Προς το περιεχόμενο

BOSS TU-3 - Παροχή ρεύματος μέχρι και σε 7 ακόμα πεταλάκια BOSS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Έχεις δίκιο Teo δεν το έθεσα σωστά: Άπο την κιθάρα λογικά το σήμα πρέπει να πηγαίνει στο κουρδιστήρι όπως πολύ σωστά είπατε. Τώρα στη συνέχεια, εμένα μου φαίνεται λογικό να πάει το distortion και τελευταίο το compression/sustainer για να επηρεάσει την παραμόρφωση πριν παέι στον ενισχυτη. Αλλιώς τι compressάρει; Το σήμα από την ταλάντωση της χορδής;

 

Κάθε διόρθωση καλοδεχούμενη, γιατί δεν είμαι ειδικός και μπορεί να λέω μπαρούφες  :D

 

Μα είπαμε, τίποτα δεν είναι απόλυτο :) :). Δοκίμασέ το πριν και μετά την παραμόρφωση και δες που σου αρέσει περισσότερο. Πολύς κόσμος (και εγώ) το προτιμά πριν την παραμόρφωση, περίπου σαν booster για το distortion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς τι compressάρει; Το σήμα από την ταλάντωση της χορδής;

 

Το σημα της κιθαρας & τον ηχο των μαγνητων.Συνηθως σε ενα multipedal συστημα ο ομπρεσσορας μπαινει αμεσως μετα τα φιλτρα & τα fuzz pedals (ειδικα αν αυτα ειναι γερμανιου) και πριν τα overdrive/distortion pedals,ομως μπορει η τοποθετηση του σε διαφορετικο σημειο να σου αρεσει περισσοτερο,κανονες δεν υπαρχουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα, κατάλαβα!

 

Η δοκιμή είναι όντως ο καλύτερος σύμβουλος.

 

Ίσως πάρω το BOSS BCB-60 να τελειώνω με αυτή την υπόθεση, αν και για το θέμα της τροφοδοσίας με καλύψατε!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καπου ειχα διαβασει οτι απο την εξοδο DC των πεταλιων αυτων, μπορεις να τραβηξεις μεχρι ορισμενα mA ρευματος (200mA ειχα ακουσει), ασχετα απο το τροφοδοτικο σου.

 

Ξερει κανενας αν αληθευει αυτο? (για τον mister Χναράκη κυριως παει, που ειναι και guru :D)

Πού το διάβασες αυτό; Μήπως διάβασες ή κατάλαβες κάτι λάθος κατά την μετάφραση;

 

Παράθεση από TU-2 Owner's Manual σελίδα 8 παράγραφος 2.

 

2. DC 9V Out jack

When an AC adapter is used, you can connect a

PCS-20A parallel DC cord (sold separately) to

supply power to other PSA-adaptor-compatible

devices.

* Power cannot be supplied when the TU-2 is

running on batteries.

* There are two types of adaptors in the PSA series;

they differ by the maximum amount of current

that they are able to output (200 mA or 500 mA).

If you're using the PCS-20A in combination with a

PSA series adaptor, make sure that the total current

consumption of this unit and the PSA-adaptor-

compatible devices being supplied with

power doesn't exceed the maximum output of the

PSA series adaptor you're using (200 mA or 500

mA).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Αν και διαβάζω καιρό τώρα το site, μόλις πρόσφατα έκανα εγγραφή! Να και το πρώτο μου post.

 

Στις περιγραφές που έχω διαβάσει για το χρωματικό κουρδιστήρι BOSS TU-3 (και του TU-2 επίσης), λέει οτι έχει τη δυνατότητα να τροφοδοτήσει άλλα επτά πεταλάκια BOSS. Ξέρει κανείς εκτός από τα απαραίτητα καλώδια σύνδεσης, αν χρειάζεται κάτι άλλο; Δηλαδη μόνο με ένα BOSS PSA 230 μπορώ να τροφοδοτήσω το Compression/Sustainer και το Metalzone αρκεί να έχω το TU-3;

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το μετασχηματιστή του Thomann (Thomann NT AC/PSA) αντί για το original BOSS; Δηλαδή με ένα 9βολτο μετασχηματιστή τροφοδοτούνται και τα τρια πετάλια; Το' χει δοκιμάσει κανείς;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Ρίξε αν θες μια ματιά και στο πολύ καλό site http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/power/list.htm.

 

Τα drive συνήθως έχουν κατανάλωση γύρω στα 5-10 mA, οπότε και 20 να βάλεις δεν έχεις πρόβλημα. Τα delay/modulation και το κουρδιστήρι το ίδιο τραβανε αρκετά παραπάνω (50-100) οπότε εκεί θέλει πιο προσεκτική πρόσθεση.

 

Ο πιο απλός τρόπος να τροφοδοτήσεις πετάλια είναι να πάρεις αυτό που λέμε daisy chain, το οποιο το συνδέεις κατευθείαν στο τροφοδοτικό. Αν πάρεις το καλώδιο της Boss, θέλει και το κουρδιστήρι, γιατί είναι μόνο αρσενικά βύσματα, και συνδέεται σε θηλυκο βυσμα στο κουρδιστηρι.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση από TU-2 Owner's Manual σελίδα 8 παράγραφος 2.

 

Το εχω διαβασει το αποσπασμα. Αυτο που ειπα καπου το ειχα ακουσει, και μου φανηκε περιεργο, και οχι λογικο. Γι'αυτο ρωτησα.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skantzos thanks man! Κατατοπιστικό το site.  :)

 

Πάντως απ' ο,τι κατάλαβα με αντάπτορα PSB ή PSC είμαι απόλυτα καλυμμένος. Βέβαια τελικά προς BCB-60 με κόβω να πηγαίνω αλλά δεν το'χω αποφασίσει ακόμα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου