Προς το περιεχόμενο

Αναπαλάιωση τυμπάνων


NikosSp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Αποφάσισα να αναπαλαιώσω μια Premier του 68 (Β303).

Είχα ξαναρωτήσει στο φόρουμ πριν δυο χρόνια (Aναπαλαίωση vintage drumset in Drums & Percussion - Page 1 of 1) και το κόλλημά μου ήταν τα wraps (πως τα λένε αλήθεια στα Ελληνικά?).

Μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι τα wraps δεν είναι τα γνήσια (κάποιος έβαλε δερματίνη πριν εμένα, η οποία είναι ωραία πάνω τους αλλά φθαρμένη), οπότε θα τα αντικαταστήσω. Τα κλειδιά, τα στεφάνια και οι βίδες θέλουν μόνο γυάλισμα, δεν έχουν σκουριές.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:

Που μπορώ να βρώ wraps (κατά προτίμηση Ελλάδα)?

Γνωρίζετε πως λέγετε και που μπορώ να βρώ εργαλείο για τα bearing edges? ίσως δεν θα τα πειράξω παρόλο που είναι φαγωμένα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να το κάνεις οπωσδήποτε μόνος σου;

Αν ναι, πες μας να σου δώσουμε μερικές βασικές οδηγίες.

Αν όχι, υπάρχουν εξαιρετικοί μάστορες (https://www.facebook.com/public/Tellus-Percussion, http://www.gabrieldrums.com/ κ.α.).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haris, Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δε θα το κάνω μόνος μου. έχουμε πολύ καλό εργαστήριο στο σπίτι και έμπειρη (25+χρόνια) συντηρήτρια που κατέχει καλά τα υλικά και τα εργαλεία.

Προς το παρόν ξεκινήσαμε το λύσιμο μόνο ενός τόμ το οποίο είναι σε πολύ καλή κατάσταση. βγάλαμε τα κλειδιά, τα στεφάνια κλπ και το wrap.

Σύντομα αρχίζει το τρίψιμο μέσα έξω.

Όπως είδαμε τα ξύλα, σκεφτόμαστε το φυσικό χρώμα αφού είναι ωραίο μαόνι (3-ply mahogany). Αν πετύχει θα γίνει αυτό Identification of Premier kit - DRUMMERWORLD OFFICIAL DISCUSSION FORUM

Η επεξεργασία του ξύλου μάλλον θα γίνει με γομαλάκα.

Βγάζω φωτογραφίες σε κάθε βήμα και ελπίζω να μεταφέρω την εμπειρία σιγά σιγά.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους αν παραθέταμε-καταθέταμε την εμπειρία μας πάνω στο θέμα.

Γνωρίζετε  αν πωλούνται wraps στην Ελλάδα σε περίπτωση που το φυσικό χρώμα δε μου αρέσει τελικά?

Για τα bearing edges υπάρχει φορητο εργαλείο ή εξάρτημα?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι φαίνεται δεν χρειάζεσαι και πολλές συμβουλές.

Το μηχάνημα για την κοπή των bearing edges λέγεται router, αλλά ειδικά αυτή η δουλειά θέλει εμπειρία και προσοχή γιατί το αποτέλεσμα θα έχει μεγάλη επίπτωση στον ήχο των τυμπάνων, και εδώ πραγματικά θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό.

Επίσης, είναι βέβαιο ότι χρειάζεται να τα ξανακόψεις; Είναι σε κακή κατάσταση;

 

Για τα wraps, δες τα links στο προηγούμενό μου ποστ.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haris ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ρούτερ έχουμε, αλλά απ' ότι φαίνεται δε θα χρειαστεί. Είναι μια χαρά.

Επί τη ευκαιρία το τομ τρίφτηκε. χρειάζεται μόνο μικρές στερεώσεις πχ εκεί που περνάει ο βραχίονας. Όχι απαραίτητα αλλά αφού μπήκαμε στη διαδικασία... Κατά τα άλλα είναι περασμένο ήδη με γομαλάκα οπότε αν το περάσεις με λίγο οινόπνευμα ψιλο-γυαλίζει και δείχνουν ωραία να νερά του.

Αν μοιάζει με μπουφέ θα καταφύγουμε σε καλύμματα  :).

Ν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice! Ελπίζω να έχεις πάρει φωτογραφίες της όλης διαδικασίας (και να συνεχίζεις να παίρνεις), αλλιώς θα φας κανά αρνητικό κάρμα που θα το θυμάσαι για πολύ καιρό!  ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου