Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνισμός σε PA στο σπίτι


Latinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί χαιρετώ. Θέλω τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα.

Έχω ένα μικρό PA στο σπίτι. Μία κονσόλα mackie VLZ πρώτης γενιάς, δύο αυτοενισχυόμενα db technologies 12άρια. Τώρα προσπαθώ να παίξω με μικρόφωνο για να βγάζω ακουστική και κλασσική κιθάρα στον αέρα.

Νοίκιασα ένα neumann km-184 και έχω ήδη ένα shure δυναμικό sv 200 vocal.

Το πρόβλημα είναι ότι με το μικρόφωνο συνδεδεμένο μόλις ανοίγω το κανάλι του, είτε έχει σήμα είτε όχι μόλις το σηκώσω πάνω από το 25% μικροφωνίζει. Το σαλόνι έχει διαστάσεις 6,30 μήκος πλάτος 4,20 και ύψος 2,70. Τα ηχεία τα έχω στις άκρες του 6,30 πάνω σε τρίποδα. Έχω κάνει αρκετές προσπάθειες με το gain, με το master volume κλπ. Από που παράγεται το πρόβλημα ? Είναι υπερβολικά αυτά τα ηχεία ? μήπως παράγονται στάσιμα κύματα ? Ρύθμισα το master output επίσης σε mic mode που κόβει 4 DB, κάπως βελτιώθηκε, δεν αρπάζει τόσο γρήγορα αλλά και πάλι. Για κάποιους έμπειρους ηχολήπτες μπορεί το θεμα μου να είναι εύκολο. Τα καλώδια είναι καλά,  Τροφοδοσία παίρνει η κάθε συσκευή από ξεχωριστή μπρίζα. Please help ! Μην ανησυχείτε δεν σηκώνω την πολυκατοικία στον αέρα. Το σύστημα παίζει και χαμηλά. Αλλά αν θέλω λίγο να σηκώσω σφυρίζει.... :-[ σκέφτομαι και feedback eliminator... :-[ :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimsonic ευχαριστώ. Κάθομαι στον καναπέ, τα ηχεία κοιτάνε σε μένα και το μικρόφωνο κοιτάει σε μένα. Τα ηχεία είναι σε ύψος 1.80 περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η θεση του μικροφωνου ειναι μπροστα απο τα ηχεια και κοιτανε σχετικα τα ηχεια, θα εχεις feedback.

 

Ο χρυσος κανονας ειναι να αλλαχθει η  θέση ή των ηχειων ή του μικροφωνου.

 

Μαλλον το Β' συμβαινει;

 

EEG-12.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι διαβάζω, εάν δεν μπορείς να διαμορφώσεις τον χώρο σου έτσι ώστε το μικρόφωνο να μην κοιτάζει το ηχείο, βρές την θέση που μικροφωνίζει λιγότερο στον χώρο σου και ψάξε να βρεις και να κόψεις στο equalizer τις συχνότητες που προκαλούν το πρόβλημα (συνήθως ανάμεσα στα 80 hz και 8 khz).

Εκεί που σταματά να μικροφωνίζει ανεβάζεις ένταση και ψάχνεις να βρεις την επόμενη συχνότητα και πάλι από την αρχή. Μικρές αλλαγές .

 

Το πρώτο όμως είναι η θέση του μικροφώνου σε σχέση με τα ηχεία.

Το feedback λατρεύει τις επιφάνειες που αντανακλούν (τζάμια, μάρμαρα κλπ.)

Το feedback αγαπάει αυτούς που κρατούν το μικρόφωνο έτσι.

http://farm2.static.flickr.com/1295/4710126715_cea7f556f6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου