Προς το περιεχόμενο

DIY tremolo ερωτηση


gregory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα κατ αρχην.

Μηπως εχει φτιαξει κανεις καποιο απο αυτα τα  πεταλια?

Modified EA Tremolo

http://www.generalguitargadgets.com/pdf/ggg_eat_lo.pdf

Τα εφτιαξα και δεν λειτουργουν σωστα.

Ηθελα να ρωτησω αν σε καποιον δουλεψαν ωστε να καταλαβω αν ειναι δικο μου το λαθος ή του κυκλωματος.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gregory το κύκλωμα του ΕΑ τρέμολο δουλεύει, έχεις κάνει κάπου κάποιο λαθάκι, κοίταξε το λίγο ξανά.  Ακολούθησες το σχέδιο του πρώτου link?

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω για την απαντηση.

Ναι δεν νομιζω να εχει γινει λαθος γιατι το τυπωσα το κυκλωμα, δεν το εκανα με το χερι.

Απο κολησεις ηλεκτρονικων κτλ ασχολουμαι αρκετα χρονια.

Στην πρωτη περιπτωση εχει σημα κανονικα ,ομως δεν ακουω το εφε.

Το μονο σημειο πιθανου λαθους ειναι οτι δεν εχω βαλει τις σωστες τιμες στα ποτενσιομετρα,αλλα πιστευω οτι θα δουλευε ετσι κι αλλιως.

Στην αλλη περιπτωση του δευτερου λινκ το εφε ακουγετε αλλα εχει παρα πολυ boost και δεν μπορω να το βγαλω.Παιζει σχεδον σαν να εχεις drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατασκευάσει το 2ο κύκλωμα από το general guitar gadgets και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Κοίταξε τις τιμές των αντιστάσεων σου και καλό θα ήταν να βάλεις τιμές ποτενσιομέτρων όσο πιο κοντά σε αυτές του σχηματικού. Επίσης κοίταξε για βραχυκυκλώματα ή μήπως έχεις διακοπή σε κάποιο σημείο του αγωγού, στον χαλκό του τυπωμένου κυκλώματος.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το ιδιο κι εγω την απλη version χωρις 2ο led και τον εξτρα διακοπτη για boost.

Δοκιμασα και τις δυο επιλογγες τρανσιστορ που ελεγε,αλλα μου κοβει αποτομα τον ηχο και βγαζει γρεζι σαν drive.Εσενα ειναι καθαρος ο ηχος που σου δινει?θα βοηθουσε πιστευεις να σου εστελνα καποιες φωτος?

Να ξαναφτιαξω την πλακετα και να το προσπαθησω παλι?

Απογοητευτηκα λιγο να σου πω την αληθεια και πιστευα μηπως φταιει το κυκλωμα.

Εσυ αγορασες ετοιμη την πλακετα ή την εφτιαξες?Σε ρωταω μηπως ειναι λαθος το κυκλωμα που δινουν ωστε να το αγορασεις απο εκει.

http://www.generalguitargadgets.com/pdf/ggg_eat_pcb.pdf

Αυτο εφτιαξα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό είναι να ξεκινάς από τα απλά και ύστερα να βελτιώνεις το κύκλωμα. Ναι ο ήχος είναι καθαρός και όσο ανέβαζεις το volume δίνει λίγη παραμόρφωση. Την πλακέτα την αποχάλκωσα με τα σχέδια του ggg που πόσταρες κι εσύ. Δουλεύει το κύκλωμα τους. Αν θέλεις ανέβασε μερικές περιεκτικές φωτογραφίες ώστε να το δούμε μαζί.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μετρήσεις τις τιμές των ποντεσιομέτρων γιατί μπορεί κατά την κόλληση κάποιο να ζεστάθηκε παραπάνω και να μην δίνει την αντίσταση που πρέπει.

 

Μην βιαστείς να ξαναφτιάξεις την πλακέτα απλά φτιάξε ένα εργαλείο απασφαλμάτωσης

 

Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;

 

και ξεκίνα να δεις τι γίνεται στο κυκλομά σου

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου