Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα του Noiz.

 

Έχοντας στα άμεσα μου σχέδια να αγοράσω μπασοενισχυτή μου δημιουργήθηκε η εύλογη απορία για το ποια είναι τα κριτήρια που πρέπει να προσέξει κανείς σε έναν ενισχυτή.

Υπάρχει κάποιος που να έχει υπόψιν του κάποιο άρθρο σχετικό με το θέμα (στα άρθρα του noiz δεν βρήκα κάτι);

Οποιεσδήποτε δικές σας γνώσεις φυσικά και θα βοηθήσουν, οπότε γράψτε ελεύθερα!

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια είναι τα κριτήρια που πρέπει να προσέξει κανείς σε έναν ενισχυτή.

 

Τι τον θες τον ενισχυτή; Κεβατοκάμαρα, στούντιο, liveάδικο, θα τον κουβαλάς από δω κι από κει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις δώσει επαρκείς πληροφορίες όμως και για αυτό φαντάζομαι δεν παίρνεις απαντήσεις. Τι μουσική παίζεις, σε τι σχήμα και με τι όργανα, σε τι χώρους θα τον χρησιμοποιήσεις, τι μπάτζετ διαθέτεις και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις δίκιο.

 

Λοιπόν...

 

Οι μουσικές που παίζω κυμαίνονται σε πολλά είδη όπως rock, blues, jazz, funk, Metal.

Προς το παρόν τα σχήματα που παίζω αποτελούνται από κιθάρες, ντραμς και πλήκτρα.

Παίζω και σλαπ και με τον κλασσικό τρόπο.

Ο ενισχυτής θα μετακινείται από το σπίτι μου στο προβάδικο και ενίοτε στα Live.

Όσον αφορά το budget, θα μπορούσα να δώσω μέχρι και 1000 ευρώ που πιστεύω είναι ύπεραρκετα για έναν καλό ενισχυτή.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι μιλάς για combo και όχι μόνο για ενισχυτή.

 

Ψάξε ανάλογα θέματα και θα δεις αρκετές προτάσεις.

 

Η δική μου η άποψη (που συνεχώς επαναλαμβάνω) είναι να πάρεις ξεχωριστή καμπίνα / ενισχυτή.

Ο συνδυασμός έχει μόνο πλεονεκτήματα με μοναδικό που μπορώ να σκεφτώ στα combo, είναι ότι συνήθως έχουν καλύτερη τιμή (από το καμπίνα / amp) ως καινούρια.

 

Αν πας μεταχειρισμένα δε, το 1000άρικο (και κάποιο ψάξιμο με κάποιον που ξέρει) θα σου εξασφαλίσει έναν πολύ καλό συνδυασμό καμπίνα /amp για όλες τις δουλειές που χρειάζεσαι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρίξε μια ματιά στον Laney RB7. και στον EDEN EC210-E. Αν θεωρείς πολύ ογκόδη τις λύσεις, δες μήπως πάρεις κάτι σε Κεφαλή όπως π.χ. την EDEN WTX500-E και κάποιο αντίστοιχο ηχείο αν είσαι κάπου που δεν θα έχεις κονσόλα να την προσαρμώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου