Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θυμάμαι  αν έχει ξανασυζητηθεί στο forum μας όποτε θα κάνω την ερώτηση:

Ατμίζετε?

 

Πείτε την γνώμη σας και τις απόψεις σας.

Απευθύνομαι αποκλειστικά σε πρώην καπνιστές  ;)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απευθύνομαι αποκλειστικά σε πρώην καπνιστές  ;)

 

δηλ. αν καποιος....ατμιζει δεν ειναι καπνιστης?  ;D

 

Ατμίζετε?

 

Μια και το εκοψα πριν απο 11 χρονια & ειμαι πρωην καπνιστης ΦΥΣΙΚΑ και δεν ατμιζω.

 

ή το κοβεις ή δεν το κοβεις...δεν εχει το εκοψα λιγο ή πολυ ... και καπνιζω μονο χημικο ατμο  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και ας μη τα απλουστεύσουμε , όποιον τον ενδιαφέρει το άτμισμα (όπως θέτε πείτε το) μπορεί και πρέπει να κάτσει να διαβάσει αρκετά πράγματα και άρθρα και ας κρίνει στο τέλος αν αξίζει η όχι.

 

Σε προσωπικό επίπεδο, είμαι ατμιστής εδώ και σχεδόν ένα χρόνο, και από καθαρά προσωπική μου εμπειρία μπορώ να σας πω ότι έχω δεί μεγάλη διαφορά στην αναπνοή μου, και την αντοχή μου (φυσικά προς το καλύτερο). Τώρα, μακροπρόθεσμα τι μπορεί να προκαλέσει, κανείς δε μπορεί να μας εγγυηθεί, πάντως από το τσιγάρο είναι αρκετά πιο υγιεινό.

Εγώ ήμουν φανατικός καπνιστής, και ξεκίνησα το ηλεκτρονικό με σκοπό να το κόψω σταδιακά, κάτι που δεν έχω καταφέρει, και δε βλέπω να καταφέρνω άμεσα, και αυτό γιατί υπάρχει ο εθισμός στη νικοτίνη (την έχω μειώσει βέβαια) αλλά και στη κίνηση που παραμένει η ίδια. Έχω φίλους φυσικά που το κατάφεραν.

Αυτό που θεωρώ αρνητικό στη περίπτωση του Η.Τ. σε σχέση πάντα με το συμβατικό, είναι ότι κολλάς αρκετά μαζί του (το φαινόμενο πιπίλα) διότι μπορείς και σε εσωτερικούς χώρους να ατμίζεις, οπότε η συχνότητα της τζούρας έχει αυξηθεί κατά πολύ.

Όλα αυτά φυσικά δεν ισχύουν για όλους και εξαρτάτε από το πόσο θέλεις να το ελέγξεις και στη τελική αν το κάνεις για να συνεχίσεις αυτό που έκανες με ένα λιγότερο επιβλαβή τρόπο ή το ξεκινάς με σκοπό να το κόψεις (εγώ πια δεν ξέρω τι θέλω).

 

Από θέμα οικονομίας, και εφόσον δεν εθιστείς  στο hobby  (ένα αντίστοιχο του gas) ,ναι είναι οικονομικότερο (εφόσον κάπνιζες  1+ πακέτο τη μέρα)….αλλά μεγάλη προσοχή ….μπορεί να γίνει ακριβό…. (ακριβά υγρά / ατμοποιητες / mods).

 

Αυτά τα ολίγα από μένα…..  ;)

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθύνομαι αποκλειστικά σε πρώην καπνιστές  ;)

 

Αυτή η σημείωση αν ληφθεί τοις μετρητοίς θα πρέπει να περιορίσει τις απαντήσεις σε... ξέρω γω, τρεις; Γνωρίζω κάμποσους "ηλεκτρονικούς" αλλά οι πραγματικά ατσίγαροι ανάμεσά τους είναι μειοψηφιάρα του κερατά.

Άρα δεν είναι συσκευή υποβοήθησης για τον καπνιστή που προσπαθεί να το κόψει, είναι χόμπι. Προς επίρρωση αυτού, έχω παρακολουθήσει συζητήσεις για λάμπες/χορδές/κσύλα που κύλησαν ομαλότερα από συζητήσεις "κουρδισμένων" ηλεκτρονικών φουμαδόρων.

 

:-X :-X

 

Υ.Γ: Είμαι τρεις μήνες άνευ.

 

 

EDIT: Αγνοήστε όλο το post, τα ίδια έγραψε και ο koronios "από μέσα".  ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά είδα διαφορά! Είναι η μέρα με τη νύχτα! Το ατμίζω 4 χρόνια τώρα, μειώνοντας αργά και σταδιακά τη νικοτίνη, με σκοπό σε κανά χρόνο να ατμίζω πλέον χωρίς! Έχω φίλο που το έκοψε με αυτόν το τρόπο οπότε είμαι αισιόδοξος! Όπως και να 'χει πάντως στο τσιγάρο δεν ξαναγυρνάω, το ΗΤ με βοήθησε να αηδιάσω τόσο μαζί του, που δε μπορώ να το βάλω πλέον στο στόμα μου! Συνήθως οι άνθρωποι καπνίζουν για τη νικοτίνη, αλλά πεθαίνουν από την πίσσα και απο τις άλλες περίπου 5000 τοξικές ουσίες που παράγει η καύση του τσιγάρου! Μόνο να σκεφτείς τι γλιτώνεις απο όλο αυτό το τοξικό φάσμα, για μένα αξίζει τουλάχιστον να το δοκιμάσει κανείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκοψα.....

 

Συγχαρητήρια  αυτό είναι  το ζητούμενο

 

Αλλά  εμείς της εναλλακτικής  σκηνής  το  παλεύουμε  εναλλακτικά ;D  και προσωπικά θα έλεγα  ότι  καλά  τα καταφέρνω,  αν σκεφτείς  ότι μετά από  25 χρόνια  ενάμιση  μήνα τώρα δεν έχω ανάψει τσιγάρο αλλά και ατμιζω  λιγότερο απ  όταν κάπνιζα .

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή το κοβεις ή δεν το κοβεις...δεν εχει το εκοψα λιγο ή πολυ ... και καπνιζω μονο χημικο ατμο  ;D

 

Και όμως....

 

Μπορείς να καπνίσεις, όχι χημικό ατμό και λοιπά έλαια του εμπορίου με άγνωστη σύσταση αλλά τα βότανα/καπνό mix της αρεσκείας σου με ατμιστή.

 

Όχι με τα φθηνοτσίγαρα που κυκλοφορούν αλλά με σοβαρούς ατμιστές που λειτουργούν με θάλαμο για ξηρό βότανο το οποίο δεν καίνε (combustion) αλλά ζεσταίνουν τον θάλαμο του βοτάνου σε πολύ συγκεκριμένη θερμοκρασία (vape), αποδίδοντας στον καπνιστή της ενίοτε ευεργετικές ουσίες του dry herb χωρίς τις βλαβερές ουσίες του τσιγάρου.

 

Ιδιαίτερα ωφέλιμο μεν στην αρωματοθεραπεία, αλλά διαφορετικά (αν δεν χρειάζεσαι) κόφτο και be done with it καθότι αρκετά δηλητήρια βάζουμε μέσα μας και χωρίς το τσιγάρο (που τόσο μου αρέσει).

 

45 days clean.

Ανωτέρα βία μεν αλλά ουδέν κακόν αμιγές ...... κλπ κλπ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Δεν θα το χρησιμοποιούσα σίγουρα , αλλά αν δουλεύει για κάποιους, μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μάλλον απαγορεύεται ν'απαντήσω, θ'απαντήσω! Άναρκυ ιν νοιζ  :P

 

Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν να αντικαταστήσω το... αναλογικό με το ψηφιακό. Ακόμα και με υγρό τούρμπο νικοτίνη ήθελα τσιγάρο μετά από καμιά ώρα σίγουρα. Με υγρό άνευ παίζει να κάπνιζα και παράλληλα!

Συμπέρασμα, αν δεν παίξουν καταστάσεις trainspotting να το κόψεις μαχαίρι, το ηλεκτρονικό δεν φτουράει. Για μένα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τουλαχιστον δυο φιλους που κανουν ηλεκτρονικο, και ειναι και φανατικοι μαλιστα. Λενε οτι ειναι super. Προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει ποτε. Εκοψα το τσιγαρο μεσα σε μια μερα το 2007 (εκανα τεσσερα 25ρια πακετα/100 τσιγαρα Winston τη μερα) και εκτοτε δεν εχω κανει ουτε τζουρα. Το 2007 το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν υπηρχε ακομα στην Ελλαδα, λογικα αν ηθελα να κοψω το τσιγαρο σημερα θα δοκιμαζα πρωτα με το ηλεκτρονικο. Φαινεται καλη λυση απο αυτα που ακουω. smoker.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου