Προς το περιεχόμενο

Όσο γερνάει ο άνθρωπος το χάνει. Περί Neil Young ο λόγος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο λόγος που δε θα το έκανα, αφορά την προσωπική μου θεώρηση σχετικά με το τι είναι τέχνη, από πού πηγάζει, τι εξυπηρετεί και πού απευθύνεται.

 

Οκ, το σταματάω εδώ, απλά μονο αυτό θα  πω.

 

ΔΕΝ μπορούμε να αποκλείσουμε έναν ολοκληρο κλάδο της τέχνης, όπως την εφαρμοσμένη τέχνη....που μπορεί εν προκειμένω να είναι και το γραφω ή δίνω προηγούμενα μουσικά έργα μου για προεκλογικά spots ή καμπάνιες.

 

Εμένα ας πουμε ΔΕΝ  θα με χαλούσε να άκουγα το "stuck in the middle with you" σε διαφήμιση  ταμπόν π.χ.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν βλέπω καμμία εφαρμογή της έννοιας δημοκρατικότητα στο θέμα.

Νομίζω ότι τίθεται από κάποιους (δικαίωμά τους) πως ο κάθε τραγουδοποιός οφείλει να δώσει κάπου τη μουσική του.

Και συνεπάγεται ότι εφ όσον δώσει κάπου πρέπει να δώσει και σε άλλον και κατ επέκταση σε όλους.

όταν τίθεται θέμα επαγγελματικότητας, έχεις κάθε δικαίωμα να θες να εργαστείς ή να συνεργαστείς για-με κάποιον.

Δεν κάνεις λειτούργημα, πχ γιατρός.

 

Όχι δεν το βλέπω έτσι.

Ενας άνθρωπος που γαλούχησε 45 χρόνια γενιές και κήρυξε διάφορα μεγαλόπνοα, ας άφηνε τις δημοκρατικότητες και "αμερικανιές" (διότι όταν φτάνουμε στην ερμηνεία της λέξης δημοκρατία οι αμερικάνοι τρέχουν πρώτοι -τρομάρα μας) και ας καθόταν στα αυγά του.

(αλλά....τι να λέμε...τόσα χρόνια αμερικάνα δεν ήταν?  ;D)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν βλέπω καμμία εφαρμογή της έννοιας δημοκρατικότητα στο θέμα.

Νομίζω ότι τίθεται από κάποιους (δικαίωμά τους) πως ο κάθε τραγουδοποιός οφείλει να δώσει κάπου τη μουσική του.

Και συνεπάγεται ότι εφ όσον δώσει κάπου πρέπει να δώσει και σε άλλον και κατ επέκταση σε όλους.

όταν τίθεται θέμα επαγγελματικότητας, έχεις κάθε δικαίωμα να θες να εργαστείς ή να συνεργαστείς για-με κάποιον.

Δεν κάνεις λειτούργημα, πχ γιατρός.

 

 

 

Και όμως εν μέρει τίθεται θέμα εφαρμογής Δημοκρατίας.

 

Όταν ένα προϊόν (π.χ τραγούδι) είναι ελεύθερο προς χρήση όλων , εφόσον τηρούνται κάποιες προϋποθέσεις (εν προκειμένω καταβολή –πληρωμή δικαιωμάτων) , που από ό,τι κατάλαβα  εδώ αυτό ισχύει, τότε ναι, τίθεται θέμα και δημοκρατίας και ειδικότερα νομικό.

 

Προφανέστατα ο Γιανκ εκχώρησε τα περουσιακά του δικαιώματα σε αυτό το τραγούδι σε κάποια εταιρία (που ειναι λογικότατο) και εκείνη το "πουλάει" σε όποιον θέλει να το κάνει χρήση (π.χ εγώ να το βάλω soundtrack σε μια ταινία μου).

 

Είναι σαν να υπάρχει έναν βιβλίο στην προθήκη ενός βιβλιοπωλείου και για να το αποκτήσεις πρέπει να καταβάλεις το αντίτιμο  των 5,00 €.

Αν πάει κάποιος με 5,00 € και δεν του το πουλήσει ο βιβλιοπώλης γιατί ΔΕΝ τον γουστάρει (για όποιον λόγο), υπάρχει ζήτημα…αν μη τι άλλο νομικό.

 

Ή να το κάνω πιο μουσικό το παράδειγμα μου.

Εϊναι σαν να έχω εγώ καφετέρια, και να πλερώνα ΑΕΠΙ και να παίζω SF.

 

Και να ρθει στη μαγαζάρα μου ο SF μια μερα και να μου πει.

Επ' γιατί παίζεις τη μουσική μου από κασσέτα; ΔΕΝ τις γουστάρω αυτές τις αρχαιολογίες.....ΔΕΝ θα το ξανα παίξεις . ΜΟΝΟ εμ-πι θρι θα βάζεις  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως το θέτεις, και εφ όσον έχουν εκχωρηθεί δικαιώματα προφανώς και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Και το Sexy Sadie μπορεί να μπεί σε διαφήμιση πορνοταινίας και ας μην θέλουν οι εναπομείναντες και η Yoko.

 

Βέβαια πχ δεν ξέρω αν ο Μίκης έχει εκχωρήσει το άξιον εστί, και αν ναι και το ζήταγε ο Λεβέντης τι θα έκανε...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως κάτι ακόμα.

Μπορεί όντως η εταιρεία εκμετάλλευσης των κομματιών του Young να θέλει να τα δώσει διαφήμιση στη μπεμπελάκ.

Είναι ανάγκη ο γελοίος να κάνει και χειραψίες μπροστά στο φακό?

Μπορούσε, ευγενικά, να αρνηθεί.

Να πεί "έχω να παω στον οδοντίατρο"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έγραψε κανείς, αλλά θαρρώ πως αυτό που (σας) σοκάρει είναι η ύστερη συναίσθηση πως ο Τραμπ και ο Γιάνγκ δεν πρεσβεύουν δα και τόόόόσο διαφορετικά πράγματα. Κοινώς, ότι είχατε τον Γιάνγκ πολύ ψηλά ή τον Τραμπ πολύ χαμηλά, depending on your politics.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το έχω ξαναπεί. Ειδικά με τη μουσική υπάρχει μία σχέση πολύ εσωτερική, πολύ προσωπική.

 

Θα μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αφήσω το θρήνο που έχω γράψει για την μάνα μου (δεν έχει πεθάνει ακόμη. Έτσι το λέω) να μπει soundtrack σε τσόντα (για παράδειγμα). Ενώ, δε θα είχα πρόβλημα να γράψω το soundtrack αυτό (και να πάρω μέρος δηλαδή ακόμη περισσότερο! ;D )

 

Αλλιώς δε θα έπρεπε να υπάρχει θέμα. Με το να αφήσεις τη νόμιμη χρήση της μουσικής σου σε κάτι, δε σημαίνει ότι το στηρίζεις...

 

ΥΓ. Φώτο: μπλιάχ... αλλά με την γυναίκα του Trump? Μη μου πείτε όχι! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

όπως το θέτεις, και εφ όσον έχουν εκχωρηθεί δικαιώματα προφανώς και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

 

 

Δεν το θέτω εγω, αυτό κατάλαβα από το άρθρο που έβαλε ο OP.

 

Και επειδή κατάλαβα αυτό, νομίζω πως το χειρίστηκε πολύ έξυπνα ο Γιανκ (ή το επικοινωνιακό team του).

 

Εξέφρασε ΚΑΤΑΡΧΗΝ (όχι καταρχάς) τη δυσαρέσκειά του , ότι και καλα ΔΕΝ τον ρώτησε προσωπικά , για να  μείνει αυτη η σκιά της ¨αντιθεσης" με τον Τραμπ....μην τον ταυτίζουν ΔΑ και με αυτόν.

 

Ξέρωντας ότι, επί της ουσίας , ΔΕΝ μπορεί να του απαγορέψει τη χρήση, ανέπτυξε και ένα ΛΟΓΥΔΡΙΟ περί δημοκρατίας......και κάλυψε και την αντίπερα όχθη.

 

Τέλος καλό, όλα καλά......και όπως είπα και στην αρχή...μπιζνες ιζ μπίζνες.....δη Αμέρικαν γουέι  ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θέτω εγω, αυτό κατάλαβα από το άρθρο που έβαλε ο OP.

 

 

ΟΚ

όπως το θέτεις ερμηνεύοντας τον ΟΡ

 

(δε θα μαλώσουμε κι όλας...) ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...... να μπει soundtrack σε τσόντα (για παράδειγμα).

 

Δεν είναι τό ίδιο σε μια οργανωμένη κοινωνία.

 

Η πορνογραφία ,σε μια Δημοκρατική κοινωνία, μπορεί να υπάρχει υπό προϋποθέσεις, αλλά κατά γενική αρχή είναι κάτι που προσβάλλει τα "χρηστά ήθη".

 

Σε αντίθεση με το πολιτεύεσθαι , που θεωρείται κάτι πολιτικώς ορθόν, δικαίωμα και υποχρέωση.

 

Προσωπικά προτιμώ τις τσόντες, αλλά δεν μιλάμε για εμένα εδώ.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου