Προς το περιεχόμενο

κάηκε ο blues junior?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

ενώ χτες έπαιζα μια χαρά, σήμερα τον άνοιξα και απλά άκουσα ενα δυνατό θόρυβο και μετα βομβο (από το μεγάφωνο). Είδα και "φώτα" και μύρισα και καμένο..

 

Δείχνω τις φωτός για να μου πουν οι εμπειρότεροι πόσο χοντρή είναι η ζημιά.

 

Και μπόνους απορία: αμέσως τον έσβησα και τον έβγαλα από την πρίζα. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω οτι το jack του μεγαφώνου ήταν αποσυνδεδεμένο (πράγμα που δεν καταλαβαίνω πώς έγινε, αφού ο ενισχυτής δεν μετακινήθηκε) . Είναι δυνατό να προκλήθηκε η ζημιά από αυτό?

SAM_1759.thumb.JPG.38412e90a6b73943094d0095f73e0052.JPG

SAM_1760.thumb.JPG.27e8841d479a20a7fd4ee85747943de3.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και μπόνους απορία: αμέσως τον έσβησα και τον έβγαλα από την πρίζα. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω οτι το jack του μεγαφώνου ήταν αποσυνδεδεμένο (πράγμα που δεν καταλαβαίνω πώς έγινε, αφού ο ενισχυτής δεν μετακινήθηκε) . Είναι δυνατό να προκλήθηκε η ζημιά από αυτό?

 

Νομιζω πως απο αυτο προκληθηκε. Ο ενισχυτης δουλεψε χωρις load. Τωρα οσον αφορα στην ζημια,  με αλλαγη των πυκνωτων/αντιστασεων που χαιρετησαν, θα τον επαναφερεις.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αν πράγματι ήταν βγαλμένο το βύσμα του μεγαφώνου, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ  να καει ο μετασχηματιστης εξοδου λογω προκλησης βολταικου τοξου στο δευτερευον πηνιο. Ομως ο πυκνωτης που φαινεται να καηκε (2ος) ειναι στην τροφοδοσια και συνδεεται -αν συνδεεται αυτος γιατι δεν ειδα διαγραμμα- στο πρωτευον. Ασε που στο μετ/στη συνηθως συνδεεται ο πρωτος. Ελιωσε δηλαδη το δευτερευον και απο τη θερμοτητα ελιωσε και το πρωτευον? Ποση ωρα ηταν αναμμενος?

Αυτο θελει κανενα 5λεπτο τουλαχιστον.

2) Μπορει να βραχυκυκλωσε ο πυκνωτης και να εσκασε και να μην εχει δημιουργησει αλλο προβλημα και το λιωσιμο που φαινεται στην πλακετα των λυχνιων στη 2η φωτογραφια να ειναι απλη καπνα. Το καλυτερο σεναριο. Καποια αντισταση δεν φαινεται να εχει καει παντως.

Ισως μονο μια διοδος (αυτο που ειναι σα μικρη αντισταση και εντελως μαυρισμενο)

Αυτο που δειχνει η 2η φωτο ειναι λιωσιμο στις γραμμες της πλακετας ή απλά μαυρίλα απο τον πυκνωτη? Αν δεν ειναι λιωσιμο εχει καλως, απο κει τουλαχιστον. Αν ειναι ομως.....

Το μονο κακο αν απλα εσκασε ο πυκνωτης, ειναι να προκαλεσε καποια ζημια στο μετ/στη τροφοδοσιας, αλλα δε μπορεις να το δεις ακομα.

 

edit; Απο το διαγραμμα φαινεται οτι στο μετσ/στη εξοδου, ρευμα παει απο τον 47μF πανω αριστερα, αρα δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Αυτος που φαινεται σκασμενος αλλα μπορει και να μην ειναι, δινει ρευμα στις 12ΑΧ7. Αυτο ισως εξηγει και την πλακετα η οποια, αν ειναι ετσι οπως υποθετω, καηκε απο βραχυκυκλωμα στη λυχνια, που προκαλεσε και ολα τα υπολοιπα. Αλλα λογικα θα ασπριζε τουλαχιστον η λυχνια και μπορει να εφευγε και το πανω μερος. Ενας καλος τεχνικος θα πρεπει να τον δει.

Ολα φτιαχνουν παντως.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

 

Αυτο που δειχνει η 2η φωτο ειναι λιωσιμο στις γραμμες της πλακετας ή απλά μαυρίλα απο τον πυκνωτη? Αν δεν ειναι λιωσιμο εχει καλως, απο κει τουλαχιστον. Αν ειναι ομως.....

 

Η μαυρίλα στη 2η φωτό ειναι καρβούνιασμα της πλακέτας! Και ναι, αυτό το κάψιμο ξεκίνησε από την 1η 12ΑΧ7..

 

Oπότε, μάλλον συνέβη αυτό που γράφεις στο edit..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου