Προς το περιεχόμενο

μπασο παραδοσιακο κρουστο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

περαν του νταουλιου που δεν ειναι πολυ μπασο,  εχει κανεις υποψη του καποιο αλλο παραδοσιακο μπασο τυμπανο ελλανικο και οχι μονο?

ψαχνω περισσοτερο για καποιο ξυλινο παραδοσιακο κρουστο απο δω που ημαστε και προς ανατολη, που να ειναι πραγματικα μπασο… (όχι αφρικανικα μακροστενα, χαβανεζικα κτλ… εξωτικα) 

και κατι αλλο, το ποσο μπασο θα ειναι ενα κρουστο εξαρταται βασικα απο το μεγεθος του υποθετω… και απο τι αλλο? (αν εξαρταται και απο κατι αλλο) το παχος του δερματος ας πουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν του νταουλιου που δεν ειναι πολυ μπασο,  εχει κανεις υποψη του καποιο αλλο παραδοσιακο μπασο τυμπανο ελλανικο και οχι μονο?

ψαχνω περισσοτερο για καποιο ξυλινο παραδοσιακο κρουστο απο δω που ημαστε και προς ανατολη, που να ειναι πραγματικα μπασο… (όχι αφρικανικα μακροστενα, χαβανεζικα κτλ… εξωτικα) 

και κατι αλλο, το ποσο μπασο θα ειναι ενα κρουστο εξαρταται βασικα απο το μεγεθος του υποθετω… και απο τι αλλο? (αν εξαρταται και απο κατι αλλο) το παχος του δερματος ας πουμε?

 

Άκου αυτά:

ντέφι ηπειρώτικο:

http://www.zaranikas.gr/organ_details.php?sn=28&maincat=3

μπεντίρ(από τα πιο μπάσα όργανα της παράδοσης μας):

http://www.zaranikas.gr/organ_details.php?sn=27&maincat=3

 

 

Τυχαίνει και εγώ να ασχολούμαι με παραδοσιακά όργανα καθώς παίζω τουμπερλέκι αρκετα χρόνια.Αν ψάξεις θα βρεις και μπάσα τουμπερλέκια αλλά δεν νομίζω να ανταποκρίνονται σε αυτό που θες γιατί δεν είναι και τόσο μπάσα.Η καλύτερη λύση είναι το μπεντίρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου κάνει;

 

odaiko_bigun.jpg

;D

 

Σοβαρά τώρα, το μπεντίρ είναι όντως καλή λύση και έχει εκπληκτικό ηχόχρωμα, αλλά και το νταούλι μπορεί να είναι πολύ μπάσο, ανάλογα και με τον τρόπο που παίζεις (μπορείς π.χ. να μην χρησιμοποιήσεις τη βίτσα).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο μπάσο το θες, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ το Djembe. Δοκίμασε κανένα μεγάλο Djembe. Υπάρχουν meinl πάρα πολύ ωραία σε αρκετά προσιτές τιμές. Ο θωμαν έχει αρκετά  :)

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καλο μπασο frame drums,bedir,bodrans kαι οσο πιο χαλαρη μεμβρανη τοσο πιο πολυ μπασο

 

και αν ειναι απο κατσικακι το δερμα μπασαρα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου κάνει;

 

odaiko_bigun.jpg

μου κανει αλλα δεν γινεται για διαφορους λογουs  ;)

 

και αν ειναι απο κατσικακι το δερμα μπασαρα!!!!

γιατι αυτο το δερμα κανει ποιο μπασο τον ηχο? παιζει ρολο και το παχος του δερματος? εκτος απο το τεντωμα και το μεγεθος  (διαμετρος) του τυμπανου,

το βαθος πως επηρεαζει τον ηχο?

 

ψαξε για dohola η djembe.....Αλήθεια  γιατί θέλεις τοσο μπασο?θελεις να παίζεις με δάχτυλα η (μπαγκέτες)?

έψαξα για djembe, απιστευτος  ο τροπος που τα φτιαχνουν στην αφρικη,  παιρνουν ενα κομματι απο κορμο δεντρου,  τον αδειαζουν απο μεσα με εργαλεια χειρος!… τον διαμορφωνουν απο και απο εξω για να παρει αυτο ο σχημα ποτηριου… αν φτιαχνοντας σε καποιο αλλο μερος του κοσμου με αυτον τον τροπο θα ζητουσε μια περιουσια ο μαστορας, και θα ειχε και δικιο… ;)

 

Η καλύτερη λύση είναι το μπεντίρ.

ετσι νομιζω και εγω, ειναι εφικτο και μπορω να το βρω στα μαγαζια.

 

για καλο μπασο frame drums,bedir,bodrans kαι οσο πιο χαλαρη μεμβρανη τοσο πιο πολυ μπασο

bodrans μπορουμε να βρουμε στην αθηνα? απο οτι ειδα ειναι παρομοιο με το μπεντιρ αλλα παιζεται με μπαγκετα στην ιρλανδια…

 

θελεις να παίζεις με δάχτυλα η (μπαγκέτες)?

θελω μπασο παραδοσιακο (folk?) ηχο… θα προσαρμοστω…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου