Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τότε...έκανα...αντίσταση στο Παρίσι. Έχω εξώφυλλα της Dalida...κάνουν? ;D ;D

 

ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΩΣ

 

μολις ακουσαν τη λεξη ΠΑΡΙΣΙ αναφωνησαν: "μα και εμεις ΑΠΟ ΕΚΕΙ καναμε αντισταση!"

 

βυσμα,ε βυσμα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Παρακαλώ τα παιδιά ανω των 40 να πάνε να παίξουν στην Παιδική Χαρά. Αν θεωρείτε πως το θέμα έληξε, μην το ξεχειλώνετε με τσατ και εσωτερικά ανέκδοτα. Καταστρέφετε και τις δικές σας τοποθετήσεις. Αν τελείωνε κάθε συζήτηση έτσι με όσους συμμετείχαν σήμερα, δεν θα υπήρχε λόγος να μην το σβήσουμε καθώς και τα υπόλοιπα θέματα στο φόρουμ. Ευχαριστώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόλευ, θα στο πω όσο πιο φιλικά γίνεται, αλλά σιγά μην σκίσεις κανά καλσόν, γιατί σε τελική ανάλυση αν κάποιος δίνει μεγάλη αξία στα λόγια ενός (του) πιτσιρικά, είσαι εσύ. Μην κάνεις την τρίχα τριχιά.

 

Το να λέμε στον κάθε 16χρονο "Σάλτα και γ@μήσου και εσύ και οι απόψεις σου, κωλόπαιδο" λέει πιο πολλά για εμάς τους ίδιους παρά για τον πιτσιρικά (κι ας είναι οι απόψεις του ανεγκέφαλες).

 

Όχι, δεν νομίζω κανείς εδώ μέσα να περιμένει να αναλάβει τον ρόλο του παιδαγωγού. Τελευταία φορά που κοίταξα, δεν είμαστε τόσο στόκοι.

 

Και σε τελευταία ανάλυση, αν καποιός όντως θέλει να βάλει κάποιον στο σωστό δρόμο (ανεξάρτητα του ότι αυτό γίνεται μέσα από ένα φόρουμ και ανεξάρτητα του τι σημαίνει σωστός δρόμος) εσύ γιατί πρέπει να τραβάς το οποιοδήποτε ζόρι; Αν το πρόβλημά σου είναι η κατεύθυνση που πάει να περάσει (το ποιός είναι ο σωστός δρόμος) τότε κρίνε, κράξε, ξέχεσε αν γουστάρεις την κατεύθυνση. Αν δεν είναι αυτό το θέμα μπορείς και να μην ασχοληθείς.

 

Αλλά ακόμα και να θες να ασχοληθείς, αναγνώρισε τουλάχιστον ότι μπορεί να υπάρχει και άλλη αντιμετώπιση, διαφορετική απ' την δικιά σου, η οποία, ω του θαύματος, μπορεί να είναι και αυτή σωστή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόλευ, θα στο πω όσο πιο φιλικά γίνεται, αλλά σιγά μην σκίσεις κανά καλσόν, γιατί σε τελική ανάλυση αν κάποιος δίνει μεγάλη αξία στα λόγια ενός (του) πιτσιρικά, είσαι εσύ. Μην κάνεις την τρίχα τριχιά.

 

Το να λέμε στον κάθε 16χρονο "Σάλτα και γ@μήσου και εσύ και οι απόψεις σου, κωλόπαιδο" λέει πιο πολλά για εμάς τους ίδιους παρά για τον πιτσιρικά (κι ας είναι οι απόψεις του ανεγκέφαλες).

 

Όχι, δεν νομίζω κανείς εδώ μέσα να περιμένει να αναλάβει τον ρόλο του παιδαγωγού. Τελευταία φορά που κοίταξα, δεν είμαστε τόσο στόκοι.

 

Και σε τελευταία ανάλυση, αν καποιός όντως θέλει να βάλει κάποιον στο σωστό δρόμο (ανεξάρτητα του ότι αυτό γίνεται μέσα από ένα φόρουμ και ανεξάρτητα του τι σημαίνει σωστός δρόμος) εσύ γιατί πρέπει να τραβάς το οποιοδήποτε ζόρι; Αν το πρόβλημά σου είναι η κατεύθυνση που πάει να περάσει (το ποιός είναι ο σωστός δρόμος) τότε κρίνε, κράξε, ξέχεσε αν γουστάρεις την κατεύθυνση. Αν δεν είναι αυτό το θέμα μπορείς και να μην ασχοληθείς.

 

Αλλά ακόμα και να θες να ασχοληθείς, αναγνώρισε τουλάχιστον ότι μπορεί να υπάρχει και άλλη αντιμετώπιση, διαφορετική απ' την δικιά σου, η οποία, ω του θαύματος, μπορεί να είναι και αυτή σωστή.

 

Διαφωνώ βέβαια, αλλά θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση: από που συμπέρανες ότι τραβάω κάποιο ζόρι; Σε εκπλήσσει το ότι αφιέρωσα και (περίπου 15) λεπτά μέσα στην ημέρα για να γράψω τις απόψεις μου; Ή το ότι τις υποστηρίζω με πάθος;

 

Τίποτε από τα δύο δε με εμπόδισε να δεχθώ (και να κάνω) επαγγελματικά και φιλικά τηλεφωνήματα, να τελειώσω μία εκκρεμότητα στο γραφείο και να στήσω έναν παλιό υπολογιστή. Σε διαβεβαιώνω ότι δεν θυσιάζω την καθημερινότητά μου για να πείσω τους θαμώνες του νοιζ.

 

Άλλωστε, μάλλον δεν πρόσεξες ότι το κλίμα δεν ήταν δα και τόσο βαρύ... και την πλάκα μας κάναμε, και την άποψή μας είπαμε κλπ. Δεν κινδυνεύω να σκίσω κανένα καλσόν, μην ανησυχείς.

 

Όσον αφορά τους ουσιαστικούς λόγους για τους οποίους ασχολήθηκα (και, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να ασχοληθείτε και εσείς) είναι σε μία απάντηση που σου έδωσα στο άλλο thread και η οποία μάλλον σου διέφυγε (εικάζω ότι θα είχες αντα-παντήσει αν την είχες δει).

 

Σε παραπέμπω σε αυτήν:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=192496.msg651921#msg651921

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ βέβαια, αλλά θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση: από που συμπέρανες ότι τραβάω κάποιο ζόρι; Σε εκπλήσσει το ότι αφιέρωσα και (περίπου 15) λεπτά μέσα στην ημέρα για να γράψω τις απόψεις μου; Ή το ότι τις υποστηρίζω με πάθος;

 

Τίποτε από τα δύο δε με εμπόδισε να δεχθώ (και να κάνω) επαγγελματικά και φιλικά τηλεφωνήματα, να τελειώσω μία εκκρεμότητα στο γραφείο και να στήσω έναν παλιό υπολογιστή. Σε διαβεβαιώνω ότι δεν θυσιάζω την καθημερινότητά μου για να πείσω τους θαμώνες του νοιζ.

 

Δεν με πειράζει καθόλου που απαντάς με πάθος (το αντίθετο θα ήταν βαρετό) και δεν με ενδιαφέρει πως χρησιμοποείς τον χρόνο σου.

 

Σου σχολιάζω την στάση σου απέναντι στα πολύ συγκεκριμένα που είπε ο neeq (με τα οποία τυγχαίνει να συμφωνω), γιατί εκεί το πάθος σου (όπως το ονομάζεις) μετατρέπεται σε αδικαιολόγητη επιθετικότητα. Αν θες, για απλοποίηση της κουβέντας, επικεντρώσου σ'αυτό

 

Το να λέμε στον κάθε 16χρονο "Σάλτα και γ@μήσου και εσύ και οι απόψεις σου, κωλόπαιδο" λέει πιο πολλά για εμάς τους ίδιους παρά για τον πιτσιρικά (κι ας είναι οι απόψεις του ανεγκέφαλες).

 

Όπως το φορουμ δεν χρεάζεται κοινωνικούς λειτουργούς wannabes, έτσι δεν χρειάζεται ζωστήρα και βούρδουλα προσωποποιημένο.

 

Όσον αφορά τους ουσιαστικούς λόγους για τους οποίους ασχολήθηκα (και, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να ασχοληθείτε και εσείς) είναι σε μία απάντηση που σου έδωσα στο άλλο thread και η οποία μάλλον σου διέφυγε (εικάζω ότι θα είχες αντα-παντήσει αν την είχες δει).

 

Δεν σου απάντησα γιατί η ένστασή μου ήταν κυρίως επί της σημειολογίας και ως εκ τούτου ελαφρώς εκτός θέματος.

 

Το

-Ο Α πιστεύει το Χ.

-Ο Α είναι λίγο βλακας (ή ακόμα χειρότερα κάτι άσχετο αρνητικό, π.χ. τσιγκούνης).

-Άρα το Χ είναι λάθος.

είναι εσφαλμένη λογική. Αυτό σου έλεγα. Παρόλ' αυτά, μια χαρά μπορεί να εξυπηρετήσει την επιχειρηματολογία, αφού δημιουργεί συναισθηματική φόρτιση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το

-Ο Α πιστεύει το Χ.

-Ο Α είναι λίγο βλακας (ή ακόμα χειρότερα κάτι άσχετο αρνητικό, π.χ. τσιγκούνης).

-Άρα το Χ είναι λάθος.

είναι εσφαλμένη λογική.

 

Νόμιζα ότι είχες πει ότι είσαι προγραμματιστής.

Τώρα όμως εμφανίζεσαι ως Εμπειρίκος.

 

Το "βλάκας", το "τσιγγούνης", το "κακοήθης" και το "ιδιοτελής" δεν είναι μέλη της ίδιας ομάδας αρνητικών χαρακτηριστικών. Επίσης, άλλο να είναι κάποιος "βλάκας" και άλλο να "κάνει τον έξυπνο", όπως φανερά συμβαίνει με τον OP. Οπότε, δεν υπάρχει καμία εσφαλμένη λογική στις διατυπώσεις μου, τουλάχιστον όχι (όπως ήδη σου είπα) στον μικρόκοσμο αυτού του thread. Ίσως σε άλλο πλαίσιο, να ισχύουν άλλα πράγματα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "βλάκας", το "τσιγγούνης", το "κακοήθης" και το "ιδιοτελής" δεν είναι μέλη της ίδιας ομάδας αρνητικών χαρακτηριστικών. Επίσης, άλλο να είναι κάποιος "βλάκας" και άλλο να "κάνει τον έξυπνο", όπως φανερά συμβαίνει με τον OP. Οπότε, δεν υπάρχει καμία εσφαλμένη λογική στις διατυπώσεις μου,

 

Το αν ανήκουν σε άλλη ομάδα ή ότι είναι διαφορετικά, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι είναι όλα αρνητικά χαρακτηριστικά που εμμέσως επιφορτίζουν τον ακροατή με αρνητισμό για την όποια άποψη ερχεται μαζί. Δες ένα οποιοδήποτε πολιτικό debate στον δυτικό κόσμο και θα δείς πόσο "ωραία" χρησιμοποιείται η εν λόγω τακτική.

 

Η όποια άποψη πρέπει να κρίνεται επί του εαυτού της (το περιεχόμενο) και όχι από το μέσο. Ακόμα και οι φαιδρότεροι των ανθρώπων μπορεί να κουβαλάνε κάποιες σωστές απόψεις (ανεξάρτητα αν αυτό συμβαίνει κυρίως από καθαρή κωλοφαρδία).

 

τουλάχιστον όχι (όπως ήδη σου είπα) στον μικρόκοσμο αυτού του thread.

 

ΙΜΗΟ το πράγμα βρίσκεται κάπου στην μέση. Το γεγονός ότι κάποιος δεν είναι πραγματικός λάτρης της τέχνης (αλήθεια ποιός μπορεί να το κρίνει αυτό; ) μπορεί όντως να του δημιουργεί εσφαλμένη εκτίμηση για την αξία του καλλιτεχνικού έργου, αλλά δεν αποδεικνύει αυτοδύναμα το λάθος στην λογική του παράνομου κατεβάσματος. Το δεύτερο πρέπει να κριθεί αυτόνομα αν θέλουμε να είμαστε "σίγουροι". Εξάλλου και οι πραγματικοί λάτρεις της τέχνης μπορεί να κατεβάζουν παράνομα (αν και προφανώς δεν το πιστεύεις αυτο). Το τελευταίο βέβαια επίσης δεν λέει κατι για το παράνομο κατέβασμα αρχείων, για τους ίδιους λόγους.

 

Κορυφαίο ποστ, και εκτός θέματος και με σύνδεση σε άλλο thread.  8)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βεβαίως και θέλω.

 

Ο καθένας (ακόμη και αυτοί που δεν ενδιαφέρονται για τους νόμους) δοκιμάζουν τα όρια στην συμπεριφορά τους, εκδηλώνοντας την σε τρίτους. Π.χ. σε γνωρίζει κάποιος. Στην αρχή σε λέει "κε. Μ"., μετά σε λέει "κ. Γιάννη", μετά σε λέει "Γιάννη", μετά σε λέει "Ρε" και μετά σε λέει "Ρε Μ/α". Αν ΘΕΣ, μπορείς να ανακόψεις αυτή τη πορεία εξοικείωσης (κακώς νοούμενης) συχνά με ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΒΛΕΜΜΑ.

 

Αν όμως δεν το ρίξεις αυτό το βλέμμα, τότε έχεις δώσει σε έναν άνθρωπο λάθος εικόνα για 'σένα και λάθος εικόνα για το κατά πόσο η συμπεριφορά του είναι σωστή.

 

Ο καραγκιόζης που άνοιξε το άλλο thread (και όπως είναι λογικό, έχει εξαφανιστεί... προφανώς κομπάζει στη γκόμενά του ότι "Λουκία, μπήκα μέσα και τους έκανα μαντάρα") έκανε μία τέτοια δοκιμή. Επαναλαμβάνω "έκανε μία τέτοια δοκιμή".

 

Μπήκε μέσα σε ένα φόρουμ ανθρώπων που είναι δεδομένο ότι έχουν σχέση με διαδικασίες παραγωγής και εκτίμησης έργου που διέπεται από προστασία πνευματικών δικαιωμάτων και ΕΚΛΑΣΕ. Οι άνθρωποι αυτοί, αντί να τον στείλουν ΜΑΖΙΚΑ στο διάολο, καμώνονται (με το χέρι στη μύτη, βέβαια) ότι τους υπολογίζει και ότι μπορούν να τον διδάξουν.

 

Έπρεπε να έχει ΣΤΕΓΝΑ μπαναριστεί, κοινώς έπρεπε να έχεις ρίξει το κατάλληλο βλέμμα.

Τώρα, θα φέρει και τους φίλους του, ας παρακαλάμε να μην είναι πολλοί.

 

Μάλλον ξεκινάς με θέσφατο πως "όλοι είναι ένοχοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου" και σωστά καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα. Και φυσικά έτσι θα σε αντιμετωπίσουν και όσοι δουν τη στάση σου αυτή.

Προσωπικά θέλω να ξεκινάω ανάποδα. Δεν έχω λόγο να είμαι τόσο καχύποπτος και θεωρώ τις κακόβουλες περιπτώσεις, εξαίρεση.

 

Παράλληλα αν ήθελες να τηρείς ένα ακέραιο, σεβάσμιο και φιλελεύθερο προφίλ, που θεωρώ πως αρμόζει στην πλειονότητα των κειμένων σου, το να χαρακτηρίζεις με αρνητικά επίθετα τα γραπτά ή τον συντάκτη τους όπως έκανες στο παραπάνω ποστ δεν βοηθάει.

 

Παρα ταύτα πιστεύω πως ο διάλογος που έγινε εδώ είναι γόνιμος και σε ευχαριστώ που τον ξεκίνησες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου