Προς το περιεχόμενο

Κουλτούρα και ........ ελληνικά ωδεία.


zorgas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Απλά ό,τι χαρακτηρίζεται ως κουλτουριάρικο, είναι δημοφιλές και μπορεί να φέρει χρήματα, βαπτίζεται "τέχνη".

Τώρα συγνώμη αλλά μάλλον πολύ παραπάνω χρήμα θα φέρει η Βανδή από οποιοδήποτε ωδείο... Δε φαίρνει χρήματα η κουλτούρα και καλά... :-/

 

Πάντως αναφέρθηκε και πιο πριν... Τα ωδεία κάνουν τη δουλειά που "πρέπει" να κάνουν (εντολές από το υπουργείο). Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα, ή ντράμς ή ότι άλλο τέλος πάντων. Ας μην πάτε στα ωδεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ωδεία τη διδάσκουν με μηχανιστικό, αυστηρό και βαρετό τρόπο.

 

Συχνά το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει μόνο jazz & blues.

 

Επίσης, συχνά οι καθηγητές ηλεκτρικής είναι μόνο κλασσικοί κιθαρίστες και έχουν μια αμυδρή επαφή με την ηλεκτρική(μερικοί ΔΕΝ έχουν καν δική τους ηλεκτρική κιθάρα...!).

 

Οι καθηγητές, συνήθως δεν ακούν τα "θέλω" του μαθητή, δε λαμβάνουν υπόψιν την επιθυμία του για μουσικά είδη όπως ροκ κλπ

 

άλλοτε δίνουν κομμάτια κι ασκήσεις ασχέτως με το επίπεδο και την εξοικείωση του μαθητή, επιμένουν σε πολύ συγκεκριμένες τεχνικές και θεωρίες(αυτές που γνωρίζουν οι ίδιοι),  δεν εντοπίζουν την Κλήση του μαθητή προς κάποιες τεχνικές και είδη μουσικής αλλά περιορίζονται σε κοινή ύλη για κάθε μαθητή τους.

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ειδικα τα 2 τελευταια

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ωδεία κάνουν τη δουλειά που "πρέπει" να κάνουν (εντολές από το υπουργείο). Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα, ή ντράμς ή ότι άλλο τέλος πάντων. Ας μην πάτε στα ωδεία...

 

Η δουλεια που θα επρεπε να κανουν ειναι να μαθαινουν τον κοσμο μουσικη.

 

Τωρα βεβαια, φυσικα και δε σε υποχρεωνει κανεις να πας σε ωδειο. Εδω απλα συζηταμε περι ωδειων.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Όταν ήμουν μικρός πήγαινα σε κρατικό (νομίζω? ή πιστοποιημένο από το κράτος να διδάσκει κλασσική) ωδείο. Εκεί δεν σου έλεγαν για να παίξεις ροκ πρέπει να μάθεις κλασσική ή κάτι τέτοια απίθανα πράγματα, εκεί πήγαινες για να μάθεις ΚΛΑΣΣΙΚΗ (δηλαδή από προκαταρκτική να πας κατωτέρα-μέση-ανωτέρα, και παράλληλα υποχρεωτικά παρακολούθηση αρμονίας-σολφέζ). Τώρα τί σχέση έχουν τα blues, τα funk, τα rock και τα jazz που, όπως αναφέρονται εδώ, ''αρνούνται'' να σε διδάξουν, ιδέα δεν έχω...Σε ολόκληρο το κτίριο δεν υπήρχε ούτε ένα ηλεκτρικό όργανο, ούτε ένα βύσμα, ούτε ένας ενισχυτής. Μόνο κλασσικά όργανα, αναλόγια κ.τ.λ.

 

  Τώρα στα ωδεία ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ μουσικής, να υπάρχουν καθηγητές που, ενώ ο μαθητής θέλει να μάθει ακουστική κιθάρα, ακκόρντα, ηλεκτρική κ.τ.λ., αυτοί να επιμένουν ότι άμα δεν μάθεις το Αστούριας δεν μπορείς να παίξεις ΣΥΓΧΡΟΝΗ μουσική, μάλλον απίθανο μου φαίνεται....μήπως το thread φλερτάρει με την παραπληροφόρηση?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τί σχέση έχουν τα blues, τα funk, τα rock και τα jazz που, όπως αναφέρονται εδώ, ''αρνούνται'' να σε διδάξουν, ιδέα δεν έχω

Κανένα είδος από αυτά που περιέγραψες δεν είναι αυθύπαρκτο. Όλα από κάπου ξεκίνησαν, και η κλασσική μουσική παιδεία σίγουρα μπορεί να αποτελέσει θεμέλιο για να τα κατανοήσεις καλύτερα (τουλάχιστον για μένα μπορώ να πω ότι σίγουρα συνέβη, καθότι ξεκίνησα από κλασσική παιδεία σε ωδείο αλλα τελικά παίζω τα είδη που περιέγραψες).

Πάντως αναφέρθηκε και πιο πριν... Τα ωδεία κάνουν τη δουλειά που "πρέπει" να κάνουν (εντολές από το υπουργείο).

Νικόλα θα διαφωνήσω. Υπάρχουν κλασσικά ωδεία με άποψη και ιστορία, που σίγουρα κάνουν την δουλειά που πρέπει να κάνουν (χωρίς εισαγωγικά όμως).

μήπως το thread φλερτάρει με την παραπληροφόρηση?  ;)

Φοβάμαι πως ναι:

Απο την εμπειρια μου σε ωδεια αλλα και συζητησεις με παρα πολλους αλλους μουσικους που εχουν φοιτησει στα Ελληνικα ωδεια, πιστευω οτι το 90% ειναι για τα μπαζα. [...]

Θυμαμαι οταν ημουν σε μικροτερη ηλικια οτι πολλοι συμαθητες μου πηγαιναν σε "ωδεια". Ηταν ομως αυτη η μαλακισμενη κατασταση που τους εκανε να το αντιμετωπιζουν σαν αγγαρεια τυπου σχολειο και τελικα να τα παρατησουν.

Για κάθε έναν από αυτούς που περιγράφεις, γνωρίζω έναν αντίστοιχο που έμαθε πολλά περισσότερα και δεν το μετάνιωσε που φοίτησε σε ωδείο. Καλύτερα να μην υπερβάλλουμε τόσο σε αντίστοιχους χαρακτηρισμούς, καθότι 'μας διαβάζουν και παιδιά'. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν και απόψεις που δεν υποστηρίζουν την φοίτηση σε ωδείο, αλλά θέλω να πιστεύω οτι μπορούμε να τις υποστηρίζουμε δίχως ακραίους χαρακτηρισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Sottos βέβαια ντάξει δεν γίνεται όλοι να διδάσκουν μουσική για το χρήμα.Καλά δεν θα κάτσουμε να τσακωθούμε κιόλας.Θ' αναφερθώ σε ένα ακόμη περιστατικό που είχε λάβει χώρα στο ωδείο μου.Μπαίνω να χαιρετήσω τον δάσκαλο καιτον βλέπω να προσπαθεί να εντυπωσιάσει έναν μικρό ξεσκίζοντας την πένα παίζοντας Λα μινορε Μι ματζορε και Ρε μαζόρε.Δεν ασχολήθηκα.Ακόμη ένα περιστατικό με ένα παιδί που ξέρω και έπαιζε ηλ. κιθάρα και του έδειχνε ο δάσκαλος του έδινε κάτι παρτιτούρες jazz με διάφορες και ψαγμένες συγχορδίες χωρίς να του εξηγήσει π.χ. αυτη είναι μία μεθ'εβδόμης με την έβδομη νότα στον μπάσο και τέτοια.το ακόμη χειρότερο δεν είχε φτάσει στην αρμονία τότε σε μεθ'εβδόμης και σε παρόμοια ύλη.Πως θα είναι ικανός να τα καταλάβει και να τα εφαρμόζει στο όργανο αν δεν καταλαβαίνει τι παίζει.Το κακό είναι ότι συνεχίζει να διαδάσκει ηλ. κιθάρα χωρίς να έχει μελετήσει ποτέ του.αφού είναι κλασσικό ωδείο γιατί διδάσκει ηλ. κιθάρα;Αν θέλει να διδάξει ηλ. ας προσλάβει έναν δάσκαλο,αλλά δεν νομίζω να γίνει ποτέ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μην υπερβάλλουμε τόσο σε αντίστοιχους χαρακτηρισμούς, καθότι 'μας διαβάζουν και παιδιά'. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν και απόψεις που δεν υποστηρίζουν την φοίτηση σε ωδείο, αλλά θέλω να πιστεύω οτι μπορούμε να τις υποστηρίζουμε δίχως ακραίους χαρακτηρισμούς.

 

+2112

 

παιδια τα πραγματα ειναι απλα! οπως σε καθε κλαδο ετσι και στα ωδεια υπαρχουν "καλα και κακα" εαν δεν σας αρεσει αυτο που ειστε πολυ απλα φυγετε και παντε σε αλλο!

τοσα υπαρχουν πλεον..... το να κραζουμε τα ωδεια ειναι το μονο ευκολο! δεν ειναι δυντατον ολοι να θελουν να σου παρουν τα χρηματα και ολοι να διδασκουν λαθος και να ειναι κολημενοι στα μυαλα.....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα θα διαφωνήσω. Υπάρχουν κλασσικά ωδεία με άποψη και ιστορία, που σίγουρα κάνουν την δουλειά που πρέπει να κάνουν (χωρίς εισαγωγικά όμως).

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά και ο παραπάνω ποστερ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η εντολές του υπουργείου είναι εξαιρετικά συγκεκριμένες για το τι χρειάζεται κανείς για να ανοίξει ένα ωδείο, όπως επίσης και τα πτυχία που δίνονται, κλπ.

 

Αφού η τροπή της συζήτησης έχει να κάνει πρακτικά με ένα τύπο "κλασσική vs άλλα είδη" απαντώ με αυτόν τον τρόπο που είπα. Τα ωδεία γενικά ακολουθούν τους κανόνες που τους έχει δώσει το υπουργείο και που τους υποχρεώνει. Για μουσική τεχνολογία (πχ) υπάρχουν/υπήρχαν πολλά ΙΙΕΚ που κάνανε...

 

Είναι το ίδιο με μία σχολή: Στην σχολή καλών τεχνών μαθαίνεις πολλά πράγματα, και είναι εξαιρετική, αλλά δε μαθαίνεις γραφιστική, ή computer animation (Νομίζω). Δεν είναι άσχετοι τομείς, απλά δεν εμπίπτει στα ενδιαφέροντα της σχολής. Το ίδιο και στο ωδείο...

 

ΥΓ. Φυσικά το να ανοίξεις ένα ωδείο είναι μάλλον εύκολο και οι συντριπτική πλειοψηφία των ωδείων είναι πρακτικά μία προέκταση ενός καλού καθηγητή με δυο-τρεις άλλους ανθρώπους... Μια "σχολή" πιάνου, και άντε λίγα θεωρητικά... ή κιθάρας και αντίστοιχα... Δυστυχώς... Δε λέω ότι είναι τέλεια τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου