Προς το περιεχόμενο

Βιβλία για ασκήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.Διαβάζω που και που το φορουμ και είναι πολύ χρήσιμα όλα.Θα θελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βιβλία για ασκήσεις πανω στα τύμπανα ή ακομα και καποια cd.Επισης καποια καλά βιβλια που να αναφερονται για τα τυμπανα γενικα γιατι θα θελα να μαθω περισσοτερα πραγματα κι οχι απλα να παιζω καποια <<δυσκολα>> κομματια,π.χ. για τις νοτες πανω στα τυμπανα για το κούρδισμα κτλ.Εύχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νουμερο ενα βιβλιο για να κανεις χερια ειναι το stick control.Εκτος απο αυτο εγω μελεταω agostini και syncopation και τα δυο ειναι πολυ καλα βιβλια αλλα αν τα δεις ετσι οπως ειναι γραμμενα δεν θα καταφερεις τιποτα.Οι ιδεες μετρανε στα drums οπως στους lamb of god ακου ρυθμο now you've got something to die for ας πουμε.Εκτος απ'την μελετη πολυ σημαντικο ειναι να παιζεις με αλλους, το να μαθεις ενα τραγουδι οπως το παιζει ο αγαπημενος σου drummer στο cd δεν παει να πει οτι θα βγει και ετσι με καποιο συγκροτημα που θα παιξεις.Τελος παντων αυτα απο μενα ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
διευκρινησε μου ακριβως σε τι στυλ βιβλια ψαχνεις ( για διπλοπεταλο' date=' ρυθμους.......?????):?:[/quote']

 

Καλά αμα περιμένεις να σου απαντήσει σφύρα μου κι εμένα να τα διαβάσουμε μαζί. Μια (1) δημοσίευση έχει κάνει από τον Ιούλιο ο αλεξιπτωτιστής, δεν το είδες;

Πάντως καλά κάνεις άντε και στις 1000 δημοσιεύσεις

Αφού βέβαια διαβάσεις και κάνα π.μ. έτσι;

Αν δεν ξέρεις τι είναι το π.μ. μην το μπερδέψεις με κάτι άλλο...

Όταν σταματήσεις να βιάζεσαι θα ανακαλύψεις πολλά εδώ μέσα......................

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως έχεις ενημερωθεί σχετικά με τα θέματα που έχουν δημοσιευθεί τελευταία στο Drums & Percussion.

Αφού κατέληξες σ΄αυτό το συμπέρασμα...

 

Ok! Θα το ψάξω...

 

Ευχαριστώ

Ο, πως σε λενε.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πολύ ωραία βιβλία έχει (είχε βασικά) ο Dante Agostini. Κυκλοφορούν ακόμα. Αν πας στο Νάκα θα τα βρεις. Το πιο αξιόλογο για ντράμερ σαν εμένα (ερασιτέχνη) είναι αυτό το ροζ.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ευχαριστω παιδία για τις απαντήσεις.rockdrummer αν στραβωσες δεν μπαινω επιδη εκει που σπουδαζω δεν εχω υπολογιστη,οποτε ερχομαι στην πολη μου μπαινω που και που.το βιβλιο του agostini το δουλευα στο οδειο και πιστευω αν εχεις την υπομονη να ανεβαζεις την ταχυτητα σ ολες τις ασκησεις θα εισαι σε πολυ ικανοποιητικο επιπεδο!kopiο δεν με χαλανε οι πληροφοριες για διπεταλο καθολου.Σε σχεση με το κουρδισμα,γινετε εμπειρικα?πως θα μπορουσα να μαθω παραπανω πραμματα?τωρα κι εγω μια πληροφορια,στο youtube κανοντας search με τη φραση drum lessons η οποιαδιποτε αλλη φραση υπαρχουν πολλα πραμματα να παρει κανεις!ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και δύο αρκετά καλά (για τα δικά μου κριτήρια) sites που θα σου φανούν χρήσιμα http://freedrumlessons.com/http://www.onlinedrummer.com/. Αλλά μπορείς να τσεκάρεις και το site της vic-firth το οποίο έχει ορισμένα αλλά λίγα βιντεάκια εκμάθησης. Τώρα για ριπαρισμένα dvd ψάξου λίγο στο e-mule, στον διακομιστή saugstube θα βρείς πολύ υλικό. Για rudiments κατέβασε Mat Petrillo-snare drum rudiments. Επίσης πολύ καλά είναι και τα dvd των Virgil Donati(power drumming) kai Dave Weckl(στο Back To Basics σου υποδεικνύει και πως να κουρδίζεις) . Ελπίζω να βοήθησα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου