Προς το περιεχόμενο

Αrturiα Keylαb


noiser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος έχει παρει ή εχει καποια εμπειρια με το arturia keylab και αν είναι ευχαριστημενος ή  τι γνωμη έχει γι'αυτο το midi keyboard.

 

θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που διαβασα τον τιτλο του θεματος αρχισα ηδη να χαμογελαω ελαφρα

(ειχα κανει πριν μηνες θεμα εδω γιατι σκεφτομουν να αγορασω τα εν λογω controllers αλλα διαβαζα παντου κακες κριτικες και βλαβες τις οποιες και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΓΝΟΗΣΑ)

 

Οποτε ηρθε τελικα και η σειρα μου να χαντακωσω το συγκεκριμενο προιον σε ενα ακομη φορουμ (σημ. ακομα και στο επισημο forum της Arturia εχουν γινει ΠΟΛΛΑΠΛΑ posts για συγκεκριμενα θεματα που εχουν κυριως τα πληκτρα και η εταιρεια εχει επιλεξει τη στρατηγικη της σιωπης σε πολλα απο αυτα)

 

Η αγορα εγινε τον Μαιο απο καταστημα στην Αθηνα, οτι ειχε πεσει η τιμη τους και εγω αγορασα το 49αρι.

 

1)Μεσα σε μια εβδομαδα η μεσαια Σι υφεση αρχισε να εμφανιζει ενα ανεξηγητο latency που δεν οφειλοταν σε software θεματα μιας και τα υπολοιπα λειτουργουσαν "κανονικα" Το πηγα στην εταιρεια και τελικα καθαρισαν το συγκεκριμενο πληκτρο το οποιο μεχρι στιγμης δεν εχει εμφανισει ξανα προβλημα.

 

2)Στο θεμα της κατασκευης ισχυει οτι θα διαβασεις και σε πολλα αλλα σχολια, τα πληκτρα ειναι ΑΣΤΕΙΑ, θυμιζουν πληκτρα μελοντικας που ειχαμε στο δημοτικο, πολυ ελαφρια, παιζουν δεξια αριστερα και με λιγο απροοπτο aftertouch. Δεν ειχα θεμα με pop ups οπως ειχε γινει σε πληθωρα προιοντων (προς το παρον)

 

3) Τα faders λειτουργουν κανονικα( και ειναι ειδηση οπως θα καταλαβεις και απο τα παρακατω)

 

4) Τα Knobs ειναι απελπιστικα αργα και ακομα και με αλλαγη του acceleration δεν καταφερα να τα φτασω κοντα στην αισθηση των knobs ενος mixer px (πες αυτο δικο μου θεμα/περιεργεια παει στο καλο)

 

5) Tα pads απλα ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ! Ειλικρινα, απιστευτο latency δοκιμασμενα σε 4 high end DAW (Pro Tools, CUbase 6.5, Ableton Live και Reason) και σε διαφορετικα μηχανηματα! Πραγματικα ειχαμε πεσει με τα μουτρα να δουμε τι φταιει γιατι τα ASIO Drivers ηταν σεταρισμενα κομπλε και το Buffer size το ειχαμε ρυθμισει οσο χαμηλα γινοταν. Αυτο που τελικα φταιει ειναι οτι η εν λογω εταιρεια στο συγκεκριμενο προιον εκανε πολλες τσαπατσουλιες οχι μονο στα πληκτρα. Εδω βρηκα και παρουσιαση απο επισημο τεχνικο τους που ελεγε οτι τα pads δεν τα πολυπροοριζαν για drum synth η για sequencing αλλα για να παιζεις συγχορδιες στα preset των virtual synth που περιλαμβανουν.

 

6) Και ερχομαι και στο software της υποθεσης, τα keylab περιλαμβανουν το Αnalog Lab οπου ε χεις προσβαση σε χιλιαδες preset της εταιρειας. Παμε οπως στην ουσια που ειναι τα virtual synths που σου παρεχει και συγκεκριμενα ειναι

 

το Wurlitzer, Που ειναι emulation οργανου της γνωστης εταιρειας και με καποια εξτρα εφφε (καλο για καποιες μελωδιες ισως αλλα οχι για sound design)

 

το Vox V  που ειναι hammond emulation αν σε ενδιαφερει αυτος ο ηχος

 

 

το Mini V Που ειναι emulation tou Mini Moog με καποια εξτρα εφφε επισης αλλα δυστυχως με αρκετα πιο "γυαλισμενο" ψηφιακο ηχο (προφανως ως software δεν λεω οτι θα επρεπε να περιμενουμε κατι παραπανω)

 

και παμε στην πικρα:

το Jupiter V , ena arpeggiator Που εμφανιζε ΣΥΝΕΧΕΙΑ bugs, καποια διορθωθηκαν με ενα Update αλλα παραμενει unstable, πχ σε προσφατη συνθεση μου ειχα κανει assign με συγκεκριμενα sets καποια χ-υ Modulations και το προγραμμα εκανε τα δικα του, μολις εβγαζα το modulation ολα οκ. γενικα πολυ ασταθες.

 

Μετα απο αυτον το λιβελο να αναφερω και τα θετικα

η απιστευτη εμφανιση του

και μαλλον ετσι και εγω και πολλοι αλλοι ξεγελαστηκαμε απο την εικονα ξυλου και το ωραιο του layout.

 

Και για κλεισιμο θα βροντοφωναξω και εγω αυτα που διαβαζα σε ποσα φορουμς και εν τελει δεν ακουσα:

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πραγματικα σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο και απαντησες. Μαλλον με εσωσες απο μια λαθος επιλογη.

Τι θα προτεινες να παρω αντι αυτου?  υπαρχει αραγε αλλο midi keyboard που να σου δινει τετοια ποικιλια ηχων?

ενδιαφερομαι κυριως για ηχους synth οπως απο moog αλλα και πιο ατμοσφαιρικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πραγματικα σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο και απαντησες. Μαλλον με εσωσες απο μια λαθος επιλογη.

Τι θα προτεινες να παρω αντι αυτου?  υπαρχει αραγε αλλο midi keyboard που να σου δινει τετοια ποικιλια ηχων?

ενδιαφερομαι κυριως για ηχους synth οπως απο moog αλλα και πιο ατμοσφαιρικους

 

Triton Tactile με 512 preset τους ήχους του Classic το έχεις δει? https://www.thomann.de/gr/korg_triton_taktile_49.htm?ref=search_prv_3

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πραγματικα σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο και απαντησες. Μαλλον με εσωσες απο μια λαθος επιλογη.

Τι θα προτεινες να παρω αντι αυτου?  υπαρχει αραγε αλλο midi keyboard που να σου δινει τετοια ποικιλια ηχων?

ενδιαφερομαι κυριως για ηχους synth οπως απο moog αλλα και πιο ατμοσφαιρικους

 

κανενα προβλημα, και μια και μου το θυμισες δεν εχω κανει ακομα κριτικη στο skroutz οποτε θα πεσει και εκει το αναλογο χαντακωμα  >:D

αν σε ενδιαφερει για controller τσεκαρε τα Novation που εχουν πολυ ποιοτικα πληκτρα της fatar, αλλα για ηχους θα πρεπει να κοιταξεις καποιο virtual synth (και τα freeware ειναι συνηθως ψιλομουφα)

αυτο το korg π προτεινε ο φιλος φαινεται ενδιαφερον

αλλιως μπορεις να τσεκαρες τα virtual synths της Native Instruments τα οποια ειναι θηρια (αλλα θα πρεπει να στρωσεις τους δικους σου ηχους εκει!-τα presets ειναι πιο "χαβαλεδιαρικα" αλλα μπορεις να μαθεις πολλα για τη λειτουργια των synth μελετωντας τα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα προβλημα, και μια και μου το θυμισες δεν εχω κανει ακομα κριτικη στο skroutz οποτε θα πεσει και εκει το αναλογο χαντακωμα  >:D

αν σε ενδιαφερει για controller τσεκαρε τα Novation που εχουν πολυ ποιοτικα πληκτρα της fatar, αλλα για ηχους θα πρεπει να κοιταξεις καποιο virtual synth (και τα freeware ειναι συνηθως ψιλομουφα)

αυτο το korg π προτεινε ο φιλος φαινεται ενδιαφερον

αλλιως μπορεις να τσεκαρες τα virtual synths της Native Instruments τα οποια ειναι θηρια (αλλα θα πρεπει να στρωσεις τους δικους σου ηχους εκει!-τα presets ειναι πιο "χαβαλεδιαρικα" αλλα μπορεις να μαθεις πολλα για τη λειτουργια των synth μελετωντας τα)

 

edit: και τα Novation controller εχουν δωρο καποια software (περα απο το Ableton Live Lighth-δεν εχω ομως ιδεα για το ποιον τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου