Προς το περιεχόμενο

Εμπνευση


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και έγινε λόγος για το Zappa, πρέπει να πούμε ότι ο άνθρωπος ήταν άριστα καταρτισμένος μουσικός, εντελώς ανοιχτός σε μουσικές ιδέες και ταυτόχρονα ανεξάρτητος από τα μουσικά και κοινωνικά ρεύματα της κάθε εποχής (τα οποία πάντα διακωμωδούσε αντί να τα ακολουθεί). Οπότε οι - όποιοι - κανόνες περι ηλικίας και δημιουργικότητας μάλλον δεν ισχύουν γι' αυτόν.

 

Επαυξάνω. Γενικώς δεν φτούραγαν κανόνες στην περίπτωση του Frank. ;)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@zappa   σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και δεν μου απάντησες.Θα έχω στα υπ'οψιν τις διευκρινίσεις σου πάντως φίλε μου !!!  

 

Γενικά τώρα περί εκφυλισμού και μη

Γιά μένα,σε απλά ελληνικά,το "νέος" και το "γέρος" είναι μία νοητική κατάσταση,μία στάση ζωής και όχι το αποτέλεσμα μίας ληξιαρχικής πράξης.Αυτο έχει τον αντίκτυπό του παντού...και στην μουσική

Εχω γνωρίσει απίστευτα συντηρητικούς 20ρηδες και απίστευτα ανοιχτόμυαλους 70ρηδες.

εν ολίγεις "ο μαμάκας στο βουνό,μαμάκας και στη θάλασσα"

Ας πούμε οτι έχουμε τον Αδωνι (ναι,καλά καταλάβατε) και τον Ανευλαβή...ποιός είναι ο νέος και ποιός ο γέρος?

Ο γέρος που σου σπάει και μου σπάει τα νεύρα (γενικά μιλάω),μη φανταζεσαι οτι στα νειάτα του ήταν και κάνας φοβερός τύπος.

Το ίδιο βλήμα ήταν,απλά "νέο" βλήμα.Και το σημερινό σπασικλάκι νομίζεις οτι θα αλλάξει όταν μεγαλώσει?

Σαφώς και με τα χρόνια ο εγκέφαλος εξασθενεί...ειδικά αν δεν εξασκείται σε κάτι...φυσικα και υπάρχει φυσική φθορά...και ναι...το επόμενο ανάλογο του πανκ δεν θα έρθει απο 70άρη αλλά απο 16άρη...

Αλλά το νέος και το γέρος είναι θέμα νοοτροπίας και κατά πόσο το λέει η περδικούλα ενός εκάστου.

Και μια και αναφερθήκαμε πολύ στον Νιόνιο θα κλείσω αυτο το ποστ με ένα στίχο του

"είμαι 16άρης,σας μαμώ τα λύκεια" (κανενός προσωπικά μην παρεξηγηθώ,απλά αναφέρω αυτόν τον στίχο γιατί έτσι νομίζω πως θα πρέπει να αισθανόμαστε όλοι,ανεξαρτήτως ηλικίας)

Τι σχέση έχουν τώρα όλα αυτά με την έμπνευση?   καμμία...ίσως πάλι και να έχουν...i dont mind.

over and out !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zappa   σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και δεν μου απάντησες.Θα έχω στα υπ'οψιν τις διευκρινίσεις σου πάντως φίλε μου !!!  

 

Έτσι νομίζεις οτι δεν σου απάντησα;

Τι ήθελες να σου απαντήσω; Ποιό είναι πιο ολοκληρωμένο;

hot rats ή piano sonata 1st movement tou Stravinsky?

Αν μπορείς να απαντήσεις μπράβο, εγώ όχι

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το θέμα δεν είναι ο Zappa (καίτοι, εννοείται ότι τα τελευταία του έργα δεν έχουν καμία σχέση με τα πρώτα). Απλά τον ανέφερα σαν (άλλο ένα) τρανταχτό παράδειγμα δημιουργού που σε καμία περίπτωση δεν βλάφτηκε από τον χρόνο ή την "γεροντική ανία" - είχαν ήδη αναφερθεί ο Σαββόπουλος, ο Κοέν και ο Ντύλαν.

 

Επίσης, τον ανέφερα σαν αντεπιχείρημα στην άποψη που διατύπωσε ο Orbital για το ότι η πρωτοπορία της μουσικής είναι στα χέρια των νέων - μία άποψη που κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν ίσχυε.

 

Αλλά - όπως έχω ήδη πει, σε σημείο αηδίας - αυτή η συζήτηση δεν μπορεί να οδηγήσει πουθενά διότι όλες (σχεδόν) οι λέξεις που χρησιμοποιούνται δεν έχουν σαφή και κοινά αποδεκτή έννοια... είναι σα να μιλάς με τον κουρέα σου για πρωτοπορία στη μουσική... αυτός μπορεί να εννοεί τη Joan Baez και εσύ τους Mogwai.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye, ώρες ώρες σε λατρεύω.

 

Όρε παίδες, οποία σχέση μπορεί να έχει η ηλικία με την δυνατότητα παραγωγής πρωτοποριακών συνθέσεων ή και τέχνης γενικότερα; Πέραν των εκφυλιστικών παραγόντων που ανέφερε ο eye και πέραν των εν δυνάμει αρνητικών επιπτώσεων μίας φυσιολογικής γήρανσης, μπορώ να αναφέρω εκατοντάδες παραδείγματα όχι μόνο πρωτοποριακών συνθέσεων, όχι μόνο καλλιτεχνικών αλλά και απίστευτης πνευματικής διαύγειας.

 

Υποσ.: τον Cohen τον λατρεύω, αν και μερικές φορές σκέφτομαι ότι σε κάποια CD του θα έπρεπε να υπάρχει ένα ένθετο ξυραφάκι.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για βοηθα την κατασταση και εσυ. :P

 

Ολοκληρωσε το. ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ Μηπως ειναι καιρος να βαλω κανενα τραγουδι;

Τι λες Χαραλαμπε; ;D ;D ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου