Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές για μουσική στον δρόμο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Παίζω ηλεκτρική κιθάρα και ενδιαφέρομαι να βγω επιτέλους από το σπίτι και να δοκιμάσω την τύχη μου ως μουσικός του δρόμου.

 

Το προφανές πρόβλημα είναι πως δεν θα βρεις πρίζα σε κάποιο δέντρο ή σε κάποιον κάδο οπότε είναι απαραίτητο να έχεις κάποια πηγή που θα τροφοδοτεί τον ενισχυτή σου.

 

Απ'όσο ξέρω οι λύσεις σε αυτό το πρόβλημα είναι δύο, είτε κάποια εξωτερική πηγή τροφοδοσίας, είτε  κάποιος ενισχυτής που λειτουργεί με μπαταρίες.

 

Για πάμε λοιπόν να δούμε τι επιλογές υπάρχουν...

 

Αρχικά, εφόσον έχω ήδη έναν μικρό ενισχυτή που καλύπτει τις ανάγκες μου θα προτιμούσα, αν συμφέρει οικονομικά, να χρησιμοποιήσω αυτόν. Κάτι έχω διαβάσει για μπαταρίες αυτοκινήτου και inverters αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι φάση παίζεται, και θα ήθελα αν γίνεται κάποιος να μου εξηγήσει ακριβώς τι πρέπει να πάρω και να κάνω για να έχω ρεύμα και να μην εκραγεί ο ενισχυτής μου. :P

 

Από 'κει και πέρα, σε περίπτωση που η παραπάνω πατέντα δεν με συμφέρει οικονομικά, κατευθύνομαι στο να πάρω κάποιον φορητό ενισχυτή με μπαταρίες. Έχω καταλήξει σε μερικούς και θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία με κάποιον από αυτούς, ή έχει να προτείνει κάποιον καλύτερο, να με διαφωτίσει:

 

1) Roland Micro Cube GX https://www.thomann.de/gb/roland_micro_cube_gx.htm

 

2) Vox MINI5 Rhythm https://www.thomann.de/gb/vox_mini5_rhythm.htm (μου αρέσει πολύ γιατί έχει ενσωματωμένο drum machine)

 

3) Yamaha THR5 V2 https://www.thomann.de/gb/yamaha_thr5.htm

 

Ο λόγος που προτιμώ την πρώτη λύση είναι γιατί αν δεν κάνω λάθος, οι παραπάνω ενισχυτές δεν μπορούν να υποστηρίξουν κάποιο footswitch πεταλάκι για να αλλάζω μεταξύ clean και distortion, πράγμα που με ψιλοχαλάει, αλλά μπορώ να ζήσω και έτσι.

 

Επίσης, μια τελευταία ερώτηση άσχετη με τα παραπάνω... Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται να πάρεις κάποια άδεια για να παίξεις στον δρόμο με ενισχυτή; Συγκεκριμένα στη Θεσσαλονίκη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σχετικά με το πρώτο ερώτημα σου για την τροφοδοσία, δεν έχω ιδέα αλλά στη θέση σου θα έβγαινα έξω μια βόλτα και θα Ρωτούσα κάποιον άλλον που παίζει έξω να μου πει πως το κάνει. Απλά!

Τώρα , σχετικά με το αν χρειάζεσαι ειδική άδεια . Είμαι αρκετά σίγουρος ότι δε χρειάζεσαι ειδική άδεια για να είσαι έξω και να παίζεις και μουσική.  Τώρα αν βέβαια παίζεις δυνατά σε κατοικημένη περιοχή βράδυ προφανώς θα σε διώξουν , αλλά προφανώς δεν απαγορεύεται να παίζεις μουσική στο δρόμο που είναι δημόσιος και ανήκει σε όλους. Δεν καταπατάς κάποιο νομο. Εισαι εξω (νομιμο) - παιζεις μουσικη (νομιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα λίγα που ξέρω, ενώ επιτρέπεται να παίζεις δημόσια μουσική, έχει συλληφθεί αρκετός κόσμος για επαιτεία. Όχι ότι ζητούσαν χρήματα, ο κόσμος έδινε ό,τι ήθελε και αν ήθελε, αλλά τα παιδιά τραβήχτηκαν αρκετά με διαδικασίες.

Ζούμε στην Ελλάδα και δεν έχει βγει κάπου κάτι ξεκάθαρο που να λέει μπορείς να παίζεις στο δρόμο επειδή έτσι γουστάρεις και να διαθέτεις τη μουσική σου σε cd κλπ όπως σε όλο τον κόσμο και όποιος θέλει να αφήνει κάτι.

Η κάθε αρχή κάνει ό,τι θέλει και δεν μπορείς ποτέ να ρισκάρεις πχ κατάσχεση μηχανημάτων κλπ.

Για το πρώτο ερώτημα, υπάρχουν ενισχυτές μπαταρίας.

Θεωρητικά οι περισσότεροι φορητοί τρανζιστοράτοι μπορούν σχετικά εύκολα να μετατραπούν σε μπαταρίας, καθώς όλοι δουλεύουν με μια χαμηλότερη συνεχή τάση, είτε πχ 12 volt ή κάτι σχετικό.

 

Προσωπικά όμως δεν θα το ρισκάριζα, δηλαδή να άφηνα το μηχάνημα ή την κιθάρα μου στον κίνδυνο να την κατάσχει κάποιο "όργανο", έστω αν ενδεχομένως μετά από κάποιες ώρες, μέρες και σχετικό τρέξιμο τα έπαιρνα μετά πίσω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαιτεία ειναι παρανομη .Το να παίζεις μουσική στο δρόμο οχι.

Το να παιζεις μουσικη στο δρόμο κάνοντας παράλληλα και κάτι παράνομο είναι παράνομο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα λίγα που ξέρω, ενώ επιτρέπεται να παίζεις δημόσια μουσική, έχει συλληφθεί αρκετός κόσμος για επαιτεία.

 

Έχω διαβάσει και για παρόμοια φάση λόγω 'εράνου χωρίς άδεια'.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, δεν βγαίνει άκρη.

Δεν μπορείς να εμποδίσεις κάποιον να σου πετάξει ένα νόμισμα.

Και από εκεί και πέρα το πράγμα γίνεται σουρρεαλιστικό.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διώκουν την τέχνη στο δρόμο: Καταδίκασαν μουσικό για επαιτεία! | press724.gr

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει προηγούμενο με σύλληψη μουσικού! Έχε το νου σου καλού κακού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου