Προς το περιεχόμενο

Boss SD1 vs Boss DS2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα πρότεινα τελικά το SD1 με ένα συνδυασμό του δικού του gain και ελαφρύ volume boost.

Κάποιο από τα παρακάτω,θα ήταν εξίσου καλή επιλογή ή απορρίπτονται λόγω gain:

-mxr zakk wylde overdrive

-mxr distortion III

-mxr custom shop GT-OD

-digitech bad monkey

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SD1, ακόμη και στην κανονική του μορφή χωρίς mods όπως πχ. του Analogman, του Keeley κλπ είναι αρκετά πιστό στον φυσικό ήχο της κιθάρας, χωρίς να τον αλλοιώνει ιδιαίτερα και με ήπιο gain αν το επιθυμείς. Αυτά που αναφέρεις τα έχω δοκιμάσει όλα πλην του MXR και νομίζω πως μπορούν να παίξουν τον ίδιο ρόλο, αλλά ίσως όχι τόσο καλά όσο το SD1. Όμως, δεν τα έχω βάλει πλάι πλάι στον ίδιο ενισχυτή και με την ίδια κιθάρα για να φτάσω σε ένα τέτοιο συμπέρασμα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που αναφέρεις τα έχω δοκιμάσει όλα πλην του MXR

 

Αν μου επιτρέπεις,ποιο mxr,από τα 3 που παρέθεσα,εννοείς;

 

Όπως,ίσως,έχεις καταλάβει τα πετάλια που ποστάρω,τα έχω βρει στις αγγελίες και είναι μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες.  :P

Πάντως,με βλέπω να πηγαίνω για το sd1,τελικά.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, όντως μπερδεύτηκα... υπάρχουν 3 MXR στη λίστα σου. Εννοούσα πως δεν έχω δοκιμάσει το Distortion III παρά μόνο το προηγούμενο μοντέλο. Το Zakk Wylde το είχα παίξει πριν από έξι χρόνια (!) και μου άρεσε. Τα άλλα δυο tubescreamer-ίζουν αλλά το Bad Monkey είναι κλασσική λύση. Δυστυχώς επίσης πάει πολύς καιρός που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου