Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αποστολή μαγνητών για rewinding?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα/Καλησπέρα

 

Χρειάζομαι τα φώτα σας για αυτό το θέμα:

 

Έχω μια fanned frets 8χορδη κιθάρα με Merlin μαγνήτες από μαμά (εκ Πολωνίας προερχόμενοι),η οποία παίζει και ακούγεται πολύ καλά,αλλά έχω ένα θεματάκι με τους μαγνήτες ρε γαμώτο..Παρότι με καλύπτουν ηχητικά,έχουν τόσο ψηλό output που μου κάνουν τη ζωή δύσκολη στο παίξιμο,παρότι τους έχω κατεβάσει.Να σημειωθεί ότι δε σκάβω,και προσέχω να mutάρω και με τα δυο μου τα χεράκια που πλάθουν κουλουράκια στράτα στρατούλα.

 

Προτιμώ να αποκλείσω τη λύση του να παραγγείλω νέους μαγνήτες,καθότι ο ένας από τους 2 (ο bridge) είναι slanted (υπό γωνία ώστε να είναι παράλληλος στα saddles της γέφυρας) οπότε αυτό σημαίνει +++ κόστος ανάλογα με την εταιρεία ,και συνυπολογίστε τυχόν μ*****α στα γεωμετρικά specs.

 

Οπότε σκέφτηκα να τους στείλω για rewinding,πορτοφολιού επιτρέποντος, σε μερικούς μήνες.Λέω να μην τους στείλω στην ίδια την merlin καθώς το site τους είναι στα πολωνικά και γενικά ακόμα και να ξέρουν κουτσά αγγλικά δε θέλω να ξαναμπλέξω με πολωνους (πολωνός ο κατασκευαστής και της κιθάρας).

 

Η άλλη εταιρεία που παίζει και την εμπιστεύομαι από όσα έχω ακούσει είναι η bareknuckle.

Στο store της αναφέρει ότι rewinding για 2 coils ενός humbucker χρεώνεται 80 μπρίτις πάουντς.Οπότε για τους 2 μαγνήτες συν μεταφορικά υπολογίζω γύρω στα 210 ευρώ.

 

1)Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

 

2)Επειδη δεν έχω στείλει ποτέ τίποτα εξωτερικό,έχετε να μου προτείνετε την φτηνότερη λύση ως προς τη μεταφορική,καθώς και μερικές γενικές γραμμές πώς να πακετάρω τους μαγνήτες δίχως το παραμικρό ρίσκο (φαντάζομαι κουτί μέσα σε κουτί ,αλλά τι υλικά στο διάκενο?απλά χαρτόνι ας πούμε αρκεί)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας πες ποιους συγκεκριμενα μαγνητες φορας? βγαζει ενα σωρο μοντελα ειδα η Merlin.

 

Το προβλημα σου τι ακριβως ειναι? μιουταρεις τις χορδες αλλα με το παραμικρο αυτοι σου βγαζουν μικροφωνισμους? Αν ναι τοτε ισως χρειαζονται ενα καλο wax potting.

 

Επισης ποια ακριβως κιθαρα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς να πακετάρω τους μαγνήτες δίχως το παραμικρό ρίσκο (φαντάζομαι κουτί μέσα σε κουτί ,αλλά τι υλικά στο διάκενο?απλά χαρτόνι ας πούμε αρκεί)?

 

  Φουσκαλες (αεροκυψελες) σε ναυλον, αυτες που γουσταρουμε ολοι να σκαμε ;D. Η καλυτερη λυση για ασφαλεια, και καλυτερα τις μεγαλες (δεν ξερω βεβαια που θα βρεις!) και γυρω γυρω χαρτονι κλπ....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας πες ποιους συγκεκριμενα μαγνητες φορας? βγαζει ενα σωρο μοντελα ειδα η Merlin.

 

Το προβλημα σου τι ακριβως ειναι? μιουταρεις τις χορδες αλλα με το παραμικρο αυτοι σου βγαζουν μικροφωνισμους? Αν ναι τοτε ισως χρειαζονται ενα καλο wax potting.

 

Επισης ποια ακριβως κιθαρα εχεις?

 

Δεν είμαι σίγουρος για το μοντέλο,καθώς η κιθάρα προήλθε από μαζική semicustom παραγγελία της roter,οι οποίοι στείλανε πίσω τους μαγνήτες για rewinding γιατί τους βρίσκανε ότι είχανε χαμηλό output!

 

Όχι δεν έχω θέμα μικροφωνισμών και τέτοια,απλά είναι πολύ φασαριόζοι όταν σηκώνω το χέρι απο τις χορδές,ακούγονται πολύ τα δάχτυλα όταν σέρνονται κτλ,και όλα αυτά με gain ΤΟ ΠΟΛΥ μέχρι το 6!

 

Την κιθάρα την έχω ξαναποστάρει εδώ μη με πείτε ψωνάρα δε φταίω εγώ δε φταίω εγώ  ;D :

 

SDC10317.jpg

 

SDC10319.jpg

 

SDC10325.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, απο οτι εψαξα οι συγκεκριμενοι Humbuckers ειναι custom made ειδικα για τις κιθαρες του roter οποτε δεν μπορω να βρω καποια charts με τεχνικα στοιχεια για να σου πω αν οντως ειναι θεμα μεγαλου output.

 

Μπορει το προβλημα σου να μην ειναι στο παραπανω winding (αν οντως ειναι hot output) αλλα στο θεμα του μαγνητη (ceramic,alnico κτλ)

 

Τελος δεν χρειαζεται να τους στειλεις πουθενα εξω,δεν ειναι πυρινικη φυσικη, εναν καλο τεχνικο να τους κοιταξει να τους μετρησει και να σου αφαιρεσει ο ιδιος winding αν χρειαζεται υπαρχουν και εδω Ελλαδα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, απο οτι εψαξα οι συγκεκριμενοι Humbuckers ειναι custom made ειδικα για τις κιθαρες του roter οποτε δεν μπορω να βρω καποια charts με τεχνικα στοιχεια για να σου πω αν οντως ειναι θεμα μεγαλου output.

 

Μπορει το προβλημα σου να μην ειναι στο παραπανω winding (αν οντως ειναι hot output) αλλα στο θεμα του μαγνητη (ceramic,alnico κτλ)

 

Τελος δεν χρειαζεται να τους στειλεις πουθενα εξω,δεν ειναι πυρινικη φυσικη, εναν καλο τεχνικο να τους κοιταξει να τους μετρησει και να σου αφαιρεσει ο ιδιος winding αν χρειαζεται υπαρχουν και εδω Ελλαδα.

 

Έχεις να μου προτείνεις κάποιον;

 

Έλεγα να τους στείλω στην bareknuckle γιατί από καιρό GASάριζα για δαύτους,και εφόσον μπορούν να ξαναφτιάξουν ένα μαγνήτη από την αρχή θα τους ζητούσα specs από κάποιο από τα μοντέλα τους.Αν είναι όμως να μου βγει φτηνότερα από κάποιον εδώ δεν έχω πρόβλημα,η χροιά των μαγνητών μου αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως προαναφέρθηκε, δεν χρειάζεται να γίνει rewinding αλλά απλά να αφαιρεθούν κάποιες σπείρες από τον κάθε μαγνήτη (κάτι το οποίο είναι απλό). Είσαι σίγουρος ότι το χρειάζεσαι όμως? Γιατί δεν κόβεις λίγο από το volume?

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο (καθώς η αφαίρεση τυλιγμάτων θα "πριμάρει" και λίγο τον ήχο) αλλά μήπως είναι αρκετό?  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται δουλειά με το volume δυστυχώς..Καλά να τον πριμάρει δε με νοιάζει ούτως η άλλως έχω πάντα ψηλά μεσαία και πρίμα και ξέρω τι να κάνω αν μου πριμάρει και άλλο.Το πόσο πρόβλημα μου είναι το παρατήρησα όταν με τις ίδιες ρυθμίσεις στο ψηφιακό fx chain μου δυο άλλες κιθάρες που είχα ήταν πολύ πιο ήσυχες,και σε ενισχυτή όμως ακούγεται.

 

Καμιά πρόταση για μάστορα που να μπορεί να αφαιρέσει τυλίγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω ξετυλιξει μονος μου μαγνητες και αν εχεις προσοχη και υπομονη ειναι πολυ ευκολο.

 

Σιγουρα ενας humbucker για 8χορδη ειναι πιο περιπλοκος κατασκευαστικα απο εναν singlecoil, αλλα οι αρχες ειναι ιδιες.

 

Δεδομενης ομως της σπανιοτητας της κατασκευης, καλυτερα να το αναλαβει καποιος επαγελματιας.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου