Προς το περιεχόμενο

Blackstar ID Core VS Blackstar HT-1R Combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι!

 

αγοράσα από τις αγγελίες του noiz τον Blackstar HT1R και απλά εχω να πω ότι ο ενισχυτής είναι ΤΕΛΕΙΟΣ για το δωμάτιο!!!!

 

ερώτηση: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το Line του Rig Kontrol (την κάρτα δηλαδή) ως είσοδο για ηχογράφηση από το emulated output?

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά το νέο ενισχυτή! Μιας και ήμουν από αυτούς που στον είχαν προτείνει, πολύ χαίρομαι που ταιριάζει με αυτό που ήθελες.

 

Ναι, με το emulated line-out του Blackstar καρφί στο line-in μιας κάρτας ηχογράφησης, γράφεις απευθείας (χρησιμοποιώντας το κατάλληλο DAW, βεβαίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ Εκτορ!

 

και κάτι ακόμα, χρειάζεται να πάρω ειδικό καλώδιο για το emulated output ή κάνει τη δουλειά και το καλώδιο για την κιθάρα?

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ Εκτορ!

 

και κάτι ακόμα, χρειάζεται να πάρω ειδικό καλώδιο για το emulated output ή κάνει τη δουλειά και το καλώδιο για την κιθάρα?

 

καλώδιο κιθάρας, κάνει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Εχω τον HT1R.

 

Τα αρνητικα που του βρισκω ειναι τα αρκετα αδυναμα καθαρα. Ακομα και κατα την εγγραφη, χρειαζεται αρκετο boost στο pc για να τα ακουσεις.

Επισης, εχει πολυ χισ θορυβο μολις πας την ενταση απο 1/3 και ανω. Ειναι αρκετα εντονο εαν συνδεθει σε καμπινα.

 

Σε ολους τους υπολοιπους τομεις ειναι φανταστικος ενισχυτης. Ωραια καθαρα, και ακομα πιο ωραια και πλουσια βρωμικα. Δεν χρειαζεται να τον boostαρω για να τον ακουω να σκληριζει απο ζωντανια (κατι που δεν μπορω να πω για τον micro terror). Η εγγραφη μεσω του emulated output ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και καθαροτητας.

 

Επισης, οταν ολοι στο σπιτι κοιμουνται, και παιζω με τερμα χαμηλες εντασεις, χρησιμοποιω αποκλειστικα τον ht1r και μαλιστα συνδεδεμενο σε 1χ12  καμπινα. Ειναι υπερβολικα ευαισθητος και ακομα και σε ενταση ψιθυρου, βγαζει πληρη distorted ηχο. Ευχαριστιεμαι να παιζω νυχτερινες ωρες δλδ.

 

Ειναι ενας τελειος ενισχυτης για σπιτι σε χρηση, καθως δεν χρειαζεται πεταλια να απογειωθει η παραμορφωση, ειναι πολυ μικρος σε μεγεθος, εχει αρκετα γεματο και μπασατο ηχο για 8 ιντσες, εχει καλο reverb, συνδεεται σε μεγαλυτερη καμπινα εχοντας δραματικη βελτιωση στον ηχο, του κοτσαρεις mp3, και εχει και σοβαρο emulated output για εγγραφες/ακουστικα.

 

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια με ενισχυτες (εχω ss vox, hybrid orange και bugera) αλλα ο ht1r ειναι ο πιο πληρης και ποιοτικος απο πλευρας ηχου και περιφεριακων.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ht1r δεν εχει καθολου πριματο ηχο στην combo εκδοση. Ειναι πιο μεταλ και βαρυς, σχετικα θωλος ηχος. Φταιει το 8 ιντσων ηχειο του καθως ακουγεται το ιδιο βαρυς και θολως οπως στην 12αρα harley benton καμπινα μου και οχι πιο πριματος οπως θα φανταζονταν κανεις.

Μολις το συνδεσω σε 8αρα καμπινα της orange (και αυτη ειναι κλειστη), τοτε αλλαζει εντελως ο ηχος και ζωντανευουν τα πριμα και τα μεσαια.

Δεν λεω χειροτερο τον ηχο του combo, σιγουρα διαφορετικο με αλλη καμπινα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου