο ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ υψηλο και οι περισσοτεροι μουσικοι ΠΕΙΝΑΝΕ (οπως αλλωστε πεινανε και εδω).

 

Το να εχεις καλη ΤΕΧΝΙΚΗ ειναι απαραιτητο (οποτε καποιες σπουδες ισως σε βοηθησουν) αλλα ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ,πρεπει να εχεις ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ και την καταλληλη ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ για να βρισκεις δουλειες (κοινωνικη δικτυωση,επαφες,δημοσιες σχεσεις κτλ.)

 

Το γεγονος οτι δεν εισαι...ΙΘΑΓΕΝΗΣ θα σου δημιουργησει καποια προβληματα στην Αγγλια και λιγοτερα στις ΗΠΑ ,στις ΗΠΑ ομως θα χρειαστεις αδεια παραμονης/εργασιας για να μπορεις να εργαστεις την οποια δεν ξερω ποσο ευκολα θα μπορεις να παρεις,σιγουρα οι σπουδες σε καποιο γνωστο μουσικο πανεπιστημιο οπως το Berklee θα σε βοηθησουν,αλλωστε παρα πολλοι πανε στο Berklee και για αυτον τον λογο (γνωριμιες,πτυχιο κτλ.)

 

Απο τη στιγμη ομως που εχεις αποφασισει να ζησεις στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ,κατι που αλλωστε ειναι και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ επιλογη για εναν νεο που εχει την ατυχια να γεννιεται στην Ελλαδα κατα την ταπεινη μου γνωμη (εκτος και αν εχει 5-6 εκατομμυρια ευρω σε Ελβετικη τραπεζα ο πατερας του.. ;D) μια και τα επομενα 50-100 χρονια θα ειναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ στη χωρα μας, θα σου πω τη μονη ..στερεοτυπη συμβουλη που ομως ΟΝΤΩΣ ισχυει στο εξωτερικο (τουλαχιστον στην Αμερικη & στη Γερμανια οπου εχω ζησει για πολυ καιρο):

 

ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ.

 

Καλη τυχη        

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις με την εννοια "εξωτερικο"?

 

"εξωτερικο" ειναι και η Αλβανια,"εξωτερικο" και η Αγγλια,"εξωτερικο" και η Αμερικη.

 

Ας υποθεσω οτι μιλας για τις δυο "ΜΕΚΕΣ" ;D της μουσικης δηλ. την Αμερικη και την Αγγλια,θα πρεπει ξανα...να υποθεσω οτι θες να γινεις SESSION μουσικος....

 

Εκει δυστυχως για εσενα θα πρεπει να αντιμετωπισεις τον ...ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ και μαλιστα μια και θα κληθεις να παιζεις τις ΕΘΝΙΚΕΣ μουσικες αυτων των χωρων (ροκ,ποπ,τζαζ,country,r&b κτλ) θα εχεις να αντιμετωπισεις τον ανταγωνισμο απο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ μουσικους που ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ με αυτες τις μουσικες και οχι με καρσιλαμαδες οπως εσυ (και εγω). ;D

 

Οχι τα πραγματα ΔΕΝ ειναι ευκολοτερα στο εξωτερικο (ειδικα στον τομεα που εσυ θες να δραστηριοποιηθεις επαγγελματικα δηλ.το σεσιονιλικι),το επιπεδο ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ υψηλο και οι περισσοτεροι μουσικοι ΠΕΙΝΑΝΕ (οπως αλλωστε πεινανε και εδω).

 

Το να εχεις καλη ΤΕΧΝΙΚΗ ειναι απαραιτητο (οποτε καποιες σπουδες ισως σε βοηθησουν) αλλα ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ,πρεπει να εχεις ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ και την καταλληλη ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ για να βρισκεις δουλειες (κοινωνικη δικτυωση,επαφες,δημοσιες σχεσεις κτλ.)

 

Το γεγονος οτι δεν εισαι...ΙΘΑΓΕΝΗΣ θα σου δημιουργησει καποια προβληματα στην Αγγλια και λιγοτερα στις ΗΠΑ ,στις ΗΠΑ ομως θα χρειαστεις αδεια παραμονης/εργασιας για να μπορεις να εργαστεις την οποια δεν ξερω ποσο ευκολα θα μπορεις να παρεις,σιγουρα οι σπουδες σε καποιο γνωστο μουσικο πανεπιστημιο οπως το Berklee θα σε βοηθησουν,αλλωστε παρα πολλοι πανε στο Berklee και για αυτον τον λογο (γνωριμιες,πτυχιο κτλ.)

 

Απο τη στιγμη ομως που εχεις αποφασισει να ζησεις στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ,κατι που αλλωστε ειναι και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ επιλογη για εναν νεο που εχει την ατυχια να γεννιεται στην Ελλαδα κατα την ταπεινη μου γνωμη (εκτος και αν εχει 5-6 εκατομμυρια ευρω σε Ελβετικη τραπεζα ο πατερας του.. ;D) μια και τα επομενα 50-100 χρονια θα ειναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ στη χωρα μας, θα σου πω τη μονη ..στερεοτυπη συμβουλη που ομως ΟΝΤΩΣ ισχυει στο εξωτερικο (τουλαχιστον στην Αμερικη & στη Γερμανια οπου εχω ζησει για πολυ καιρο):

 

ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ.

 

Καλη τυχη        

 

 

Case closed  ;) 'Nuff said  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους σας. Οι απαντησεις σας ηταν πολυ διαφωτιστικες. Δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα κανω αλλα εχω καιρο.

Το ποτηρι παντα μισογεματο και καλα κανεις.δεν καταλαβαινεις και τιποτα βλεποντας το μισοαδειο,οπως εγω... :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχοντας δώσει για το Berklee, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα λένε και ας έχεις τα λεφτά. Θέλουνε κάποια βασικά πράγματα αλλά το θέμα είναι οτι πέρσι είχανε 5000 αιτήσεις και απο αυτές παίρνουνε το 30% και για τους κιθαρίστες το 10% απο όλο το κόσμο.

 

Δυστυχώς, εγώ κόπηκα για διάφορους λόγους. Το ear training δεν ήταν το καλύτερο αν και το έβγαλα αυτό που μου ζητάγανε και το κομμάτι που διάλεξα δεν ήταν και το καταλληλότερο. Εκτός απο ότι ταξίδεψα στο Λονδίνο και όταν έφτασα αρρώστησα και έφτασα 40 πυρετό και είχα ρίγος την ώρα που έδινα την audition μου.

 

Αν όντως, ενδιαφέρεσαι για το Berklee, προτείνω να κάνεις Early Application, για να έχεις ένα advantage χρόνου και απάντησης. Όσο για αυτά που ζητάνε, μάθε πολύ καλά το blues, το sight reading σου, όσο πιο πολύ ear training μπορείς και ένα κομμάτι το οποίο θα είναι all around, που να έχει και τέχνικη αλλά και μελωδία. Θα δώσω έμφαση στη μελωδία. Πολύ βασικό, γιατί τους νοιάζει η μουσικότητα. Απο το 2008 και μετά έχει μειωθεί κατά πολύ το acceptance rate, κυρίως στους κιθαρίστες.

 

Ένα πολύ βασικό κομμάτι είναι το Interview που κανένας δεν αναφέρει και παίζει ισάξιο ρόλο με την audition. Πρέπει να ξέρεις να μιλάς και να τους δείξεις πόσο το θές και πόσο καλά το ξέρεις αυτό. Κάτσε και μάθε πολύ καλά τις ερωτήσεις που έχει στο application proccess. Γιατί θα χρειαστεί να τα αναφέρεις όλα αυτά με τον δικό σου τρόπο στο interview. Είναι κάτι σαν διάλογο με ένα φίλο σου σε ένα σαλόνι με εναν Advisor του Berklee, και πολύ πιθανό να είναι στο χώρο και άλλοι υποψήφιοι, γιαυτό μην κομπλάρεις.

 

Επίσης, παίζει ρόλο οι βαθμοί σου, που έχεις στο απολυτηριό σου και σαν αμερικάνικο πανεπιστήμιο τους νοιάζει να είσαι άνθρωπος, πολύπλευρος. Αρέσει αυτό στους Αμερικάνους, όσο πιο πολλά πράγματα έχεις κάνει γιαυτούς τόσο το καλύτερο, γιατί βλέπουν οτι μπορεί να έισαι competitive enough για αυτούς και για το περιβάλλον τους.

 

Εγώ πάντως, θα αρχίσω με 2 χρόνια στο Nάκα γιατί είναι μία πιο σίγουρη δίοδος στο να μπώ στο Berklee και μετά εκεί συνεχίζω λογικά με double major το οποίο θέλω να κάνω. ELPD ή MP&E και Performance.

 

Τελευταίο και κλείνω, έχοντας έναν φίλο που σπουδάζει εκεί αυτή τη στιγμή, υπάρχουν πολλοί σκράπες που δεν το αξίζουν να είναι εκεί, και χρησιμοποιούνε και άλλα μέσα για να περνάνε τα μαθήματα. Κοπελίτσες κάνουνε τα γλυκά μάτια, κλπ κλπ.

 

Εύχομαι ότι καλύτερο στο μέλλον σου με τη μουσική και να πάρεις τη σωστή απόφαση, επίσης μην βιαστείς ακόμα μικρός είσαι, όχι οτι εγώ είμαι κανένας μεγάλος. Απλά, άμα δεν είσαι πραγματικά έτοιμος, μπορεί να φας τα μούτρα σου και να ξενερώσεις.

 

Καλή Επιτυχία!!

 

 

Υ.Γ. ο Superfunk τα λέει πολύ καλά, απλά επικεντρώθηκα στο θέμα Berklee, μιας και το πέρασα όλο αυτό.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου