Προς το περιεχόμενο

προγραμμα για επεξεργασια dvd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιποοοοον...εχω αποκτησει μια ωραια συλλογη απο bootlegs εκ των οποιων μερικα εχουν καποιο προβλημα...

 

κατ'αρχην, ψαχνω για ενα προγραμμα το οποιο θα μου επιτρεπει να "χωρισω" ολο το video σε parts.(να μην ψαχνομαι ο ανθρωπος).

 

 

χρειαζομαι ομως και ενα προγραμματακι με το οποιο να μπορω να κανω μια επεξεργασια στον ηχο.σε 2-3 dvd που εχω, ο ηχος κλιπαρει.αυτο μπορω να το διορθωσω καπως?δεν εχω και την απαιτηση να γινει dolby surround :lol: απλα να μπορω να το βαλω σε μια χ ενταση και να μην ακουω το κλιπαρισμα τοσο.(δε μιλαω για τραγικες καταστασεις...απλα για καποια κλιπαρισματα ελαφρα).

 

 

ακουω προτασεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδανικοτερο γι'αυτη τη δουλεια (video + ηχο) ειναι το Sony Vegas 6. Κατέβασε το demo το οποιο ειναι full για 30 μερες :wink:

 

SONY VEGAS

 

Αν θελεις μπορεις να μου το στειλεις να στο φτιαξω εγω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην ξεκαθαρισε μας την επεκταση του αρχειου οταν εννοεις dvd,προφανως μιλας για .vob αρχεια,αρα λογικα το sony vegas εδω δεν θα σε καλυψει μιας και η demo εκδοση δεν κανει Import αρχεια vob,ifo κτλ...και αν σου κανει θα στα βγλαει σε ενα καναλι χωρις ηχο και συνηθως τα 2/4 της πραγματικης του διαρκειας...

Για αυτο ξεκαθαρισε μας ειναι .vob τα αρχεια;;;εκει θες αλλη δουλεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδανικοτερο γι'αυτη τη δουλεια (video + ηχο) ειναι το Sony Vegas 6. Κατέβασε το demo το οποιο ειναι full για 30 μερες :wink:

 

SONY VEGAS

 

Αν θελεις μπορεις να μου το στειλεις να στο φτιαξω εγω :wink:

 

 

θα σε ρωτουσα καπακι αυτο που μου λεει ο antouan πιο κατω

 

Kαταρχην ξεκαθαρισε μας την επεκταση του αρχειου οταν εννοεις dvd' date='προφανως μιλας για .vob αρχεια[/quote']

 

 

φυσικοτατα...vob αρχεια ειναι...το κυριως θεμα ειναι η επεξεργασια στον ηχο.(αρα αυτο το sony vegas δεν παιζει,ε?)

 

εκει ειδικα θελω να παιζουν αρκετες επιλογες και καποια φιλτρα ωστε να μπορεσω να ξεκλιπαρω τον ηχο και οχι απλα να κατεβασω την ενταση μιας και δε θα γινει τιποτα ετσι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν σε ενδιαφέρει αυστηρά η επεξεργασία του ήχου, μια λύση (που εγώ χρησιμοποιώ) είναι να μετατρέψεις το υλικό σου (με ένα από τα δεκάδες προγράμματα που κυκλοφορούν γι αυτή την δουλειά πχ Avs video converter) σε ασυμπίεστο avi (προσοχή χρειάζεται αρκετός χώρος στον δίσκο σου) και να το κάνεις import σε κάποιο daw (πχ sonar) όπου οι δυνατότητες editing μεγιστοποιούνται...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει αυστηρά η επεξεργασία του ήχου' date=' μια λύση (που εγώ χρησιμοποιώ) είναι να μετατρέψεις το υλικό σου (με ένα από τα δεκάδες προγράμματα που κυκλοφορούν γι αυτή την δουλειά πχ Avs video converter) σε ασυμπίεστο avi (προσοχή χρειάζεται αρκετός χώρος στον δίσκο σου) και να το κάνεις import σε κάποιο daw (πχ sonar) όπου οι δυνατότητες editing μεγιστοποιούνται...[/quote']

 

 

αυτη τη δουλεια δεν την κανει και το cubase?(δεν το εχω χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ για video μαζι με εικονα...αλλα απο ο,τι ειδα σε new project γινεται).

 

οποτε αν το μετατρεψω σε ασυμπιεστο video και το περασω στο cubase, μπορω να το κανω απο εκει?(εχω και τα plug-ins που χρειαζομαι...τουλαχιστον νομιζω :lol: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φαντάζομαι ναι...αλλά το πόσο αποτελεσματικά καλύτερα να μας το πει κάποιος φίλος που το δουλευει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος, αλλά για άκου κι αυτό:

Κάνω extract τον ήχο από τα .vob χρησιμοποιώντας το Audition (ενδεχομένως το κάνουν κι άλλοι audio editors). Εκεί κάνω ό,τι επεξεργασία θέλω (πχ για το κλιπάρισμα, κάποιο limiter/compressor, ένα normalise) και σώζω το αρχείο σε wav μορφή.
Με άλλο πρόγραμμα (αν θυμάμαι καλα, είναι το DVD2AVI, αλλά θα κάνουν κι άλλα) κάνω extract την εικόνα σε avi ασυμπίεστο αρχείο.

Ρίχνω στο Vegas το .avi και το .wav αρχείο, κάνω κάποιο μοντάζ, αν χρειάζεται, κλπ κλπ.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος' date=' αλλά για άκου κι αυτό:

Κάνω extract τον ήχο από τα .vob χρησιμοποιώντας το Audition (ενδεχομένως το κάνουν κι άλλοι audio editors). Εκεί κάνω ό,τι επεξεργασία θέλω (πχ για το κλιπάρισμα, κάποιο limiter/compressor, ένα normalise) και σώζω το αρχείο σε wav μορφή.
Με άλλο πρόγραμμα (αν θυμάμαι καλα, είναι το DVD2AVI, αλλά θα κάνουν κι άλλα) κάνω extract την εικόνα σε avi ασυμπίεστο αρχείο.

Ρίχνω στο Vegas το .avi και το .wav αρχείο, κάνω κάποιο μοντάζ, αν χρειάζεται, κλπ κλπ.

[/quote']

 

Σωστό σε βρίσκω Lost_Highway :wink: Πολύ καλή λύση!

...και στο Vegas ριξε και κανένα φιλτράκι στο video για να ερθει στα ισια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου