Προς το περιεχόμενο

Distortion πετάλι --> Κάρτα Ήχου --> Cab Impulse?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τις παραμορφώσεις των VSTs (amplitube κλπ) με ένα πραγματικό πετάλι παραμόρφωσης πριν την κάρτα ήχου.. Ξέρετε αν η συνδεσμολογία...

 

Κιθάρα --> Distorion πετάλι --> Κάρτα ήχου --> Cab Impulse --> Ηχεία

 

...θα έχει καλό αποτέλεσμα?

 

Ο προσομοιωτής προενισχυτή είναι απαραίτητος από τη στιγμή που το σήμα θα διαμορφώνεται κυρίως από το πετάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τον εξοπλισμό, μια δοκιμή θα σε πείσει  :P

 

Κάποτε είχα δοκιμάσει το Ibanez TS7 με το Guitar Rig 2, δεν ήταν άσχημο το αποτέλεσμα (δεν ενθουσιάστηκα κιόλας). Νομίζω με λίγο ψάξιμο θα βγάλεις καλό αποτέλεσμα. Επίσης, δε χάνεις να τσεκάρεις και τα manuals των developers για να δεις αν και τι προτείνουν γι'αυτήν την περίπτωση (μια ματιά και στα fora τους δεν θα βλάψει, σίγουρα δεν είσαι ο πρώτος που το επιχειρεί  ;))

 

Πάντως θα προσπαθήσω να κάνω κανένα κλιπ με το TS7 και το GR3 ή το RevalverII να δω τι θα βγάλει και θα το ποστάρω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Jasemeister!! 8)

 

Βασικά εννοώ να μη χρειάζομαι καθόλου VSTs τύπου amplitube, revalver κλπ.. Να παίρνω την παραμόρφωση από το πετάλι και μετά να βάζω ένα impulse για καμπίνα, απλά..

 

Από πετάλια παραμόρφωσης έχω κάπου στα... κάτσε να θυμηθώ... 13, 14... ααα, 1 έχω κι αυτό είναι το θρυλικό και δημοφιλέστατο Behringer Ultra Metal \m/ !!! ;D

Το δοκίμασα και δεν ήταν (πολύ) άσχημο..

 

Αλλά θέλω να πάρω και γνώμες από άλλους, μην πάρω κάποιο καλό πετάλι και δε μου κάνει για ηχογραφήσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει κάμποσες φορές με αυτόν τον τρόπο..

 

Αν βρείς κάποια cabinet impulses να σου αρέσουν και να "ταιριάξουν" καλά με το πεταλάκι το αποτέλεσμα θα βγεί αξιοπρεπέστατο... ;)

 

Αν θέλεις μπορώ να ηχογραφήσω και να σου ανεβάσω κάποια δείγματα.

(αύριο όμως...πρέπει να βρώ πρώτα το cd με τα impulses που είχα σώσει πριν κάνω format στο παλιό μου pc... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

longshadow μπορείς να μου πεις ποιό πετάλι χρησιμοποίησες?

 

Όσο για τα δείγματα.. Eυχαριστώ πολύ ρε man, κι εσένα και τον Jasemeister που προσφερθήκατε!! :)

Αν μπορείτε και δεν είναι κόπος, ευχαρίστως!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δοκιμασει κατι παρόμοιο, μονο που αντι για πεταλι χρησιμοποιούσα το gain του ενισχυτη και απο κει σε cab simulation μεσα απο το guitar rig 2. Δεν ηταν ασχημο το αποτελεσμα και ειμαι σιγουρος πως με ενα eq αναμεσα σε preamp και καρτα ηχου θα ειναι ακομα καλυτερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κάτι κατάφερα να γράψω τελικά. ;)

 

Τα παρακάτω τρια clips είναι ολόιδια...το μόνο που αλλάζει κάθε φορά είναι το cab impulse που χρησιμοποιήθηκε.

 

Τώρα τα πεταλάκια με σειρά εμφανίσεως είναι τα εξής:

 

1.carl martin plexitone

2.barber direct drive ss

3.boss sd-1

4.M.I. audio tube zone

5.ibanez ts9

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν :

 

clip 1. (marshall 4x12 vintage cab)  http://www.box.net/shared/1h8q1j89uv

 

clip 2. (mesa 4x12 cab)  http://www.box.net/shared/ylpcqalljv

 

clip 3. (fender princeton cab)  http://www.box.net/shared/40pyo0tydf

 

 

Για να "φορτωθούν" οι καμπίνες χρησιμοποιήθηκε το freeware voxengo boogex, ενω το βαθάκι που ακούγεται είναι το επίσης freeware voxengo oldskool verb.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου