Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Gibson rounded neck 59


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για τη gibson les paul faded brown 2016, έχει rounded neck 59'. Πήγα και τη δοκίμασα και μου φάνηκε 'ξένο' το μανίκι, σαν να παίζω με ακουστική.

Αν παίζεις πολύ ώρα κουράζει ή είναι θέμα συνήθειας?

Τι γνώμες έχετε γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι η ακουστική μου να είχε rounded neck 59'......  ;D

 

Αν κουράζει ή όχι, είναι θέμα στυλ παιξίματος και γούστου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι θέμα γούστου, παιξίματος και συνήθειας. Προσωπικά πάντως στη δικιά μου, αν και στην αρχή μου φάνηκε 'ξένο' έχοντας συνηθίσει σε modern c shape strat, όταν πρωτοέπαιξα 3 πράγματα συνέβησαν.

1. Μου φάνηκε ξένο

2. Αγάπησα τα χοντρά μπράτσα  ;D

3. Εντυπωσιάστηκα με την ευκολία στο παίξιμο σε συνδυασμό βέβαια με το 12άρι radius.

 

Γενικά είναι ξεκούραστο κι άνετο, ασχέτως αν στην αρχή φαίνεται κάπως. Από την άλλη όμως, όταν παίρνω την strat 'it feels like home'. Για παράδειγμα, δεν με βολεύει αν θέλω να παίξω κάτι πιο 'red hot chilli peppers' ας πούμε γιατί δεν αγκαλιάζει όλο το μπράτσο το χέρι μου.

 

Συνεπώς ανάλογα τί θες να παίξεις.  Γιατί δεν παίζεις και με μία les paul με 60s μπράτσο για να δεις την διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμες έχετε γενικά?

 

οι γνωμες μας περιττευουν απο τη στιγμη που εσυ το βρισκεις κουραστικο.

εγω ειμαι της σχολης "οσο πιο χοντρο τοσο πιο ξεκουραστο μια και προσφερει καλυτερη στηριξη στο χερι",δεν συμφωνουν ομως ολοι με αυτο,πολλοι παικτες προτιμουν λεπτοτερα μπρατσα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι γνωμες μας περιττευουν απο τη στιγμη που εσυ το βρισκεις κουραστικο.

εγω ειμαι της σχολης "οσο πιο χοντρο τοσο πιο ξεκουραστο μια και προσφερει καλυτερη στηριξη στο χερι",δεν συμφωνουν ομως ολοι με αυτο,πολλοι παικτες προτιμουν λεπτοτερα μπρατσα.

 

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω...

Για τα δικά μου γούστα, τα παχιά μπράτσα είναι τα πιο βολικά και ξεκούραστα, εκτός κι αν έχεις πολύ κοντά δάκτυλα, που βέβαια στις Les Paul τύπου κιθάρες, που έχουν κοντή κλίμακα (short scale) δεν σε απασχολεί και τόσο.

Ενας άλλος παράγοντας είναι ο τρόπος και το ύψος  που κρατάς την κιθάρα. Οσο πιο ψηλά, τόσο πιο βολικό γίνεται το παχύ μπράτσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως που ειπε ο φιλος makam. Οσο πιο ψηλα τοσο καλυτερα για χοντρο μπρατσο γιατι εχει να κανει με την γωνια που υποχρεωνεται να κανει ο καρπος.

 

Εγω εχω μια custom με 50s και μια classic με 60s. Την classic οσο χαμηλα και να την τοποθετησεις δεν σε κουραζει καθολου σε αντιθεση με την custom που πρεπει να ερθει αρκετα πιο ψηλα.

 

Φυσικα εχει απο μικρη διαφορα εως καθολου αν παιζεις καθιστος. Επισης ειναι θεμα συνηθειας αφου κι εγω οταν πηγαινω απο την μια στην αλλη κιθαρα πλεον τα χερια πανε μονα τους.

 

υγ: οι περισσοτεροι παντως που εχω γνωρισει, οταν πανε σε χοντρο μπρατσο δεν θελουν να ξαναγυρισουν σε λεπτο. Μπορει να ειναι τυχαιο μπορει και οχι.....

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.

Δεν είπα οτι το βρήκα κουραστικό, άλλωστε έπαιξα για κανα 10 λεπτο, το χέρι μου μια χαρά ήταν αλλά άλλο 10λεπτο και άλλο 4 ώρες πρόβα όρθιος  O0.

Γενικά την κιθάρα την έχω χαμηλά, αυτό σημαίνει οτι θα μου δημιουργήσει  πρόβλημα?

Παίζω και death γιαυτό φοβάμαι να μη με κουράζει το μανίκι

Δεν είναι οτι παίζω και με λεπτό μπράτσο μέχρι τώρα, παίζω χρόνια με τη gibson explorer και με βολεύει μια χαρά.

 

Δοκίμασα και άλλες gibson les paul με άλλα μανίκια, η πρώτη αίσθηση ήταν οτι είναι πιο άνετες επειδή είμαι πιο συνηθισμένος στα slim μανίκια, αλλά οτι έχω συνηθήσει σε αυτά δε παει να πει οτι είναι και το καλύτερο  ;D

 

Πάντως δε περίμενα να δω και θετικά σχόλια για χοντρό μανίκι!! Ενδιαφέρον αυτο που λέτε οτι οσοι πανε σε χοντρό δεν γυρνάνε στα άλλα!!

Μαρέσει πολύ η συγκεκριμένη κιθάρα και ο μόνος μου ενδιασμός είναι το rounded 59 neck.

Λέτε να την πάρω και να μη το σκεφτομαι αυτο το θέμα? Φοβάμαι μη πιάνω μετα την explorer Και ξενερώνω με τη les paul  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω και death γιαυτό φοβάμαι να μη με κουράζει το μανίκι

 

Αρα μπρεις να την εχεις αρκετα χαμηλα και να παιζεις τη Μι (6η) απο πανω...σαν πιανο δηλαδη μιας που οι αλλες χορδες σε αυτο το ειδος μουσικης δε σου χρειαζονται....(ενιοτε ουτε και αριστερο χερι γενικα!)Ισως αντι για το αριστερο πρεπει να εστιασεις στο δεξι χερι (μηπως αναγκαστικα δινεις angle στην πενα και ξυνει πολυ...)

 

Μη βαρατε πλακα κανω!Respect σε ολα τα ειδη μουσικης.....

 

Ακομα και σε αυτο:

 

Καμια φορα πρεπει να συμβιβαζομαστε...Πχ εγω εχω και strat και tele και (2)les paul και explorer και ακουστικη...ολα τα μπρατσα καμια σχεση μεταξυ τους...oλες οι κιθαρες καμια σχεση μεταξυ τους...το feeling καμια σχεση...το tone καμια σχεση...η καθε μια ειναι για τη δουλεια της...δε θα παιξω funk με les paul/explorer...δε θα παιξω dyers eve με την strat...και ας με βολευει πιο πολυ...(μονο η στρατ εχει αυτο το "it feels like home" που ειπε ο φιλος πιο πανω...χωρις αυτο να σημαινει οτι οι αλλες "δεν παιζονται"...προσαρμοζεται το χερι...απλα στη στρατ δε χρειαζεται να προσαρμοστει!!!!)Παραυτα και για τους παραπανω λογους η στρατ εχει και την περισσοτερη ωρα στο guitar stand!Οτι διαταξει το κομματι...προσωπικα δε θα αλλαζα το ειδος που γουσταρω αν δεν μπορει να το παιξει καλα η κιθαρα που εχω...θα αλλαζα εγω κιθαρα...

 

By the way η faded brown ειναι πανεμορφη!!!Θα την επαιρνα anyday (και ας χρειαζομουν ορθοπαιδικο μετα!!!)

 

PS.Ολως τυχαιως η strat (ασχετως neck) ειναι και κατα κανονα ελαφρυτερη απο ολες τις αλλες...just sayin...  ;)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου