Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Η αλήθεια είναι, ότι από το 2000 και μετά, ΠΟΤΕ δεν στράφηκα σε κατάστημα (με ελάχιστες εξαιρέσεις, όταν κυρίως , αν όχι μόνο, κάλυπτα στιγμιαίες ανάγκες καταναλωτικές ;D).

 

Ήξερε ένας ευρύτερος κύκλος ότι «αγοράζω δίσκους», και με έβρισκαν , χωρίς καν να ψάξω, όσοι ήθελαν να ξεστοκάρουν (είτε μαγαζάτορες –που έκλεισαν- είτε ιδιώτες).

 

Οι τιμές, ήταν δικές τους προτάσεις, και μάλιστα τις θεωρούσαν σουπερ…..μου έκαναν δε και τεμενάδες και μερικά τεμάχια «δώρο»……που τους γλίτωσα από τη φασαρία..... να τους πετάξουν. ;D

 

Πρόσφατα δε, δέχτηκα έναν τηλέφωνο, από έναν τύπο, ο οποίος μου έδινε μια συλλογή (του πατέρα του-που πέθανε....κάνε παιδιά σου λέει ο άλλος  :P ;D ;D ;D) για 0,50 το τεμάχιο-600 κομμάτια-και μάλιστα αρκετά ενδιαφέροντα, όσο μπόρεσα να τσεκάρω τηλεφωνικά) …..αλλά δυστυχώς ΔΕΝ έχω πλέον χώρο.

 

Ίσως γι΄αυτό να μου φαίνονται υπερβολικές οι τρέχουσες τιμές.

 

Μου ακούγεται όμως …κάπως, όταν  θέλουν να μου ΞΑΝΑ πουλήσουν π.χ. Miles Davis….με 20,00 € (έστω) επειδή έγινε hip κια trendy το πικαπ.  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρόσφατα δε, δέχτηκα έναν τηλέφωνο, από έναν τύπο, ο οποίος μου έδινε μια συλλογή (του πατέρα του-που πέθανε....κάνε παιδιά σου λέει ο άλλος  :P ;D ;D ;D)

 

 

Να δεις που είναι κοντά οι μέρες από αντίστοιχους τύπους που θα δίνουν Stratocaster  του '75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Να δεις που είναι κοντά οι μέρες από αντίστοιχους τύπους που θα δίνουν Stratocaster  του '75

Και εκεί ανοιχτοί είμεθα στις προτάσεις,

Πάντως ΔΕΝ είναι οικονομικό το θέμα (στις περισσότερες των περιπτώσεων) .

Να ξεφορτωθούν θέλουν, ΔΕΝ τους ενδιαφέρει,

 

Η Αξία μιας strat του 75, υπάρχει σε ένα κλειστό- στην Ελλάδα- "χρηματηστήριο"- που ΔΕΝ τους αφορά καν.

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει βέβαια να βρω κανενα  που να θελει να ξεφορτωθεί καμία BMW 2000 CA του παππού του.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμ ολοι οι audiophiles retromaniacs, σας εφαγα λαχανο με κατι πιο παλιο. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, ψαχνοντας στη σοφιτα του πατρικου μου βρηκα αυτο:

 

IMG_3542_zpssuieahfo.jpg

 

Kαι μαζι κ εναν ενισχυτη, για τον οποιο δεν ξερω τιποτα:

 

IMG_3538_zpslec97lfy.jpg

 

IMG_3537_zpsnrep3fub.jpg

 

To πλανο ειναι να συνδεσω το πικαπ αλλα και το tape deck αυτο στον ανωτερω ενισχυτη. Για πικαπ εχω ενα audiotechnica το οποιο διαθετει line out επιλογη οποτε δεν θα εχω προβλημα.  Oι ερωτησεις μου ειναι οι ακολουθες και αφορουν στο tape deck κυριως:

 

a) μπορει το tape deck  να συνδεθει  στον εν λογω ενισχυτη δεδομενου οτι το βυσμα του ειναι το εικονιζομενο (το οποιο προφανως δεν ταιριαζει) . Υπαρχει καποιος adapter, η εστω αν κοψω το καλωδιο και το μετατρεψω σε καρφι?

 

IMG_3543_zpsvsrnh1di.jpg

 

β) ο ενισχυτης εχει 2 input ενα L κ ενα R, το οποια προφανως επαρκουν για τη μια μονο συσκευη. Μπορω χρησιμοποιωντας καποια διακλαδωση να εχω ταυτοχρονα επανω και το deck και το πικαπ?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω το grundig tk 146 και ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

 

Δοκίμασε το δικό σου, σαν stand alone.....θα σε αποζημιώσει,.(με τα Build in ηχεία του)

 

Αν παρ' όλα αυτά θες να το συνδέσεις , όπως λες

 

02f.jpg.f4af4d47b3750f3420c68ec413a9977b.jpg

03f.jpg.61dd0044b7f6dbd3f9522a2bfe24ea35.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορω χρησιμοποιωντας καποια διακλαδωση να εχω ταυτοχρονα επανω και το deck και το πικαπ?

 

Όχι, θα σου ρίξει την ένταση.

Θες μίκτη,

 

Άσε που ετσι όπως τον βλέπω,,,,,για τελικός μοιάζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θα σου ρίξει την ένταση.

Θες μίκτη,

 

Άσε που ετσι όπως τον βλέπω,,,,,για τελικός μοιάζει.

 

Xμμμμμμμ, κοιτωντας τον, γραφει stereo power amplifier.

 

Να υποθεσω οτι δεν κανει για καμμια εκ των δυο χρησεων? Ουτε για το πικαπ ουτε για το tape deck?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Να υποθεσω οτι δεν κανει για καμμια εκ των δυο χρησεων? Ουτε για το πικαπ ουτε για το tape deck?

 

Νομίζω πως όχι.

Θες και προ (αυτόν όπως είπα τον κόβω για τελικό)

 

Ασε που δεν είναι και τίποτα σπουδαίο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής αυτός δεν κάνει για οικιακή  χρήση είναι επαγγελματικού τύπου για μαγαζί, θα σε δυσκολέψει να ματσάρεις ηχεία κατάλληλα επίσης δεν έχει και eq και εισόδους. έτσι όπως τον βλέπω στάνταρ θέλει και ένα πολύ καλό καθάρισμα εσωτερικά αν δεν έχει άλλες βλάβες σε πυκνωτές, πλακέτα κτλ και σβήνει στα δύσκολα.

 

αν βρεις έναν καλό  ολοκληρωμένο ενισχυτή και ένα καλό ζευγάρι ηχεία δεν χρειάζονται πολλά watt 50/κανάλι είναι αρκετά μπορείς να κουμπώσεις επάνω οτιδήποτε.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου