Προς το περιεχόμενο

Boss SD1 vs Boss DS2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χαιρετώ για άλλη μια φορα,το forum.

  Η απορία μου είναι  η εξής:

Θέλω να δώσω boost sτο little big muff με ένα overdrine/distortion και είμαι μεταξύ του Boss SD1 και του Boss DS2.

Ποιο θα κάνει καλύτερα αυτή τη δουλειά?Έχετε κάποια άλλη πρόταση,αυστηρά μέχρι 50 ευρώ?

 

  Παίζω με μια Hagstrom Super Swede συνδεδεμένη σε έναν 15watt Marshall vs15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορώ να σου μιλήσω για το SD1 & το DS1, αλλά δυστυχώς όχι το DS2 (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το σχεδιάγραμμα της Boss λέει πως είναι συναφές αλλά λίγο πιο άγριο). Επομένως - disclaimer - ακολουθεί ένα μπλα μπλα που ίσως σου φανεί άχρηστο.

 

Kαι τα δυο μπορούν να σμπρώξουν πολύ ωραία έναν βρώμικο ήχο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι άπειροι κιθαρίστες που έχουν χρησιμοποιήσει το SD1 αλλά επίσης και το DS1 πάνω σε JCM800. H δικιά σου επιλογή εξαρτάται από τα τελικά επίπεδα gain που θες να φτάσεις, και αν θα είναι για lead (μεμονωμένες νότες) ή rhythm (συγχορδίες). Στην δεύτερη περίπτωση χρειάζεται να διατηρήσεις ένα στοιχειώδες definition από νότα σε νότα κρατώντας το gain όχι πολύ ψηλά, ενώ στην πρώτη αυτό δεν σε απασχολεί.

 

Προσωπικά θα διάλεγα το SD1 σε ρύθμιση υψηλού volume boost και με λίιιιγο γρεζάκι, έτσι ώστε το lead να αποτελεί μια φυσική προέκταση του rhythm ήχου σου. Αν έβαζα το DS1, θα έδινε σημαντικά μεγαλύτερη "βρωμιά" που σε συνδυασμό με το Little big Muff θα ήταν κάπως υπερβολικό, και αμφιβάλλω αν θα ακουγόταν καλά. Όμως μπορεί να υπάρχει μια ρύθμιση που να δημιουργεί ωραίο ήχο, ίσως με σχεδόν ανύπαρκτο volume boost και με το δικό του gain.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε... οφειλω να ομολογησω πως ειμαι ευτυχης κατοχος του DS2, κατα την αποψη μου ειναι πολυ καλο distortion pedal αλλα για booster δεν νομιζω οτι θα σου κανει και τοσο... Το αλλο δεν το γνωριζω και δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα θα σου προτεινα να τσεκαρεις και κανα καλο κανονικο booster η κανα compression που μπορει να σε βοηθησει και να εχει και αλλη χρησιμοτητα. Ελπιζω να βοηθησα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι θεωρητικα μπορει να λειτουργησει ως booster αλλα γιατι να μην παρει κανονικο booster? :P

 

Και οντως ειναι λιγο πιο αγριο αλλα ουσιαστικα το πρωτο mod που εχει ειναι το κλασσικο ds1 και το δευτερο που ειναι πιο overdrive ειναι αυτο που κανει τον ηχο ακομα πιο επιθετικο και με περισσοτερες αρμονικες κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sd1 και πάλι sd1!!! Έχω 2 sd1 , ένα για να μπουστάρω το metal muff μου και άλλο ένα με πιο ελαφριές ρυθμίσεις για να μπουστάρω και τα δύο μαζί ή το καθένα ξεχωριστά. To ds2

έχω την εντύπωση αν και δεν το έχω δοκιμάσει θα είναι too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sd1 και πάλι sd1!!! Έχω 2 sd1 , ένα για να μπουστάρω το metal muff μου και άλλο ένα με πιο ελαφριές ρυθμίσεις για να μπουστάρω και τα δύο μαζί ή το καθένα ξεχωριστά. To ds2

έχω την εντύπωση αν και δεν το έχω δοκιμάσει θα είναι too much.

 

I totally agree +1

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά σου επιλογή εξαρτάται από τα τελικά επίπεδα gain που θες να φτάσεις, και αν θα είναι για lead (μεμονωμένες νότες) ή rhythm (συγχορδίες).

Έχοντας ως βάση μια παλαιότερη τοποθέτηση του bloody_sunday:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.msg167685#msg167685

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.msg167972#msg167972

 

ακολούθησα αυτή τη "συνταγή",φτάνοντας σε ένα περίπου επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Το rig πάει ως εξής:

Hagstrom S.S.>little big muff>morley power wah>Pigtronix EP-1 envelope/phaser>Marshall VS15.

Το "περίπου" συνίσταται στο ότι θέλω λίγο πιο "σφιχτό" το fuzz,γιατί παίζω τα ρυθμικά,οπότε σκέφτηκα τη λύση ενός ήπιου distortion με σχεδόν μηδενικό gain και αυξημένο volume.

 

ps1 το θέμα του ενισχυτή δε με απασχολεί,γιατί με ενδιαφέρει ο ήχος στο στούντιο και όχι στο σπίτι

ps2 έχω και ένα Behringer V-amp3,που κάθεται.Αν μπορεί κα΄ποιος,ας προτείνει χρήση του στο συγκεκριμένο rig

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι!! http://smart.noiz.gr/details.php?id=15429 Το δίνω ΑΠΑΙΧΤΟ λόγω εγκατάλειψης του χώρου της κιθάρας!!!Οταν το δοκίμασα έμεινα με το πόσο στρογγυλεύει και BOOSTάρη  τον ήχο του BOSS MD-2.Γι αυτό και το πήρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ως βάση μια παλαιότερη τοποθέτηση του bloody_sunday:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.msg167685#msg167685

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.msg167972#msg167972

 

Θεέ μου, εγώ τα είχα γράψει αυτά?  ;D  Kαι βρίσκεται και στα απαντημένα? Με συγκεκριμένα settings για τα πετάλια ανεξαρτήτως ενισχυτή? "Σε καμία περίπτωση κεραμικούς μαγνήτες?" facepalm.gif

 

Στο θέμα μας... θα πρότεινα τελικά το SD1 με ένα συνδυασμό του δικού του gain και ελαφρύ volume boost.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγκεκριμένα settings για τα πετάλια ανεξαρτήτως ενισχυτή?

 

  Δεδομένης της ποιότητας του ενισχυτή μου (από μέτρια ως κακή) το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από το αναμενόμενο(συν το γεγονός ότι με απέτρεψε από την πώληση του phaser).

  Αναμένω τις στουντιακές επιδόσεις των συγκεκριμένων settings,για πιο ασφαλή εικόνα :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου