Προς το περιεχόμενο

Σκηνική Παρουσία


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι δυνατόν σε ένα live τα περισσότερα συγκροτήματα στην Ελλάδα να δίνουν βάση μόνο στις εκτελέσεις(λέμε τώρα);Δεν τους αρέσουν αυτά που παίζουν;Δεν έχουν την ανάγκη να ξεδώσουν,να προσφέρουν θέαμα;Και δεν είναι θέμα το τι μουσική παίζουν. Πόσο άσχημο είναι να παρακολουθείς έναν ανέκφραστο εκτελεστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να και ένας που συμμερίζεται τον προβληματισμό μου.Λοιπόν έχεις πολύ δίκιο.Προσώπικα ούτε εγώ εχω καταλάβει το γιατί.Προσπάθω και εγώ στη μπάντα μου να περάσω το μικρόβιο της σκηνικής παρουσίας αλλα δεν κατάφερα πολλά πράματα.Μήπως τελικά είναι και στο άτομο αν του βγαίνει;Πιστεύω οτι είναι κάτι που πρέπει να επιμεληθεί ένας μουσικός performer άσχετα αν του βγαίνει η όχι να είναι ενεργητικός στη σκηνή.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι αληθεια οτι η Ελλαδα ειναι νεκρη στο θεμα σκηνικης παρουσιας, απο την αλλη ομως υπαρχουν και ατομα που το κανουν μονο για να το κανουν. Το θεμα ειναι να το κανεις εαν το αισθανεσαι και εαν το νιωθεις, απο το να γινεσαι καραγκιοζης και να δειχνεις οτι δεν σου βγαινει ρε παιδι μου, καλυτερα να κατσεις παγοκολονα παρα να γινεις και ρεζιλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάζεις κομμάτια μόνο και μόνο για να έχεις και δεν τα νιώθεις δικά σου, αν γράφεις στίχους που δεν σε εκφράζουν και μουσική που δεν σε συγκινεί τουλάχιστον, για να μην πω να σε ανατριχιάζει τότε με ποιό κίνητρο θα ξεκολλήσεις τα πόδια σου απο την σκηνή; Στα ερασιτεχνικά συγκροτήματα τουλάχιστον δεν τίθεται ούτε καν θέμα προσποίησης (ναι αν το κάνεις γίνεσαι όντως καραγκιόζης).Οταν όμως έχεις υποχρέωση να προσφέρεις θέαμα πρέπει να κάνεις και κάτι παραπάνω κατι πιο θεατρικό,στα πλαίσια και της δικιάς σου ικανοποίσης πάντα.Αν τώρα θες να είσαι αγαλματάκια ακούνητα μην έχεις ΚΑΜΙΑ απαίτηση απο το κοινό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι προτιμότερο;Να κάνει show(και οτι συμπεριλαμβάνει αυτό headbanging,κάτι θεατρικό κλπ κλπ) η μισή μπάντα ή να μην το κάνει κανείς;Τι πιστεύτε;Είμαι της άποψης ότι όλη η μπάντα πρέπει να συμμετέχει.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πληγές ανοίγεις τώρα :!:

Το σημαντικότερο πρόβλημα των Ελληνικών συγκροτημάτων (μαζί με το συνήθως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ντύσιμο τους!)

Οταν είσαι στη σκηνή πρέπει να προσφερεις θέαμα & image αλλοιώς καλύτερα να παίζεις "εντεχνα" με πουλοβερακι,κοτλε παντελονάκι και παντοφλέ παπουτσάκι... :D (πολύ καλά για να πάς για ψώνια στο σουπερμάρκετ όχι όμως και για να παίζεις πάνω στη σκηνή!)

Και το τελευταίο γκρουπάκι της γειτονιάς στην Αγγλία έχει Image εδω αγρόν ηγοράζουμε.... :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θυμάμαι μια ατακα που επικρατούσε στην ταινια School of Rock..

 

"Πρεπει να νιώσεις Rock.."

 

Απο κει επονται ολα..

 

Οντως αν το νιωθεις ολα βγαινουν τελεια στην σκηνικη παρουσια.

 

Αφεθειτε ελευθεροι... Κανει καλο σε όλους μας.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πληγές ανοίγεις τώρα :!:

Το σημαντικότερο πρόβλημα των Ελληνικών συγκροτημάτων (μαζί με το συνήθως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ντύσιμο τους!)

Οταν είσαι στη σκηνή πρέπει να προσφερεις θέαμα & image αλλοιώς καλύτερα να παίζεις "εντεχνα" με πουλοβερακι' date='κοτλε παντελονάκι και παντοφλέ παπουτσάκι[/b']... :D (πολύ καλά για να πάς για ψώνια στο σουπερμάρκετ όχι όμως και για να παίζεις πάνω στη σκηνή!)

Και το τελευταίο γκρουπάκι της γειτονιάς στην Αγγλία έχει Image εδω αγρόν ηγοράζουμε.... :cry:

 

:D ΧΑΧΑ, γαμάτο!!! Κακά τα ψέματα οι περισσότεροι έλληνες μουσικοί είναι ασόβαροι προσπαθώντας να βγάλουν ένα wild rock image από το πουθενά! Πραγματικά μερικές φορές αξίζει να τους βλέπεις μόνο και μόνο για να γελάσεις. Τι να μας πει δηλαδή ο Μάλαμας όταν τραγουδάει μεθυσμένος τον πόνο του???? Πραγματικά " Παντοφλέ παπουτσάκι". Υπάρχουν πολλά ξένα συγκροτήματα που χωρίς ιδαιτερο στήσιμο πάνω στην σκηνή δίνουν καταπληκτικά σόου μόνο με την παρουσία τους και άλλα που το ανάλογο image είναι απαραίτητο για να δέσει το γλυκό.... Είμαι υπέρ και των δύο για να μην πως κλίνω προς το δεύτερο. Ειδικα τα τελευταία χρόνια το σόου πάνω στην σκηνή είναι απαραίτητο για να σε βάλει στο κλίμα του live. Τέλος πάντων τίποτα δεν πετυχένεται με το ζόρι αν δεν βγαίνει στο κάθε μέλος ενός συγκρότήματος να κάνει το δικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάνει το ντύσιμο και η εμφάνιση τον καλλιτέχνη, η ψυχή με τις δημιουργίες του μου αρκούν, δεν πάω να απολαύσω το λούκ του καλιτέχνη

αλλά τις μουσικές του, τα άλλα περι λουκ ας τα αφήσουμε για καλλιτέχνες

τύπου fame story και ρουβάδες που στην τελική αυτοί έχουν γνώση στο ότι πουλάνε λουκ και όχι μουσική έκφραση , ας μην μεταφέρουμε αυτές τις αηδίες και στο ροκ γιατί σε λίγο μας βλέπω για την παραλιακή με τα σκυλάδικα (άσε που το μπαστάρδεμα του λαϊκού το κάνανε οι ροκάδες σεσιονάδες τις παραλιακής ξεκαυ....οντας παίζοντας με τους ροκ κ.λ.π. ήχους

και εγέννετο το σκυλάδικο! πάντα κατά την ταπινή μου άποψη)

 

η γνησιότητα και ο αυθορμητισμός αρκούν στην σκηνή, σίγουρα με τον καλό ήχο τον σωστό φωτισμό μπορούν να βάλουν πιο εύκολα τον ακροατή

μέσα στην μουσική. όπως και τα videowall με εικόνες, φωτό με θέματα κ.α.

 

δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα κάνω live kai θα έχω την στολή μου.

μιλάμε για μεγάλο ψωνισμό ή για παρεμφερεί εμπόρειο αλλά σκυλάδικου στυλ.

τον πραγματικό ακροατή δεν τον κερδίζεις με τα φούμαρα αλλά με τις μουσικές σου.

 

θα ήθελα να μου πείτε πόσοι αγοράσατε ένα δίσκο επιδή ο καλλιτέχνης

φόραγε σκουλαρίκι, είχε δαχτυλιδι μακριά μαλιά πέτσινο μπουφάν και παντελόνι, κορδέλες και φύκια, τα παραπάνω δεν νομίζω να φτιάχνουν μουσική αν είναι στην καθημερινότητα σου και στο στύλ σου γιατί όχι

ο καθένας έχει το πρωσοπικό του στυλ και είναι ωραίο αυτό, αλλά αυτό

δεν συμαίνει ότι πρέπει να κάνεις τον καργκίοζη στην σκηνή το κοινό του ροκ στην ελλάδα ευτυχώς δεν παραμιθιάζετε με τέτοια στυλίστικα κόλπα

και αν δούμε την ελληνική ροκ ιστορία κανεις δεν έγινε διαχρονικός με το

λουκ του αλλά μόνο μέσα από την μουσική του έκφραση.

 

και κάποιες εκκεντρικές προσωπικότητες τις διεθνους ροκ σκηνής στην δεκαετία του `70 κάνανε την δικιά τους επανασταση, πιστεύω ότι σήμερα αυτά έχουν ξεπεραστεί αφού έχουν περάσει στο σταρ σύστημα.

*βλέπε λουκ βύ..η, Ρό.ου, Δάν.η, Σφα...νάκη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Δυο φίλοι ο χλέμπας! και ο μούχλας!

βλέπωντας το αγαπημένο τους συγκρότημα.

 

ωχ! μαλάκα είδες τις μπότες που φοράει ο κιθαρίστας καλά μιλάμε πολλή

γαμάτες!,

άσε ρε μαλάκα εγώ κάνω χάζι το δακτυλιδι με την νεκροκεφαλή!

ρε `συ θυμάσαι αν έπαιξε το τάδε.. κομμάτι όχι ρε μαλάκα κοίταζα πόσο

ψηλά πηδούσε ρε συ θα μπορούσε να ήταν και ακροβάτης! :D

 

 

:D Δυο φίλες η κικίτσα και η φρόσω

αχ! μαλάκα μου τι υπέροχο παιδί ο τραγουδιστής! έχει και φοβερό μαλλί

αχ! τι μας λες εμένα μου αρέσει ο κιθαρίστας με την κοκκινη κιθάρα

μάλιστα αν θες να μάθεις μου έκλεισε το μάτι κατα την διάρκεια του μεγάλου σόλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου