Προς το περιεχόμενο

Ηχομονωση Δωματιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Ειμαι καινουριος στο site,μολις εγινα μελος,και αν και δεν γνωριζω πολλα παρομοια sites ωστοσο πιστευω πως ειναι ενα απο τα καλυτερα!

Ας μπω ομως στο ψητο!!!

Θα ηθελα να λαβω μερικες συμβουλες απο τους ειδημονες του Forum(Καταλαβα διαβαζοντας αλλα θεματα πως εδω κυκλοφορουν πολλοι!!! 8O

)σχετικα με την ηχομονωση ενος δωματιου.Το δωματιο ειναι 3.5χ3.5 και υψους 2.80

Επειδη δεν ηθελα να δωσω πολλα χρηματα γιατι προκειται για κατι προχειρο εχω ντυσει ολους τους τοιχους με μπλε φελιζολ 3εκ.Στον εναν τοιχο μαλιστα στον οποιο θα ''σκανε'' τα ηχεια εχω βαλει φελιζολ 10εκ.Στο ταβανι εχω βαλει φελιζολ 3εκ αλλα μπετο δεν υπαρχει και τα φελιζολ εχουν καρφωθει σε ταβανοξυλα.Ολα αυτα τα φελιζολ εσωτερικα του δωματιου.Το σπιτι στο οποιο βρισκεται το δωματιο ειναι νεοχτιστο και δεν υπαρχει σωβας και παραθυρα.

Σκεφτομαι να βαλω πετροβαμβακα παχους 5εκ και συμπιεσης 70.Δηλαδη πανω στο ηδη καρφωμενο στους τοιχους φελιζολ να καρφωθει πετροβαμβακας χωρις κανενα κενο.

Επισης στο πατωμα σκεφτομαι να βαλω πετροβαμβακα αλλα δεν ξερω τι να βαλω απο πανω.Εχω ακουσει οτι ειναι καλη για ηχομονωση και η αμμος.Δηλαδη αν βαλω αμμο,πετροβαμβακα, ενα ειδος ξυλου(νοβοπαν,κοντραπλακε???)και τελος απο πανω μοκετα.Θα γινει καλη δουλεια οσων αφορα το πατωμα γιατι απο κατω μενουν οι γονεις μου???

 

Στο παραθυρο (1.3χ1.3) σκεφτομαι να βαλω παραθυρο αλουμινιου αλλα παλιου τυπου και εσωτερικα του δωματιο νοβοπαν σε στιλ παντζουριου ωστε οποτε χρειαστει να ανοιγει.Στην εξωτερικη πλευρα του θα μπει 6εκ φελιζολ και εσωτερικα(εσωτερικα του δωματιου) πετροβαμβακας.Με την ιδια λογικη θα γινει και η πορτα(0.9χ2.2).Τελος στο ταβανι σκεφτομαι να βαλω 10εκ αφρολεξ.

Θα γινει καλη δουλεια με αυτην την κατασκευη;Βεβαια δεν απαιτω να μην ακουγεται τιποτα εξω αλλα τουλαχιστον να μην ενοχλω την γειτονια και τους γονεις μου που μενουν απο κατω.

Παρεπιπτοντως ξεχασα να αναφερω οτι τα οργανα που θα παιζουν μεσα ειναι χαλκινα και πνευστα(σαξοφωνο,κλαρινο,τρομπετα),ενα μπασο,μια ντραμς και ενα synth(το ξερω και γω ειναι πολλα αλλα τι να κανω!!! :cry: )με μια κονσολα και δυο ηχεια.

Y.Γ. Εχω ακουσει πως οι κουρτινες κανουν καλη δουλεια στην ηχομονωση ειδικοτερα αν ειναι σε πιετες,διπλωμενη σαν φουστανελα.αληθευει;

 

Θα σας ημουν υποχρεος αν με βοηθουσατε gues...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλωσήρθες φίλε μου.

Προφανώς μπήκες κατευθείαν στο ψητό αφού δεν έψαξες πριν, στα υπάρχοντα θέματα. Γι αυτό κοίτα πρώτα σε αυτά που θα πάρεις κάποιες ιδέες.

Πάντως αυτά που αναφέρεις είναι χρήματα πολλά που είσαι έτοιμος να "πετάξεις". Διάβασε πρώτα.

 

http://www.noiz.gr/postp14914.html&sid=eae4b94fa14c94fd6094a5502768664a

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1545&sid=842671ffedee42dc248ba0e3045c597d

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσόρισες!

Λοιπόν ο πετροβάμβακας είναι μια άριστη για τα λεφτά που κοστίζει λύση (και δεν είναι καρκινογόνος όπως πολλοί θα σου πούνε, ίσα ίσα που προτείνεται από την greenpeace για μονώσεις σπιτιών και είναι και βιοδιασπόμενο υλικό)! Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι προκαλεί φαγούρα, γιαυτό και πρέπει οπωσδήποτε να καλυφθεί με κάτι αρκετά πυκνό ώστε να μην αφήνει τις ίνες του να περνάνε!

¶μμο μπορείς να βάλεις στο πάτωμα και να ρίξεις από πάνω μερικές παλέτες ή κάποιο ξύλο που να αντέχει, και από πάνω μερικά χαλιά!

Το παράθυρο καλό είναι να μην υπάρχεί εκτός αν δεν γίνεται διαφορετικά...

Οι κουρτίνες κάνουν καλή δουλειά, όμως οι αυγοθήκες είναι φτηνότερη λύση και κάνουν εξίσου ικανοποιητική δουλειά!

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι low-budget "πατέντες" τις περισσότερες από τις οποίες τις έχω κάνει στο στουντιάκι μας! Αν θές μόνωση επαγγελματικού επιπέδου, ετοιμάσου να βγάλεις τα νεφρά σου στο σφυρί! Αλλά και με αυτά θα είσαι οκ πιστεύω! Καλές πρόβες!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχομόνωση είναι να μην μεταφέρεται ήχος από μέσα έξω και το αντίστροφο και δεν έχει σχέση με την ακουστική συμπεριφορά του δωματίου.

Αν μπορείς να διαθέσεις καμιά δεκαριά χιλιάρικα και προσωπική εργασία κάτι μπορείς να κάνεις για μόνωση αλλιώς δεν θα πετύχεις το παραμικρό.

Αν από την άλλη μεριά θέλεις το δωμάτιό σου να ακούγεται σωστά μπορείς να πετύχεις πολλά πράγματα πολύ φθηνά.

Συγνώμη που είμαι τόσο απόλυτος αλλά πίστεψέ με, έχω φτιάξει πολλά στούντιο και η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μην πετάξεις άσκοπα τα λεφτά σου.

Αν το acoustic treatment είναι αυτό που τελικά θα αποφασίσεις let me know για να σου πω τι θα κάνεις.

Φυσικά αν πας για την απόλυτη λύση της ηχομόνωσης θα χαρώ να σε βοηθήσω.

 

Γιάννης Πετρογιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από την άλλη μεριά θέλεις το δωμάτιό σου να ακούγεται σωστά μπορείς να πετύχεις πολλά πράγματα πολύ φθηνά.

 

Οπως ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τρεις ομάδες από panels με 3-4 κομμάτια η κάθε μια για τις αντίστοιχες περιοχές συχνοτήτων: μπάσα, μεσαία, πρίμα. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να κάνεις το project στουντιό σου να ακούγεται αξιοπρεπέστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τρεις ομάδες από panels με 3-4 κομμάτια η κάθε μια για τις αντίστοιχες περιοχές συχνοτήτων: μπάσα' date=' μεσαία, πρίμα. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να κάνεις το project στουντιό σου να ακούγεται αξιοπρεπέστατα.[/quote']

 

Kαι πως θα βρω αυτες τις περιοχες : μπασα .....

για να βαλω τα panel ?

Panel ειναι το γκρι σφουγκαρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι και όχι. Υπάρχουν πολλών ειδών panels. Για απορόφηση, διάχυση και ανάκλαση και κάθε κατηγορία έχει πολλές λύσεις. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν τρεις βασικοί τύποι panel για μπάσα, μεσαία και πρίμα που είναι πολύ παλιές κατασκευές του BBC και δουλεύουν καλά. Μπορείτε να δείτε και στο site του Ethan (Real Traps) τα panel για μπάσα και μεσαία που είναι στην ουσία πετροβάμβακας ή υαλοβάμβακας τοποθετημένος σε ξύλινο τελάρο με επένδυση πανιού. Αν τώρα απομακρύνουμε τον πετροβάμβακα από τον τοίχο έχουμε μεγαλύτερη απορόφηση στις χαμηλές ( κανόνας 1/4 μήκους κύματος). Για τις υψηλές συχνότητες μπορούμε να μην κάνουμε και τίποτα αφού και τα δυο panel τις αποροφούν σε μεγάλο βαθμό και είναι εύκολο να τις αποφύγουμε με χοντρά χαλιά και κουρτίνες. Τελικά τις περισσότερες φορές θα χρειαστεί να επιστρέψουμε κάποιες από αυτές στο δωμάτιο με σκληρές solid ή περφορέ επιφάνειες. Για διάχυση κτλ θα πρέπει να έχετε αρκετά ειδικές γνώσεις και δεν είναι και το πρώτο πράγμα που θα συνιστούσα σε ένα project studio με μικρό βαλάντιο.

Σε όλες τις περιπτώσεις πολύ καλή πηγή είναι το φυλλάδιο της SAE από το site της καθώς και το site του συγγραφέα του www.johnlsayers.com

Πάντως όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με την ακουστική θα πρέπει να έχουν τα βιβλία του Everest που μπορείτε να βρείτε πχ στον Παπασωτηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σου φιλε.

 

Να προσθέσω και εγω μερικες ιδέες.

Το Παραθυρο χρειαζετε να ανοίγει ?

Μπορεις να το κλεισεις με υαλοτουβλα που δεν εχουν ιδιετερο κοστος και θα εχεις απλετο φως και σχετικα καλη μονωση,

και... μην ξεχτατε τον εξαερισμό. θα σκασετε σαν τα ποντικια.

Μοτερακι μεσα στον σωληνα του αεραγωγου .Στον αεραγωγο θα παρεμβαλονται κουτια επενδυμένα εσωτερικως με μονωτικο υλικο (οχι πετροβαμβακα λογο των ινων του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου