Προς το περιεχόμενο

korg ax3000g vs boss me 50 vs boss me 70


dennis0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια ... σαν νεος κιθαριστας ψαχνω μια πεταλιερα αλλα εχω προβληματιστει λιγο .. ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 3 .. korg ax 3000g boss me 50 και boss me 70 .. ποια ειναι η καλυτερη επιλογη ; το στυλ που παιζω ειναι classic rock hard rock και γενικοτερα μου αρεσουν πιο classic ηχοι .. επισης θελω η πεταλιερα να ειναι απλη στηνν χρηση και να εχει ζεστο ηχο .. Ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ειχα κατα καιρους ολες.

 

εμεινα με την ME-70. την βαζω μεσα σε ενα τσαντακι απο λαπτοπ , και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο παντου. απο μπουζουκια μεχρι metal.

 

την korg θα την απεφευγα οπωσδηποτε. ακουγεται πιο "πλαστικη" στα αυτια μου.η ΜΕ-50 καλη αλλα αν την βρεις πολυ φτηνα 2ο χερι. αλλιως πηγαινε στην "70" που εχει περισσοτερα μπλιμπλικια πανω. το μοναδικο μειον της -για μενα- ειναι οτι δεν εχει λουπα για εξωτερικο πεταλακι.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλε μου να 'σαι καλα ..!! κι εμενα αυτη μου αρεσει περισσοτερο απλα διαβασα καποια αρνητικα σχολια και αυτο μου εκοψε λιγο τα φτερα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου φαίνεται πιο ξερά τα drives των συγκεκριμένων Βοss (για να μην πω των Boss γενικότερα και με κράξουν), σε αντίθεση με την Korg AX3000G, την οποία θεωρώ απίστευτο value for money για την ποιότητα της. Την δούλεψα για ένα χρόνο, όταν και την είχα δανείστει από έναν φίλο μου που ήταν στρατιώτης, και μόνο τα καλύτερα έχω να πω (έπαιξα και σε live με την Korg κατευθείαν στην κονσόλα και δεν περίμενα να βγάλω τόσο καλό ήχο). Έχει πολύ καλά εφέ, "ζεστά" drives και είναι πανεύκολη στο χειρισμό και φτιάχνεις πολύ καλό ήχο πανεύκολα και γρήγορα. Είναι ουσιαστικά το αδερφάκι της VOX Tonelab LE, απλά χωρίς τη λάμπα (καμιά διαφορά ηχητική κατ'εμέ μεταξύ τους). Στα 177 ευρώ από thomann δεν έχει ανταγωνιστή, για πιο πάνω το συζητάμε :) Tώρα έχω ένα POD X3 Live από το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά για κάποιο λόγο την έχω αγαπήσει την Korg και κάποια στιγμή που θα είμαι άνετος οικονομικά ίσως την τσιμπήσω και για 'μένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αυτο ειναι που με μπερδευει και δεν μπορω να αποφασισω ποια τελικα να παρω .. μια ερωτηση ακομα .. η me 50 kai η me 70 δεν εχω ποδοδιακοπτη για bank .. αυτο παιζει ρολο ? θα βολευει σε live ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αυτο ειναι που με μπερδευει και δεν μπορω να αποφασισω ποια τελικα να παρω .. μια ερωτηση ακομα .. η me 50 kai η me 70 δεν εχω ποδοδιακοπτη για bank .. αυτο παιζει ρολο ? θα βολευει σε live ?

 

 

me-70 : παταω ταυτοχρονα τους ποδοδιακοπτες 1&2 και μετα το 1 δουλευει σαν up ενω το 2 σαν down , για τα banks. μετα επιλεγεις την συγκεκριμενη bank με τους 3 ή 4. στην αρχη μου ηταν δυσκολο. μετα απο 4-5 live , το κανω στο φτερο

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου