Προς το περιεχόμενο

Drum Programming με "φυσικο" ακουσμα


Βοσκός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμασα για πρωτη φορα να βαλω καποια drums με vst (συγκεκριμενα το addictive drums)

και παρατηρησα οτι οταν εβαζα τα midi notes στο grid με απολυτη ακριβεια το κομματι μου ακουγοταν οχι απλα αφυσικο αλλα μετα απο λιγο σαν να ηταν οι τονισμοι αναποδα (ενα απλο 4αρι punk back beat στα 200 bpm)

δηλαδη για να το πω χοντρα αντι να ακουω το τουπα-τουπα μετα απο λιγο μου ακουγοταν πατου-πατου ;D

παντα με τις νοτες σωστα στο grid ανα 8ο, 16ο κλπ

οποτε αποφασισα να τα ηχογραφησω "live" με το controller, χωρις να κανω καθολου quantize και οποτε εβγαινα εκτος απλα το ηχογραφουσα ξανα, δεν εκανα καθολου edit δηλαδη τις νοτες

Τελικα το αποτελεσμα μου φανηκε προφανως πιο ωραιο στα αυτια αυτο ομως που με χαλαει ειναι η fixed χροια και οι δυναμικες

Επειδη με το velocity edit δεν μου ακουγοταν οπως ηθελα λεω να κανω μιξη με τα audio stems ξεχωριστα και να ακυρωσω τελειως το room channel του addictive drums. οποτε και να φτιαξω τις δυναμικες και μικρο eq σε καθε channel ξεχωριστα.

Θα ηθελα γνωμες εαν εχετε εμπειρια η εχετε προσπαθησει να βγαλετε οσο πιο φυσικο ακουσμα απο προγραμματισμενα ντραμς, ιδεες κλπ για το πως μπορει να πλησιασει λιγο την αισθηση αληθινου ντραμμερ

Btw στα πιο αργα τεμπο το αυτι μου δεν παθαινε αυτο που ανεφερα πριν με την αναστροφη τονισμων αλλα μονο στις μεγαλες ταχυτητες, δοκιμασα να μειωσω το release του ταμπουρου μηπως κ εφτιαχνε αλλα δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να προγραμματίσεις τύμπανα απ' το μηδέν και μπορούν να έχουν από καλά μέχρι "ρε-συ-δηλαδή-τώρα-αυτά-είναι-κονσέρβα;-απίστευτο!" αποτελέσματα.

Το βασικό είναι να ξέρεις πώς ακριβώς λειτουργεί το όργανο. Πρέπει να έχεις παίξει ντραμς έστω και λίγο - καλά, δεν φτάνει το "λίγο", τουλάχιστον αρκετά - για να καταλαβαίνεις τι κάνεις. Και πάλι δεν είναι εύκολο και θέλει μπόλικο ψάξιμο.

 

Προσωπική εμπειρία: Τη μία φορά που προγραμμάτισα ντραμς, χρησιμοποίησα το Sibelius (παρτιτουρο-πρόγραμμα που μπορεί να εξάγει την παρτιτούρα σε πολυκάναλο midi ή audio αρχείο) και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό if I may say so myself. Βέβαια εγώ είχα το αβαντάζ ότι παίζω τύμπανα και μπορώ να γράφω παρτιτούρες. Αν μπορείς κι εσύ, δοκίμασέ το.     

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drums ξερεις να παιζεις?

 

(Δεν σε ρωταω αν εισαι ο.... Tonny Williams  ;D  αλλα αν μπορεις να συνοδεψεις στα ΦΥΣΙΚΑ  ντραμς ενα απλο ποπ κομματι με ανεση και αν γνωριζεις τα ΒΑΣΙΚΑ γυρω απο το οργανο αυτο. )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντησεις!

Απο ντραμς γνωριζω, ηταν το πρωτο οργανο που προσπαθησα αποτυχημενα να μαθω  ;D

Αλλα επειδη προφανως δεν μπορω να παιξω σε κανονικο οργανο σε τετοιες ταχυτητες και με ακριβεια επεσα στην αναγκη του προγραμματισμου

Προς το παρον εφυηρα ενα τροπο που πιστευω καπως τα παει προς το φυσικο θα ποσταρω αναλυτικα και με ηχο για να μου πειτε τη γνωμη σας!

Παντως ακομα η αισθηση του "live" recording με το controller εναντι του προγραμματισμενου με humanize/swing quantize ειναι εστω στα αυτια μου πολυ πιο μουσικη και σιγουρα λιγοτερο χρονοβορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ βοσκέ, αν δεν είσαι ντράμερ, πας εδώ.

 

Rayzoon - Virtual Drum Software

 

Ευχαριστω!

Προς το παρον νομιζω ειμαι μια χαρα με το Αddictive Drums (μου ακουγονται και καπως καλυτερα απο το Rayzonn να σου πω την αληθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

Προς το παρον νομιζω ειμαι μια χαρα με το Αddictive Drums (μου ακουγονται και καπως καλυτερα απο το Rayzonn να σου πω την αληθεια)

Μα μέσα από το jamstix ανοίγεις και όποιο άλλο vst θέλεις (πχ addictive).

Έτσι μπορείς να έχεις τους ήχους του addictive, με τον προγραμματισμό του jamstix, τον οποίο tweak-άρεις κατά βούληση.. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη λυση παντως ειναι αυτη που κανω εγω,παιζω ντραμς βεβαια:

 

Παρε ενα φτηνο ηλεΧτρονικο σετ και τριγκαρε με αυτο τα drum samples σου παιζοντας κανονικα οτι Grooves & beats θελεις,μετα απλα κανεις ενα quantize για να εισαι πιο μετρονομος και απο τον Steve Gadd  ;D και καθαρισες  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον εφυηρα ενα τροπο που πιστευω καπως τα παει προς το φυσικο θα ποσταρω αναλυτικα και με ηχο για να μου πειτε τη γνωμη σας!

Αναμένουμε.  :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου