Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κάρτας ήχου για professional home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για καποιον που τον ενδιαφερουν και οι προενισχυτες (μεχρι δυο) αξιζει να δωσει 1000 ευρω παραπανω για την prism lyra 2 αντι να παρει antelope zen;

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Για καποιον που τον ενδιαφερουν και οι προενισχυτες (μεχρι δυο) αξιζει να δωσει 1000 ευρω παραπανω για την prism lyra 2 αντι να παρει antelope zen;

 

αν και η lyra  είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει στα λεφτά της και σε pre και σε dac, οφείλω να σου πω ότι σε αυτά τα μπάτζετ, είναι αντιστρόφως ανάλογες οι ηχητικές "διαφορές" με τις χρηματικές... 

 

και αν συνυπολογίσουμε πως ειδικά στους preamp παίζει μεγάλο ρόλο ο "χαρακτήρας" που πολλές φορές ορίζει ως καταλύτης προσωπικά την επιλογή ασχέτως τιμής, πρέπει να προσέχεις διπλά πριν μια επικείμενη αγορά και να εμπιστεύεσαι και τα αυτιά σου παραπάνω, προστατεύοντάς τα από το hype...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως κάποιοι είναι φανατικοί της Apogee και με κλειστά μάτια μου είπαν να πάω προς τα εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

πάντως άσχετα του διλήμματος και της τελικής σου επιλογής, το "φανατικοί" και το "χωρίς δεύτερη σκέψη", μπρρρρρ!!!... μακρυά από μένα Κωνσταντίνε...  ;) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως άσχετα του διλήμματος και της τελικής σου επιλογής, το "φανατικοί" και το "χωρίς δεύτερη σκέψη", μπρρρρρ!!!... μακρυά από μένα Κωνσταντίνε...  ;) ;D

 

Mαζί σου Npap!  :)

Πάντως το αποτέλεσμα θα με αποζημιώσει ως προς την χρηματική της αξία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως το αποτέλεσμα θα με αποζημιώσει ως προς την χρηματική της αξία;

 

τρολλάρεις (με την καλή έννοια) για να με οδηγήσεις σε "σόφισμα πολλαπλών ερωτήσεων" έ?... :P  ;D

 

ποιος θα "παράγει" το αποτέλεσμα?... με ποια γνώση - εμπειρία?... σε ποιο περιβάλλον με ποια συνοδά?... και κυρίως πως ορίζεις το "αποτέλεσμα" και πως το ποσοτικοποιείς και με ποια μονάδα ώστε να καθορίσουμε "μέγεθος" που θα είναι το ποσό της "αποζημίωσης" σου? (και όλα αυτά, επί δύο εκ νέου και για το ήδη υπάρχον σημείο αναφοράς σου με το οποίο πρέπει να γίνει η σύγκριση αλλά και για τα ανάλογα δικά μου καθότι η κρίση μου καλείται να συμπεράνει)...  >:D

 

ναι το αποτέλεσμα (με "αντικειμενικά" ηχοληπτικά κριτήρια) από την προηγούμενη κάρτα σου θα είναι εμφανώς καλύτερο (χωρίς όμως να υπάρχει "γραμμική" αντιστοίχηση με την διαφορά των χρημάτων... ορα και την απάντηση στον φίλο μας broken tempo παραπάνω)...

σε σχέση όμως με το τι εσύ περιμένεις, ακριβή και άμεσα "ικανοποιητική" απάντηση (πέραν υποκειμενικών στοιχείων και εκτιμήσεων), επί του προκειμένου μόνο εσύ μπορείς να δώσεις...  ;)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εάν δεν είμαι σίγουρος δηλαδή για το πέρασμα σε Mac περιβάλλον θα πρέπει να πάω στην αντιλόπη αντί για την Apogee? Η Apogee δεν είναι συμβατή σε PC με Nunendo και Cubase?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η Apogee δεν είναι συμβατή σε PC με Nunendo και Cubase?

 

όχι

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου