Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για πεταλιέρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλος με βρηκα

φρεσκο αιμα στο φοβερο ετουτο site και παραθετω αναγνωριστικα...

ibanez rg270 χωρις καμια αλλαγη σε μαγνητες...

peavy 50w ενισχυτης 1

ibanez 50w ενισχυτης 2

 

επιρροες καθαρα metal και αυτο που κυριως αναζητω ειναι ογκος και καλο sustain

ειμαι στη φαση να αγορασω πεταλιερα για να αρχιζω να ψαχνομαι λιγο στον ηχο με τα διαφορα εφε ..

με μια πρωτη ματια ειμαι γυρω απο boss me-50 και digitech gnx-1 προτασεις γυρω στα 300 ευρα (τα οποια δεν ειναι λιγα πιστευω για μια πεταλιερα).

τι θελω? θελω να μου πειτε τη γνωμη σας, να μου συστησετε κατι αλλο, να με βοηθησετε ωστε να μην την πατησω..ανοιχτε μου τα ματια λιγο τελος παντων..

μιλαω παντα για λυσεις που θα βρω και στην ελληνικη αγορα...

επισης καπου πηρε το ματι μου για πεταλιερα που συνδεεται με usb στο πψ αλλα απο τη στιγμη που δεν εχω καρτα ηχου δεν με πολυενδιαφερει να γραψω στο pc....αυτα θα τα ρωτησω σε κανα τριμηνο αφου θα εχω λιωσει την πεταλιερα...

δδυστυχως δεν ξερω τι πρεπει να κοιταξω στο θεμα πεταλιερας και τα διαφορα ενημερωτικα που διαβαζω μου φαινονται κινεζικα (δεν ξερω πχ τι ειναι το amp modelling! :oops: )

ειμαι παντελως αχρηστος και ζητω βοηθεια!!!\

σας κουρασα? συγνωμη!!!!

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επιρροες καθαρα metal και αυτο που κυριως αναζητω ειναι ογκος και καλο sustain

Για σύγχρονο ήχο σε Metal και Rock θα σου πρότεινα το Sansamp Tri-AC της Tech 21

Στη σελίδα υπάρχουν και διάφορα audio demos ... μια ακρόαση νομίζω θα σε πείσει... :D όμως δεν έχει κανένα εφφε όπως οι κανονικές πεταλιέρες.

 

επισης καπου πηρε το ματι μου για πεταλιερα που συνδεεται με usb στο πψ αλλα απο τη στιγμη που δεν εχω καρτα ηχου δεν με πολυενδιαφερει να γραψω στο pc....αυτα θα τα ρωτησω σε κανα τριμηνο αφου θα εχω λιωσει την πεταλιερα...

 

Συνιστώ αν θέλεις να κάνεις ηχογράφηση στο pc να μην παρεις πεταλιέρα με πολυεφφέ , απλά να ηχογραφέις μεσω της κάρτας ήχου σου και να προσθέτεις τα εφφε από το πρόγραμμα σε πραγματικό χρόνο.

To να γράφεις στο pc σου δεν είναι πλέον ακριβό σπορ , με μια οικονομική M-Audio audiophile 2496 μπορείς να κάνεις αξιοπρεπέστατη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση φιλε μου αλλα στον ηχο δεν μου αρεσε καθολου το metal που ειναι αυτο που με ενδιαφερει κι ολας...στα rock και blues ειχε φοβερο ηχο οντως!! απο boss me50 & digitech gnx1 μηπως ξερεις κανα προβλημα ή τιποτα αλλο? μαλλον θα κινηθω προς τη boss οποτε οποιος ξερει κατι σχετικα να μου πει...πριν ειναι αργα!!

 

 

thanks

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για άκου κ τα μπ3 απο sansamp gt2 κ πες μας πώς σου φάνηκαν.

υποτίθεται το gt2 είναι προς μέταλ και το tri ac προς hard rock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για άκου κ τα μπ3 απο sansamp gt2 κ πες μας πώς σου φάνηκαν.

υποτίθεται το gt2 είναι προς μέταλ και το tri ac προς hard rock

 

 

αν εννοεις αυτα που μου εδωσε ο φιλος παραπανω το link δεν με ενθουσιασαν ιδιαιτερα τα μεταλ...

 

πιστευω οτι πρεπει να αξιζει και boss gt8 που παει στα 470 ευρα...

 

αλλα καποιος ειπε μακρια απο boss...why?

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα σου έλεγα μακρυά από πεταλιέρα ΒΟSS από κακή εμπειρία που είχα με ένα παλιό μοντέλο,το ΜΕ-6.Έχω ακούσει και το ΜΕ-30 και δεν με ενθουσίασε.Τώρα οι τελευταίες GT-6,8 και ME-50 δεν ξέρω τι λένε αλλά εγώ δεν θα έπαιρνα κάποια.Όλοι λένε τα καλύτερα για το tonelab se αλλά λίγο το άκουσα και δεν ήταν ο ήχος όπως το ήθελα.Παρόλα αυτά έχω ακούσει αρκετά καλά samples από το ιντερνετ αλλα όχι από τη σελίδα της vox,από χρήστες μέσω yahoo group.Αν θέλεις μπορώ να ανεβάσω μερικά να ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα σου έλεγα μακρυά από πεταλιέρα ΒΟSS ...

 

γιατι ρε συ μακρια απο boss?τι παιζει? τελικα οι γνωμες ειναι πολλες και εχω αρχιζει να σκεφτομαι να μη παρω πεταλιερα....αλλα συμβουλο επιχειρησεων!!! η tonelab se στα ποσα γκαφρα παιζει? μαγκες με νοιαζει να εχει ποικιλια παραμορφοσεων απο τζιτζικι μεχρι μπλαουνκ μπλαουνκ,και αν εχω καταλαβει αυτο εξαρταται απο τους συνδυασμους amp & cabinet στην tonelab...ειδα και μια λυχνια?ξανααναφερω οτι ειμαι αχρηστος απο τεχνολογικης αποψης ( και απο μουσικης χαχαχαχχαχ).

θελω τα κλασικα εφε wah chorus delay, θελω αρκετα distortion και θελω να υπαρχουν αρκετοι παραμετροι ωστε να πετυχω τον ηχο που ζηταω στο καθε εφε...

 

 

ΥΓ επισης θελω και ενα κοτερο αλλα συμβιβαζομαι και με μετρητα!!!

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εννοούσα να χαζέψεις στο σάητ της tech 21 κ

συγκεκριμένα να μας πεις πώς σου φάνηκαν τα samples του gt2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου