Προς το περιεχόμενο

Faded Fiesta Red alderbody refin


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...κι επειδή στο προηγούμενό μου θρενδ ((very) Old Pine Stratocaster in DIY - Page 1 of 6) κατηγορήθηκα ευθέως για τις χρωματικές μου επιλογές:

 

αλλά... alderbody = ασπρίλα, γνωστά αυτά... ;)

 

είπα οτι είναι ώρα για λίγο χρώμα...

 

Έπεσε πολύ ζάλισμα ώς προς το ποιά θα έκανε το μεγάλο βήμα, αν θα μπέρδευα μανίκια, pickguards, καπάκια κλπ, και τελικά προέκυψε ...ετυμηγορία.

 

Η Ναυαρχίδα! Η alderbody με τ' όνομα, που στην τελική ήταν και η πιο ...ασπρουλιάρα.  :)

 

White_rw.jpg

 

Την ευθύνη των εργασιών ανέλαβε και πάλι ο γνωστός για τις χρωματοποιητικές του (και όχι μόνο) ικανότητες, Κος Φάνης Πλουμής, των Πνοή & Νύξη heavy industries.

 

Καθότι μοιραζόμαστε μια ιδιαίτερη εκτίμηση στο fiesta red της μαμάς 7εndεr, και ιδίως στον τρόπο με τον οποίο "ωριμάζει" με το χρόνο, είπαμε να κάνουμε μια απο τις πάμπολλες πιθανές εκδοχές του.

Μετά απο ΠΟΛΥ ψάξιμο σε φωτογραφίες και "βιβλιογραφία", αναλύσεις και εκτιμήσεις, σκέψεις αγωνία για την έκβαση, ξεκίνησε το "μαγείρεμα" με τα νίτρα...  8)

 

15740994_1365674546817911_1285296883824279165_n.jpg?oh=3bc389e8ffad85f426eebe14f8262d95&oe=5995AC59

 

15740831_1365674533484579_2917787928871010405_n.jpg?oh=df91d8a69bf087afa4d04ed99d2b0cd7&oe=5995A242

 

Αξίζει να σημειωθεί οτι το ρημάδι το fiesta είναι πολύ τζαναμπέτικο χρώμα. Αλλάζει συνέχεια αναλόγως της έντασης και του χρώματος του φωτός, και η (όποια) ...faded version είναι ακόμα πιο ..."φχέστα κι άστα"  ;D

 

Για να μην πολυλογούμε, ψεκάστηκε, τρίφτηκε, γυαλίστηκε και να τι βγήκε:

 

LicByF_zpspm3fwmar.jpg

 

Body_zpszykcdjgn.jpg

 

α ναι... πάντα ήθελα κι ένα matching headstock και ο Θείος Φάνης δεν μου χάλασε χατίρι...

 

Body-Neck1_zps8vlok1dk.jpg

 

Body-Neck_zpszwupc1bs.jpg

 

Στο παλιό tortoise shell pickguard είχα βάλι ένα mini διακοπτάκι που ενεργοποιούσε εναν πολύ μικρό πυκνωτή, για να προσωμοιώνει τη χρήση μεγάλου καλωδίου, ή γενικώς να παίρνει ελάχιστα πρίμα απο το σήμα σε full χρήση, ή να πλησιάζει στο no load με το pot στο 0.

Στη νεα κατάσταση το pickguard ήρθε και πάλι έτσι, αλλά αυτή τη φορά ο μικρός πυκνωτής είναι hand made (χαρτί αλουμίνιο κερί). Δείτε:

 

Pickguard_zpsskvvackg.jpg

 

Controls_zpswws2bm3j.jpg

 

Και αφού μαζεύτηκαν όλα τα κομμάτια του puzzle, έγινε και το τελικό μοντάρισμα!

 

InCase1_zpshglcbmnl.jpg

 

InCase2_zpssaxxbjk3.jpg

 

OnSofa1_zpsr2xrtr65.jpg

 

OnSofaR_zpsn3z681dq.jpg

 

OnSofa2_zpsymavqoi2.jpg

 

OnSofaBdy_zpsyid9lqpe.jpg

 

OnSofaBdyR_zpsw5siisgm.jpg

 

OnSofaHd_zpsc149ifdd.jpg

 

OnSofa4_zpshwchxj5q.jpg

 

Body_closeUp_zpspxbzutwd.jpg

 

κι εδώ με την μια αδερφή...

 

InCase_with_zpsvvi2hy37.jpg

 

και λίγο high contrast

 

HeadoverTable_zpsf3ambel2.jpg

 

...αυτά

 

Για το τέλος, θα σας δείξω τη χρωματική εξέλιξη αυτής της κιθάρας over the years (14 συναπτά). Πρόσθεσα σε παλιό Image τη νέα μορφή:

 

Refin_zpsosl9mssh.jpg

 

κλιψ κλπ, άλλη φορά!  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μου αρεσε παρα πολυ το χρωμα στο σωμα!!!

 

....λογω των καταπληκτικων νερων στο μανικι,εμενα δε μου αρεσει το m.h....αλλα περι ορεξεως!!!!

 

Αν μπορεις πες καποια στοιχεια για το μανικι,μου αρεσε πολυ!!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο.......αλλα πανω που πηγα να αναφωνησω με ενθουσιασμο ΖΗΤΩ ΟΛΕ ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ κ.λ.π, ειδα το matching headstock, και μετα το pearloid pickguard, και καπως ανασκουμπωθηκα.... Τεσπα γουστα ειναι αυτα, αλλα simplicity= beauty

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τολμηρό το matching headstock....ευθεία αναφορά στην 1980 strat,

 

Αν είχα μια τέτοια, θα μου άρεζε.

Δεν ξέρω αν θα το τολμούσα σε ήδη υπάρχουσα.

 

Πάντως γενικά η δουλειά πολυ καλή, μπραβο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με fiesta red έπαιζε κι' ο Marvin

παίξε μας κανά shadows, για να τη βρούμε άρδην.

 

θέλω να παίξω και "σκιές"

θέλω και γκάρη μούρη,

μας σαν αρχίσω τις πενιές

μου λέν "σκάσε γαϊδούρι"!

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου