Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με ηχογράφηση, audacity, vst plug in's κ.α.


Kostie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Ξεκινώ δειλά δειλά τα πρώτα βήματα στο χώρο της ηχογράφησης σε υπολογιστή και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια συγκεκριμένα πράγματα σχετικά με αυτό έχοντας ήδη διαβάσει αρκετές δημοσιεύσεις και ψάχνοντας συγκεκριμένες απαντήσεις.

 

1. Με τη χρήση audacity, μιας εξωτερικής κάρτας ήχου usb (θα την εχω σε μια βδομάδα, μάλλον lexicon alpha), με το guitar rig συν προενίσχυση, τι άλλο θα χρειαστώ για τεχνητά όργανα;

 

2. Τα vst plug in's πως χρησιμοποιούνται; Μπορούν να εισαχθούν στο audacity; και πώς; Ποιά από αυτά είναι εύκολα στη χρήση, ποιοτικά και δωρεάν;

 

3. Θα μπορώ να έχω κανάλια με διάφορα όργανα όπου θα ηχογραφώ εγώ τις κιθάρες χρησιμοποιώντας μόνο το audacity 1.3;

 

4.Με την κάρτα ήχου περί του ποσού 100 ευρώ θα έχω καθυστέρηση στον ήχο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήρθες

 

1) Όχι μια χαρά θα σαι μ αυτά.

2) Αν θυμάμαι έχει στο site του audacity κάτι επιπλέον που κατεβάζεις για να μπορείς να εισάγεις και VST. Δεν το έχω ψάξει καθόλου όμως. Αν ξέρει κανείς άλλος...

3) Ξεχωριστά tracks θα είναι ότι όργανο ηχογραφείς ή δεν κατάλαβα 100% αν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

4) Όχι η κάρτα ήχου που παίρνεις μια χαρά είναι και δεν θα έχεις καθυστέρηση στον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Παιδιά σας εκληπαρώ.βοήθεια.δεν έχω πρόβλημα με τους χειρισμούς αλλά με το fade in που γίνεται αυτόματα μόλις ξεκινάει η ηχογράφηση αλλα και αργότερα όταν υπάρξουν παύσεις,με αποτέλεσμα να ακούγεται σκατά.σας παρακαλώ σ΄ςστε με κάποιος γιατί θα τρελαθώ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γράφει για έναν ενεργοποιητη VST. Σεταρισέ τον και μετά βάλε τα VST που θές στον φάκελο Plugins του Audacity.(Τα Vst έχουν μορφή .dll).Θα εμφανιστούν τα εφέ στις επιλογές του Audacity.

 

Θα μπορείς να έχεις όσα κανάλια θες. Όσα αντέχει ο υπολογιστής σου δηλαδή(το GR είναι βαρύ VST)

 

Για VSTi(τεχνητά όργανα) δεν ξέρω να σε βοηθήσω!

 

Όχι δεν θα έχεις latency(καθυστέρηση), με σωστούς drivers.

Έχω netbook και κάρτα τον 40 ευρό και δεν έχω πρόβλημα.

 

Η κάρτα ήχου του υπολογιστή έχει πάρα πάρα ΠΑΡΑ πολύ latency.

Ειδικά στα Pc,στα Mac κάτι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Να επαναφέρω λίγο το θέμα και να ρωτήσω κάτι σχετικό, μια και αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα σε σχέση με τα vst's.

 

Κατέβασα και εγκατέστησα το αρχείο που ζητάει το audacity (bridge.ddl) τόσο στο φάκελο των plug-in όσο και στο φάκελο του audacity.

Ωστόσο, δε μου εμφανίζει κανένα από αυτά τα vst (πχ reaktor,addictive drums,kontakt κτλ).

 

Μήπως το audacity δε στηρίζει αυτού του είδους τα προγράμματα και μπορώ να φορτώσω μόνο εφέ ως vst ή κάνω κάτι λάθος;

 

υγ η έκδοση που έχω είναι η 1.2.6 και έχω vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου