Προς το περιεχόμενο

BOSS TU-3 - Παροχή ρεύματος μέχρι και σε 7 ακόμα πεταλάκια BOSS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Αν και διαβάζω καιρό τώρα το site, μόλις πρόσφατα έκανα εγγραφή! Να και το πρώτο μου post.

 

Στις περιγραφές που έχω διαβάσει για το χρωματικό κουρδιστήρι BOSS TU-3 (και του TU-2 επίσης), λέει οτι έχει τη δυνατότητα να τροφοδοτήσει άλλα επτά πεταλάκια BOSS. Ξέρει κανείς εκτός από τα απαραίτητα καλώδια σύνδεσης, αν χρειάζεται κάτι άλλο; Δηλαδη μόνο με ένα BOSS PSA 230 μπορώ να τροφοδοτήσω το Compression/Sustainer και το Metalzone αρκεί να έχω το TU-3;

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το μετασχηματιστή του Thomann (Thomann NT AC/PSA) αντί για το original BOSS; Δηλαδή με ένα 9βολτο μετασχηματιστή τροφοδοτούνται και τα τρια πετάλια; Το' χει δοκιμάσει κανείς;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλωσόρισες :).

Το πράγμα έχει ως εξής: το TU-3 έχει μια είσοδο ρεύματος (την κλασική που μπαίνει ο μετασχηματιστής) και μία έξοδο. Στην έξοδο λοιπόν μπαίνει το κατάλληλο καλώδιο το οποίο μπορεί να τροφοδοτήσει τα υπόλοιπα πεταλάκια. Είναι αντίστοιχο αυτού http://www.banzaimusic.com/Visual-Sound-Multiplug-8-adaptor.html.

Τώρα όσον αφορά στο μετασχηματιστή αν όντως θέλεις να τροφοδοτήσεις αρκετά πετάλια καλό θα ήταν να προτιμήσεις κάποιον με αρκετά mA. Τα 500 mA του PSA 230 είναι μια χαρά :) :), αν θέλεις όμως δίνεις κάτι παραπάνω και αγοράζεις το One Spot και ξεχνάς το θέμα μετασχηματιστής μια για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εκτός από το πεταλάκι (π.χ. TU-2), θα χρειαστείς τα παρακάτω:

ένα <a href="http://www.thomann.de/gr/boss_pcs20a_stromversorgungskabel.htm">Roland PCS-20A (καλώδιο τροφοδοσίας)</a>

και ένα <a href="http://www.thomann.de/gr/boss_psa_230.htm">BOSS PSA-230S (σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 9V @ 500mA)</a>

ή

ένα <a href="http://www.thomann.de/gr/boss_pcs20a_stromversorgungskabel.htm">Roland PCS-20A (καλώδιο τροφοδοσίας)</a>

και ένα <a href="http://www.thomann.de/gr/roland_psb230_eu_edirol.htm">Roland PSB-230EU (σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 9V @ 2000mA)</a>

Αυτά  :) ♪♫♪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teo ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! Με κατατόπισες!

Αυτό το "ξεχνάς το θέμα μετασχηματιστής μια για πάντα" με ιντριγκάρει τρελά!! ;)

Το One Spot που ανέφερες, ποιάς εταιρίας είναι;

 

Δηλαδή όπως κοιτάμε άπο πάνω, θα έχουμε: Πρώτο απο αριστερά το TU-3, μετά το Metalzone και τελευταίο το CS-3 έτσι; (ΒΤW έχω μόνο το Μetalzone προς το παρόν και ετοιμάζομαι για παραγγελία).

 

Μανώλη πολλά thanks και σε σένα! Όπως το βλέπω θα πάρω τη δεύτερη προσφορα  ;) με τα 2000mA για να είμαι εξασφαλισμένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ειχα διαβασει οτι απο την εξοδο DC των πεταλιων αυτων, μπορεις να τραβηξεις μεχρι ορισμενα mA ρευματος (200mA ειχα ακουσει), ασχετα απο το τροφοδοτικο σου.

 

Ξερει κανενας αν αληθευει αυτο? (για τον mister Χναράκη κυριως παει, που ειναι και guru :D)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το One Spot είναι της Visual Sound. Αν το καλοσκεφτείς πάντως δεν είναι ανάγκη να πονοκεφαλιάζεις, με το ανταπτοράκι που βγάζει πολλές εξόδους μπορείς να τροφοδοτήσεις πολλά πετάλια ούτως ή άλλως και χωρίς να έχεις περιορισμούς από το Tu-3 ;) ;).

 

Επειδή το πάνω μου μπορεί να είναι κάτω για άλλους και το αντίστροφο ;D ;D από την κιθάρα προς τον ενισχυτή η συνηθέστερη σειρά είναι η εξής: κουρδιστήρι, κομπρέσσορας, παραμόρφωση. Βέβαια τίποτα δεν είναι "σωστό", απλά πειραματίζεσαι και αποφασίζεις :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το κουρδιστήρι που μπαίνει πάντα πρώτο (καμιά φορά και σε διαφορετική διαδρομή με A/B switch αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :P) για να δέχεται όσο το δυνατόν καθαρότερο σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το κουρδιστήρι που μπαίνει πάντα πρώτο (καμιά φορά και σε διαφορετική διαδρομή με A/B switch αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :P) για να δέχεται όσο το δυνατόν καθαρότερο σήμα.

 

  Σωστά, δεν το διατύπωσα όπως έπρεπε ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Έχεις δίκιο Teo δεν το έθεσα σωστά: Άπο την κιθάρα λογικά το σήμα πρέπει να πηγαίνει στο κουρδιστήρι όπως πολύ σωστά είπατε. Τώρα στη συνέχεια, εμένα μου φαίνεται λογικό να πάει το distortion και τελευταίο το compression/sustainer για να επηρεάσει την παραμόρφωση πριν παέι στον ενισχυτη. Αλλιώς τι compressάρει; Το σήμα από την ταλάντωση της χορδής;

 

Κάθε διόρθωση καλοδεχούμενη, γιατί δεν είμαι ειδικός και μπορεί να λέω μπαρούφες  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να τροφωδοτήσεις μόνο άλλα δύο πετάλια το PSA είναι μια χαρά.

Εγώ όμως θα πήγαινα στο PSB, που όπως έγραψε και ο Μανώλης πιο πάνω είναι στα 2Α (2000mA)για να υπάρχει ανοχή για μελλοντικές προσθήκες.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου