Προς το περιεχόμενο

TV εκπομπή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελληνικο ροκ ?

 

συνηθως με τον ορο αυτο , εννουν 'επικαλυμενους' λαικους (οχι παντα

με την κακη εννοια) οι οποιοι λογω εμφανισης (πραγμα ασχετο) η

καποιας ηλεκρ. κιθαριας , τους κατατασουν στο ροκ , π.χ. εχω ακουσει

να εννουν ροκ τους

 

Παπακωσταντινου !! Αφοι Κατσιμιχα !! Παπαζογλου !!!! και αλλους , χωρις αυτο να σημαινει οτι οι ανθρωποι αυτοι δεν αξιζουν , εννοειτε αυτο με τετοια καριερα , παντως για μενα ροκ δεν ειναι . Παιζουν λαικα 100% ,με

ορισμενα τραγουδια τους ενορχηστρωμενα σε υφος ποπ-ροκ , αλλα

πολυ λιγα ,και μαλλον λογω μοδας της εποχης

(βλεπε χαιρετισματα στην εξουσια)

 

οποτε συνηθως τα αφιερωματα αυτα , ειναι εκτος 'πραγματικοτητος' .

 

αυτα , τα ολιγα ,

 

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά αν ενοείς 100% ροκ με την όλη τη σημασία στα περισσότερα δεν έχεις και άδικο, πάντως ο "εν μέσω νεφών" του Παπάζογλου ήταν αρκετά "ροκ", όπως και 3-4 δίσκοι του Παπακωνσταντίνου. Πιστεύω ότι ελληνικό "ροκ" 100% (κλασσικό εννοώ) όπως το έχουμε ακούσει από ξένα συγκροτήματα στην Ελλάδα δεν υπάρχει (αν και είναι τερααααααααστια κουβέντα αυτή και ο καθείς έχει τις καταβολές και τις απόψεις του). Πάντως είναι κρίμα πολλές ελληνικές μπάντες να θέλουν να παίξουν ροκ και τελικά να τους βγαίνει "κατι σαν" πανκοαλτερνατιβ στυλ, το οποίο κατά προσωπική άποψη πάντα ποτέ δεν με συγκίνησε. Αλλά τέλος πάντων καλό είναι που υπάρχουν και τέτοιες εκπομπές και μας θυμίζουν την διαδρομή των διάφορων ελληνικών προσπαθειών.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αδικείται μεγάλα ονόματα τις Ελληνικής ροκ σκηνής με αυτά. Οι Socrates δηλαδή τι ήταν? Εκτός και αν με τον όρο Ελληνικό ροκ εννοείτε Ελληνόφωνο, που και ξανά πιστεύω ότι έχετε άδικο. Εδώ υπήρχαν Ελληνόφωνα συγκροτήματα που έπαιζαν και παίζουν Metal.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ελληνόφωνο εννοούσα εγώ τουλάχιστον (και σίγουρα υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις και έχεις δίκιο) αλλά αναφέρομαι πιο πολύ σε δισκογραφικά γνωστά γκρουπ από το 90 και μετά

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που το είχα καταλάβει?:) Πάντως δεν θα διαφωνήσω μαζί σου στο ότι πολλοί μπερδεύουν την Λούτσα με την #ούστα και δημιουργούν μια σύγχυση στο μυαλό τους, ως προς το τι είναι ροκ και τι όχι. Anyway, την συγκεκριμένη εκπομπή για την ιστορία του ελληνικού ροκ νομίζω ότι την έχω ξαναδεί και μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά καλή. Αναφέρεται και στην περίοδο που ο Clapton έπαιζε σε μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα, στο Θησείο αν δεν κάνω λάθος.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου