Προς το περιεχόμενο

Piezo ή magnetic hex pickup?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή πρόσφατα απόκτησα το Boss GP10, σκέφτομαι να αγοράσω και μία κιθάρα είτε με piezo bridge με synth access (godin lgxt, xtsa) ή από την άλλη μία Fender GC-1 με προεγκατεστημένο τον Gk3 ή GK2A που συνήθως έχουν αυτές οι Fender.

 

Απόψεις και προτάσεις από όσους έχουν δοκιμάσει μία από τις δύο ή και τις δύο λύσεις;

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω και τις δύο λύσεις-αν και δεν ξέρω αν η Fender είναι η ίδια, όταν την είχα πάρει την έβγαζε μόνο σε μεξικάνα. Και οι δύο λειτουργούν άψογα, δεν είχα ποτέ θέμα ούτε με το GR33 ούτε με το VG8. Γενικά, προτιμώ την Fender από την Godin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι σε high gain ήχους όταν θέλεις να κάνεις palm mute, υπάρχει θέμα με το δεξί χέρι και τα piezo saddles. Παρατήρησες κάτι τέτοιο εσύ;

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι σε high gain ήχους όταν θέλεις να κάνεις palm mute, υπάρχει θέμα με το δεξί χέρι και τα piezo saddles. Παρατήρησες κάτι τέτοιο εσύ;

Οχι, δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο.

Βάλε αγορίνα μου τα tetrasatanic vomit διστόρτσια τέρμα (όπως κάνεις συνήθως ;D ;D ;D) να μας πεις. ;D ;D ;D :-*

Αλλιώς ... που να το προσέξεις. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βάλε αγορίνα μου τα tetrasatanic vomit διστόρτσια τέρμα (όπως κάνεις συνήθως ;D ;D ;D) να μας πεις. ;D ;D ;D :-*

Αλλιώς ... που να το προσέξεις. ;)

 

;D

 

Οκ, ίσως δεν είμαι και ο πλέον αρμόδιος-άσε που το χέρι το έχω, γενικά, στον αέρα. Η ερώτηση του OP όπως την κατάλαβα εγώ, αφορούσε το αν κάθεται καλά το δεξί χέρι στη γέφυρα. Όσες φορές έχω κάνει muting-μια δυο φέτος κι άλλες τέσσερις την τελευταία πενταετία  ;D- δεν είχα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο αν κάθεται καλά το χέρι, όσο το αν η παλάμη πάνω στα piezo saddles προκαλεί artifacts όταν χρησιμοποιείς modeled guitars από το vg88 για παράδειγμα, όπως διαβάζω σε κάποια forums.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου