Προς το περιεχόμενο

Fender Twin vs Hot Rod vs Blues Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλύτερη επιλογή που αναδεικνύει τοις strat είναι ο super reverb έχει τον πιο τέλειο ήχο από όλους τους fender.

 

Αυτό είναι σχετικό. Twin με Super δεν έχουν διαφορά. Ο ένας έχει 2x12" και ο άλλος 4x10". Άρα είναι καθαρά θέμα με το τι μεγάφωνα αρέσει στον καθένα να παίζει.

 

Το σασσι με τις τρυπες να υπαρχει κ ...ολααα γινονται!!! ;D

Η απόλυτη ατάκα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλέγω ότι είναι ίδιοι, αλλα ο twin είναι λίγο πουσαρισμένος για να βγάλει 130 wat, και έτσι σκληραίνει λίγο ο ήχος του από την άλλη ο super είναι πιο γλυκός.και σε αυτό βοηθάνε τα 4 10aria και εννοείτε να είναι alnico 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O παραδοσιακός Twin είναι 80-90W. Δεν θα έλεγα πουσαρισμένος. Απλά έχει άλλο ένα ζευγάρι τελικές. Κατά τα άλλα η διαφορά είναι ελάχιστη αν ακούσεις και τους δύο στην ίδια καμπίνα. Μιλάμε πάντα για ΑΒ763 κύκλωμα.

 

Προσωπικά, ο απόλυτος ήχος για Strat θεωρώ ότι βγαίνει μέσα από Blonde Showman με καμπίνα 1x15" JBL και στην καλύτερη με 2x15". To απόλυτο headroom!  ;D

 

 

Εννοείται κάνω χαβαλέ! Ο ήχος είναι καθαρά θέμα γούστου και το είδος που παίζει ο καθένας. Απλά κουβέντα να κάνουμε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ειχα και τους 2...θα σου προτεινα τον hot rod deluxe...o twin ειναι οκ αλλα vintagιαζει υπερβολικα και ειναι πιο μονοδιαστατος...τελικη αποφαση δικη σου βεβαια...εννοειται ολα τα λεφτα για ενα καλο μεγαφωνο ειναι το Α και το Ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι σχετικό. Twin με Super δεν έχουν διαφορά. Ο ένας έχει 2x12" και ο άλλος 4x10". Άρα είναι καθαρά θέμα με το τι μεγάφωνα αρέσει στον καθένα να παίζει.

 

εχουν διαφορα,εκτος απο τα βαττ,στο rectifier,o super με το λαμπατο rectifier εχει διαφορετικο ηχο,βεβαια ειναι in the ballpark αλλα ειναι αρκετα διαφορετικος,ο super ειναι ακριβως ιδιος με τον Pro Reverb  συμφωνα με το "ο ένας έχει 2x12" και ο άλλος 4x10" ;),μια και μιλαμε για γουστα ο αγαπημενος μου bf Fender ειναι πρωτα απο ολα ο Vibroverb & με τα ο Pro Reverb....το κακο ειναι οτι λογω του SRV oi Vibroverb παιζουν πλεον στα 4+ χιλιαρικα..... >:(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ειχα και τους 2...θα σου προτεινα τον hot rod deluxe...o twin ειναι οκ αλλα vintagιαζει υπερβολικα και ειναι πιο μονοδιαστατος...τελικη αποφαση δικη σου βεβαια...εννοειται ολα τα λεφτα για ενα καλο μεγαφωνο ειναι το Α και το

 

Μάλλον έχει διαλέξει ο φίλος, καθώς το θέμα έχει ξεκινήσει απο το 2008. Πάντως ένα συγκριτικό τεστ θα ήταν σίγουρα ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω και εγω τωρα.??? Αν τα καθαρα ειναι ιδια αναμεσα στον HRD kai ston BD  τοτε τι ειναι αυτο που τουσ αλλαζει τοσο?? το  more drive option στο βρωμικο του HRD?

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν διαφορα,εκτος απο τα βαττ,στο rectifier,o super με το λαμπατο rectifier εχει διαφορετικο ηχο,βεβαια ειναι in the ballpark αλλα ειναι αρκετα διαφορετικος,ο super ειναι ακριβως ιδιος με τον Pro Reverb  συμφωνα με το "ο ένας έχει 2x12" και ο άλλος 4x10" ;),μια και μιλαμε για γουστα ο αγαπημενος μου bf Fender ειναι πρωτα απο ολα ο Vibroverb & με τα ο Pro Reverb....το κακο ειναι οτι λογω του SRV oi Vibroverb παιζουν πλεον στα 4+ χιλιαρικα..... >:(

Ωπ! Ξέχασα το rectifier! Είχα στο μυαλό μου μόνο το ΑΒ763 και την μόνη διαφορά τις τελικές. Αλλά η ανορθώτρια είναι σημαντική διαφορά!  >:(

Μικρή αλλά αλλάζει το feeling! Συγχωρέστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα και twin και εχω blues deluxe θα ελεγα οτι κατα την γνωμη μου ο πρωτος ειναι αφιερωμενος σε surf, bluegrass, rockabilly, country & western αντε και blues για να μην παραξηγηθώ, και ο δεύτερος ανταποκρινεται καλύτερα σε blues και rock.Και οι δυο παντως "σκοτωνουν"

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου