Προς το περιεχόμενο

Ξεκουρδιζεται εύκολα η ηλεκτρική!!!!!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπον , την κιθαρα την εχω κατι λιγοτερο απο 10 χρονια (και τα κλειδια ειναι αυτα που ειχε πανω).

Οι χορδες ειναι σχετικα καινουριες(τουλαχιστον οχι παλιες) - δηλαδη εχω παιξει 10-15 ωρες απο οταν τις εβαλα και θελω να πιστευω οτι περναω σωστα τις χορδες και ειναι σεταρισμενη.

Γενικα η κιθαρα παντα δεν κραταγε αρκετα καλα το κουρδισμα και ειναι το ψεγαδι της που λεμε, ενω αλλες κιθαρες που εχω -που παλι εγω περναω τις χορδες κλπ- κρατανε το κουρδισμα αψογα.

Δοκιμασες λιγο μολυβι στο νατ;

 

Καλη συμβουλη, αυτο για να μην ''κολλαει'' η χορδη κατα τα bends ?

 

Σχεδόν ποτέ δεν φταίνε τα κλειδιά για το κούρδισμα. Βάλε σωστά τις χορδές, καθάρισε τα αυλάκια στο nut, βάλε λίγο γραφίτη (μολύβι) να γλυστράει καλύτερα η χορδή.  Τέτοια απλά πράγματα θέλει.

 

ευχαριστω- αλλα γιατι τρελαινονται αναρωτιεμαι αλλοι και αλλαζουν κλειδια , βαζουν locking tuners κλπ (δεν αμφισβητω-πραγματικα απορω :P)

 

ξεκουρδίζουν όλες ή κάποιες συγκεκριμένα?

 

Ολες

 

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, σκεφτομαι να αλλαξω παλι χορδες και να τις περασω σωστα και λιγο μολυβακι στο νατ .

Ετσι κι αλλιως σκεφτομουν να αλλαξω νατ γιατι αυτο που εχει η κιθαρα μου φαινεται ειναι ενα φθηνο πλαστικο αν δεν κανω λαθος.

Πιστευεται το nut μπορει να παιξει τον ρόλο του?

 

Εγώ έχω την se custom semihollow. Ξεκουρδιζόταν μετά από bends.

Άλλαξα nut σε blacktusq και έχοντας δέσει σωστά τις χορδές στα κλειδιά δεν ξεκουρδίζεται με τίποτα τώρα.

Ποιο εβαλες ακριβως , ερχοταν ακριβως στην κιθαρα? Επισης οπως ειναι χωρις τριψιμο χορδες τι παχους καθονται καλα-χρειαστηκε να τριφτει για να βαλεις πιο παχιες χορδες?

 

thanx guys

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πιστευεται το nut μπορει να παιξει τον ρόλο του?

 

Oι 99 στις 100 περιπτωσεις "ξεκουρδισιας" οφειλονται σε κακα κομμενο nut.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον , την κιθαρα την εχω κατι λιγοτερο απο 10 χρονια (και τα κλειδια ειναι αυτα που ειχε πανω).

Οι χορδες ειναι σχετικα καινουριες(τουλαχιστον οχι παλιες) - δηλαδη εχω παιξει 10-15 ωρες απο οταν τις εβαλα και θελω να πιστευω οτι περναω σωστα τις χορδες και ειναι σεταρισμενη.

Γενικα η κιθαρα παντα δεν κραταγε αρκετα καλα το κουρδισμα και ειναι το ψεγαδι της που λεμε, ενω αλλες κιθαρες που εχω -που παλι εγω περναω τις χορδες κλπ- κρατανε το κουρδισμα αψογα.

Καλη συμβουλη, αυτο για να μην ''κολλαει'' η χορδη κατα τα bends ?

 

ευχαριστω- αλλα γιατι τρελαινονται αναρωτιεμαι αλλοι και αλλαζουν κλειδια , βαζουν locking tuners κλπ (δεν αμφισβητω-πραγματικα απορω :P)

 

Ολες

 

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, σκεφτομαι να αλλαξω παλι χορδες και να τις περασω σωστα και λιγο μολυβακι στο νατ .

Ετσι κι αλλιως σκεφτομουν να αλλαξω νατ γιατι αυτο που εχει η κιθαρα μου φαινεται ειναι ενα φθηνο πλαστικο αν δεν κανω λαθος.

Πιστευεται το nut μπορει να παιξει τον ρόλο του?

Ποιο εβαλες ακριβως , ερχοταν ακριβως στην κιθαρα? Επισης οπως ειναι χωρις τριψιμο χορδες τι παχους καθονται καλα-χρειαστηκε να τριφτει για να βαλεις πιο παχιες χορδες?

 

Έβαλε ο μάστορας το graphtech blacktusq για δεκάρες χορδές (πλάτος 43mm περίπου). Το έτριψε από κάτω (το nut) για να χαμηλώσει το action στο πρώτο τάστο. To πλάτος του είναι ελαφρώς πιο στενό από το αρχικό, σχεδόν δε φαίνεται όμως και έκατσε μια χαρά. Εμένα όπως είπα μου ξεκουρδιζόταν μόνο στα bends. Μετά την αλλαγή nut με σωστά δεμένες χορδές δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

 

thanx guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχω προβλημα με την american special strat. Μετα την αλλαγη nut σε κοκκαλινο, απο επαγγελματια, η κιθαρα ξεκουρδιζει συνεχως σε ολες τις χορδες. Δεν την ειχα πολλες μερες με το πλαστικο nut, αλλα θυμαμαι οτι δεν ξεκουρδιζε με τις χορδες που ειχα περασει.

 

Τωρα τις χορδες τις περασε ο ιδιος μετα το σεταρισμα. Γραφιτη εβαλε, και επισης και εγω εβαλα επαναληπτικη δοση μπας και φτιαξει. Καθε 1 λεπτο, παιζοντας blues με καμποσα bends, πρεπει να κουρδιζω τις μισες χορδες. Οι τελευταιες ειναι πανω κανα 40ημερο και εχουν σιγουρα 40ωρες χαλαρου παιξιματος σπιτι. Ουδεποτε κρατησαν κουρδισμα.

 

Τι κανω?

20181020_005842.thumb.jpg.87532e5444d731bb3b8626a723f433d0.jpg

20181020_010009_20181020010452034.thumb.jpg.7076226d940cf225e8ddc469723c340e.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να τις κάνεις ένα strech. Τραβάς προς τα πάνω με τα δάχτυλα την κάθε χορδή πιέζοντας ταυτόχρονα με τον αντίχειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να τις κάνεις ένα strech. Τραβάς προς τα πάνω με τα δάχτυλα την κάθε χορδή πιέζοντας ταυτόχρονα με τον αντίχειρα.

 

πολλη σωστή συμβουλή αλλα αυτο ειναι για οταν τις περνας. μετα απο 40 μερες πολυ αμφιβάλω ότι δεν έχουν έρθει στα σωστά τους. αν οι χορδές έχουν μπει σωστά τοτε κάτι δε ειναι οντως οκ με το κόκκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω προβλημα με την american special strat. Μετα την αλλαγη nut σε κοκκαλινο, απο επαγγελματια, η κιθαρα ξεκουρδιζει συνεχως σε ολες τις χορδες. Δεν την ειχα πολλες μερες με το πλαστικο nut, αλλα θυμαμαι οτι δεν ξεκουρδιζε με τις χορδες που ειχα περασει.

 

Τωρα τις χορδες τις περασε ο ιδιος μετα το σεταρισμα. Γραφιτη εβαλε, και επισης και εγω εβαλα επαναληπτικη δοση μπας και φτιαξει. Καθε 1 λεπτο, παιζοντας blues με καμποσα bends, πρεπει να κουρδιζω τις μισες χορδες. Οι τελευταιες ειναι πανω κανα 40ημερο και εχουν σιγουρα 40ωρες χαλαρου παιξιματος σπιτι. Ουδεποτε κρατησαν κουρδισμα.

 

Τι κανω?

 

 

Δυστυχως, εχω παει και εγω σε  μαστορα να μου κοψει κοκκαλινο nut. Και μου εκανε εντυπωση, που τελικα δεν ηταν σωτα κομμενα τα αυλακια. Η χορδη δεν γλυστρουσε το ιδιο οπως το Tusq nut που του ειχα βαλει. Αναγκαστικα και εβγαλα το κοκκαλο. Εβαλα το tusq και ηρεμησα.

 

Απο ψαξιμο, ειδα οτι ισχυουν καποιες παραμετροι που δεν νομιζω να υπολογιζουν πολλοι που κοβουν κοκκαλο:

 

1. Να μην ειναι επιπεδο προς την ταστιερα το κοψιμο στο αυλακι, αλλα να ακολουθει την γωνια της χορδης προς τα κλειδια, και να ακουμπαει στην μπροστινη πλευρα του, προς τα ταστα η χορδη,

 

2. Βλεπωντας απο επανω, να εχει κωνικο σχημα το αυλακι. δηλ, μπροστα στενο ανοιγμα, να καθεται εκει η χορδη, ακριβως νλεποντας τα ταστα, και προς τα πισω να παιρνει κωνικο σχημα που οταν στρετσαρεται να εχει ελαχιτη τριβη. Μονο μπροστα εκει που καθεται στην πλευρα της ταστιερας.

 

3. Ενω στο tusq καθεται ευκολα ο γραφιτης (σημειωση, απο καλο μολυβι, με οσο λιγοτερο πηλο μεσα aka clay )στο κοκκαλο οχι τοσο. Ευκολα φευγει

 

 

imgext.php?u=http%3A%2F%2Fwww.aperiplus.co.uk%2Fimages%2Fnuts.png&h=1313bce21da30de0c3300364735eaa01

 

http://www.lutherie.net/nuts.html

 

picard.horn.3.jpg

 

picard.horn.4.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι κανω?

 

Εκτός και αν έχεις κάνει κάτι λάθος με το τρέμολο, στην περίπτωση που είναι floating,την ξαναπάς για να σου κόψει σωστά το nut.

 

Καλά στο μαγαζί του όταν την πήρες δεν την δοκίμασες;

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν την πηρα ειχε μολις αλλαξει χορδες και το tremolo δεν ηταν floating (ξεχασα να του τονισω).

 

Την δοκιμασα για το buzz που ειχε. Και να την δοκιμαζα για το κουρδισμα, δεν θα ειχα ασφαλες συμπερασμα.

 

Οι χορδες που χρησιμοποιω ειναι 9-42 ghs boomers.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου