Προς το περιεχόμενο

3 Way 3 Pickups Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέερα

Sorry για τον αγγλόφωνο τίτλο.

Στο προκείμενο γοργά .

Έχω μια Stratoclaftin. Καλό και ταπεινό όργανο από τα βάθη της Κινεζίας. Μετά από αρκετή χρήση ανακάλυψα πως θα συνεργαστούμε. Εγώ δεν θα ζητάω πάρα πολλά αυτή δεν θα κάνει ακρότητες. Έχει θεματάκια σε ότι έχει μεταλλικό. Και τα ηλεκτρικά απλά δουλεύουν σωστά.

Χρειάζομαι την βοήθεια σας, εάν γνωρίζετε πως θα τοποθετήσω τριθέσιο διακόπτη με τις εξής επιλογές:

 

Θέση 1 - Bridge & Middle

Θέση μεσαία - Bridge & Neck

Θέση 3 - Neck & Middle.

 

Πληροφοριακά το όλο κύκλωμα θα έχει ένα Volume καθόλου Tone

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον προκαταβολικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του duncan έχει δεκάδες συνδεσμολογίες και για στρατ.

Σίγουρα θα βρεις κάτι, ή τουλάχιστον κάτι να τροποποιήσεις.

 

Η ένστασή μου είναι βασικά μία.

Ο καλύτερος ήχος της στρατ είναι ο neck μόνος του. Και δεν βλέπω να τον κρατάς....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένστασή μου είναι βασικά μία.

Ο καλύτερος ήχος της στρατ είναι ο neck μόνος του. Και δεν βλέπω να τον κρατάς....

 

Βρε καλά τα λες, το συγκεκριμένο όργανο ...... πως να το πω..... για τα δικά μου γούστα έχει αντιαισθητικό μονοπήνιο ήχο.

Επειδή δεν έχω σκοπό να επενδύσω σε μαγνήτες (προς το παρόν)  σκέφτηκα τον συνδυασμό μαγνητών. Διότι εξομαλύνονται συγκεκριμένες χροιές .

 

Θα κοιτάξω και εκεί που ανέφερες .

Ευχαριστώ.    ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά βρες το βασικό σχέδιο που να κάνει περίπου πιό κοντά αυτά που θες και μετά με βάση εκείνο μπορούμε νομίζω να σου πούμε, κόψε αυτό, κατάργησε εκείνο για να το φέρεις εκεί που ακριβώς θες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα βρεις κάποιες προτάσεις.

 

Συμβουλή: Μην καταργήσεις τους αρχικούς συνδυασμούς μαγνητών, απλά αντικατέστησε ένα ποτενσιόμετρό σου, με push pull ποτενσιόμετρο (έτσι δεν θα χρειάζεται να τρυπήσεις για να βγάλεις διακοπτάκι κλπ) και θα μπορείς να επιστρέφεις στην αρχική μορφή του οργάνου/ρύθμιση μαγνητών στον πενταθέσιο αν το θέλεις.

 

https://www.premierguitar.com/articles/19387-the-fabulous-four-mods-for-your-strat-tele-les-paul-and-super-strat

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλημερα,θα συμφωνησω και εγω με τον Tamtam στο να μην αλλαξεις τις θεσεις των μαγνητων στο διακοπτη.Εχω μια MEXICO Strat στην οποια εκανα ενα Mod στους μαγνητες αλλαζοντας τους κεραμεικους με Earth magnets,το οργανο εχει αποκτησει λιγο περισσοτερο ογκο και μπασσαρει λιγο παραπανω.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.Για οποιες πληροφοριες στειλε μου.

 

 

Κατι τετοιο...φιλικα Γιωργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν έχει πενταθέσιο γιατί να μην βάλεις και wiring in series (όχι ότι είμαι φαν του αλλά λέμε) για bridge-middle και να αφήσεις καλού κακού και neck μόνο του..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί μου άαανθρωποι, μην προσπαθείτε να με πείσετε για 5θέσιο. Έχω άλλη κιθάρα που είναι μια χαρά.

 

Την συγκεκριμένη την επιθυμώ με τριθέσιο.

Σκέφτηκα και την λύση ο bridge με τον μεσαίο να ενωθούν ala ψευτο-humbucker και να έχω :

 

a=B+M

b=B+M+N

c=N

 

:-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου