Προς το περιεχόμενο

Γιατρέ μου έχω πρόβλημα - Single και Humbucker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πιάνω τις στρατ μου είμαι σίγουρος ότι είμαι single coil person. Όταν πιάνω τις κιθάρες με τους διπλούς είμαι βέβαιος ότι γεννήθηκα να βαράω τη λα σε humbuckers. Τι μου συμβαίνει;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λα σε καθαρο - single. Τη λα σε βρωμικο - bucker. Ειπε ο Κομφουκιος.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πιανεις κιθαρα με διπλους που σπλιταρονται??? :P

Δεν πιάνω τέτοια μιάσματα εγώ

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν αγόρασα Strat για να πειραματιστώ, κατέληξα ότι μου αρέσει... η ησυχία. Και της άλλαξα τους μαγνήτες σε noiseless.

 

"Απ'εκεί και πέρα" που έλεγε ένας πολιτικός, τα βρίσκω αυτά τα όργανα θεμελιωδώς διαφορετικά, σε βαθμό που παίζω διαφορετικά σε καθένα. Έχουν και οι δύο τη θέση τους στο οπλοστάσιο, αλλά διλήμματα ή κρίσεις ταυτότητας δεν έχω. Σαν μια καλή Les Paul με ένα καλό σετ PAF-style μαγνήτες και '50s wiring, δεν έχει... Για εμένα, δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πιθανότατα έχεις βρει τα όργανα που σου ταιριάζουν και στις δυο κατηγορίες και τα ευχαριστιέσαι.  Να ρωτήσω. Από p-90 πώς πάμε;  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό το δίλημμα δεν το καταλαβαίνω... Είναι σαν να λέμε είτε πάω στο Καραισκάκη είτε στην Λεωφόρο μια χαρά αισθάνομαι. Μπράβο ρε φίλε, δεν είσαι κολλημένος οπαδός!

Παίξε την κάθε κιθάρα γι αυτό που σε εμπνέει.

Ντε και καλά πρέπει να έχεις μια κιθάρα σημα κατατεθέν επειδή είχε Strat o Gilmour και Les Paul o Gary Moore στις επιτυχίες τους? Αυτά είναι στενομυαλίες και πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο out of the box.

 

Εξ άλλου όλοι οι πρωτοπόροι έβγαλαν τον μοναδικό ήχο τους με ότι είχαν διαθέσιμο.

Ετσι λέω εγω... αλλά μπορεί και να σφάλω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πιάνω τις στρατ μου είμαι σίγουρος ότι είμαι single coil person. Όταν πιάνω τις κιθάρες με τους διπλούς είμαι βέβαιος ότι γεννήθηκα να βαράω τη λα σε humbuckers. Τι μου συμβαίνει;

 

Time Machine

 

Eddie Van Halen εσύ;

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το δίλημμα δεν το καταλαβαίνω... Είναι σαν να λέμε είτε πάω στο Καραισκάκη είτε στην Λεωφόρο μια χαρά αισθάνομαι. Μπράβο ρε φίλε, δεν είσαι κολλημένος οπαδός!

Παίξε την κάθε κιθάρα γι αυτό που σε εμπνέει.

Ντε και καλά πρέπει να έχεις μια κιθάρα σημα κατατεθέν επειδή είχε Strat o Gilmour και Les Paul o Gary Moore στις επιτυχίες τους? Αυτά είναι στενομυαλίες και πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο out of the box.

 

Εξ άλλου όλοι οι πρωτοπόροι έβγαλαν τον μοναδικό ήχο τους με ότι είχαν διαθέσιμο.

Ετσι λέω εγω... αλλά μπορεί και να σφάλω.

 

Συμφωνώ μεν αλλά καταλαβαίνω και τι εννοεί ο ποιητής.

 

Πολλοί βρίσκουν το λιμάνι τους σ'έναν συγκεκριμένο τύπο κιθάρας κι από 'κει κι έπειτα δεν αλλάζουν την συνταγή. Η "if it ain't broke don't fix it" προοπτική, τρόπον τινά.

 

Άλλοι βρίσκουν πως βολεύονται με συγκεκριμένους μαγνήτες, συγκεκριμένες γέφυρες, συγκεκριμένο action κτλ. κτλ. κτλ.

 

Πολλές φορές, γίνεται η αποκάλυψη και βρίσκεις πως βολεύεσαι εξίσου και με διαφορετικά πράγματα απ'αυτά που είχες στο μυαλό σου μέχρι πρότινος. Κι είναι λογικό να "παραξενεύεται" κάποιος απ'αυτό το γεγονός.

 

Άλλες φορές πάλι, ανακαλύπτεις πως βολεύεσαι και μ'εντελώς διαφορετικά πράγματα απ'αυτά που νόμιζες, το οποίο είναι επίσης έκπληξη.

 

Που θέλω να καταλήξω. Καλό είναι κανείς να'χει πολλαπλά όργανα και ατελείωτο GAS. Όχι για το πορτοφόλι, "καλλιτεχνικά" όμως ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου