Προς το περιεχόμενο

Dirty tele done dirt cheap


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλετε πιο PHAT ήχο απ'τον bridge μαγνήτη της telecaster σας αλλά είστε ρέστοι; Νόου πρόμπλεμ! Το x-minor telemarketing έχει την λύση!

 

Παίρνουμε ένα μαγνήτη (την μπάρα) από κάποιον άλλον μαγνήτη που πιθανώς να πετούσαμε ή είχαμε ξεχασμένο σε κάνα συρτάρι, τον τοποθετούμε πίσω απ'τον ήδη υπάρχων μαγνήτη στο bridge plate και τέλος. Έτοιμοι. Αυτό ήταν. Απολαύστε τόνο μεγάλο και παχύ, της τέλε του καμάρι.

 

Παραθέτω και τις κυματομορφές από ένα γρήγορο τεστάκι. Η διαφορά δεν είναι τεράστια, όμως σίγουρα ακούγεται, τη "νιώθεις" στο παίξιμο και αξίζει, kate me. Ανέβηκε το output, μειώθηκε και το hum και ακούγεται περισσότερο humbucker παρά κλασσικός τέλε ήχος. Το καλύτερο, αν δεν μας αρέσει, απλά το βγάζουμε, τραβώντας το ελαφρά χρησιμοποιώντας τα χέρια μας.  ;D

 

Σημείωσις: και οι δύο μαγνήτες είναι κεραμικοί. Δεν ξέρω τι μπορεί να γινόταν αν έβαζα κεραμική μπάρα σε alnico μαγνήτη.

 

Σημείωσις 2: ο "σωστός" τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο, "κανονικά", ας πούμε, είναι να μπει ο μαγνήτης (η μπάρα) κάτω από τον μαγνήτη (pickup, Αγγλιστί) και φαντάζομαι πως τ'αποτελέσματα θα'ναι πιο δραστικά απ'ότι με την δική μου μέθοδο. Παρ'όλα αυτά, η δική μου μέθοδος είναι 100% μη παρεμβατική με πιο εύκολη επιστροφή στα γνωστά κι απ'το undo κουμπάκι.

 

Σημείωσις 3: το μεταλλικό plate κάτω απ'τον μαγνήτη ΔΕΝ κάνει την ίδια δουλειά μ'αυτό. Δοκιμασμένο.

 

Περαιτέρω απαντήσεις αν χρειαστούν μετά τα όποια σχόλιά σας.

 

Ευχαριστώ δια την ανάγνωσιν, καλή σας ημέρα.

diy_hum.jpg.ac9f11be6c5d63cdc894fef5c7ef56a9.jpg

test1.png.5eaa4d2481c58574d212df66d806d5f9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάρα πολύ ενδιαφέρον!

 

Πέραν των διαφορών που εντόπισες, συχνοτικά τι άλλαξε;

 

Ένα clipάκι πριν-μετά θα ήταν ωραίο, αλλά μάλλον δε γίνεται τώρα. Πολύ ωραία ιδέα πάντως.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άλλαξε κάτι συγκεκριμένα συχνοτικά, τουλάχιστον απ'όσο μπόρεσαν να διακρίνουν τα δικά μου αυτιά. Όλα έχουν πάρει ένα boost.

 

Κλιπάκι πριν-μετά είναι ότι πιο εύκολο, απλά βγάζω το μαγνητάκι. Είπαμε, πιο εύκολο mod δεν υπάρχει! Θα το κάνω όμως στο μέλλον, τώρα έχω κρέατα να μαρινάρω!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο κολπο. απο την εικονα σου με προβλημάτισε λιγο η θεση των σαντλς. ακυρο μεν αλλα περιεργη θεση για ιντονεισον. λεω μπούρδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ωραίο φαίνεται. Έχεις διαφορές  ηχητικές ή κυρίως σε αίσθηση στο χέρι;

 

Διακριτή διαφορά, σίγουρα. Πολύ πιο "ψωμωμένος" ήχος, μεγαλύτερο output, παραδόξως, λιγότερο hum.

 

καλο κολπο. απο την εικονα σου με προβλημάτισε λιγο η θεση των σαντλς. ακυρο μεν αλλα περιεργη θεση για ιντονεισον. λεω μπούρδες;

 

Είναι καραπερίεργη, ειδικά η Μι καντίνι, αλλά το intonation είναι ακριβώς εκεί που πρέπει (είναι κουρδισμένη σε C standard, αν έχει καμιά σημασία αυτό) κι όπως λένε, if it ain't broke...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια, για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Λοιπόν, παρ'όλο που οι κυματομορφές, το αυτί και το χέρι όλα δείχνουν πως μιλάμε για πιο "μπαμπάτσικο" ήχο, είπα να βγάλω όξω το πολύμετρο να μετρήσω μπακάλικα και τι γίνεται.

 

Η σούμα λοιπόν είναι στα 6.3 με και χωρίς τον έξτρα μαγνήτη πάνω.

 

Το οποίο και βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον, διότι οι όποιες διαφορές υπάρχουν είναι προφανώς καθαρά και μόνο θέμα μαγνητικού πεδίου δράκων και μαύρης μαγείας.

 

Συντόμως κλιψ για του ήχου τ'αληθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και τα κλιψ. Είναι δύο ρυθμικά κι ένα ο θεός να το κάνει lead. Νότες μόνες τους τέλος πάντων. Μπύρες δεν έχω πιει αλλά τα τσιπουράκια μου τα'χω κατεβάσει.  O0

 

Και για να παίξουμε και λιγάκι, βρείτε πιο είναι με και πιο χωρίς.

Tele_test1.mp3

Tele_test2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου