Προς το περιεχόμενο

Μυστήριο πρόβλημα με Scarlet 2i2


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το θέσω και υπόψη σας το ζήτημα μπας και έχετε καμιά ιδέα.

 

Λόγω του ότι έδωσα το παλιό PC στον γιο προκειμένου να μένει μακριά από το άβατό μου, χρησιμοποιώ πλέον ως PC το tablet μου (Venue 11 Pro, i5, 8gb μνήμη, 256ssd, Windows 8.1) πάνω σε dock station με 3 USB 3.0, RJ45 και Hdmi  για το μεγάλο monitor. Του κότσαρα και ένα powered usb 3.0 hub (TP LINK UH700) για να έχω τις απαραίτητες θύρες και όλα καλά. Ότι και να συνδέθηκε πάνω του (ποντίκι, πληκτρολόγιο, οθόνη printer, σκληροί, modem) το βρήκε αμέσως, το τρεξε και το μηχάνημα πάει σφαίρα (για τις δικές μου μικρές απαιτήσεις).

 

Ένα μόνο (και μεγάλο) πρόβλημα. Ούτε το tablet (με την full size USB που έχει), ούτε το dock station (με τροφοδοτικό στα 3Α που έχει, ούτε το hub, δεν μπορούν να κάνουν power up την κάρτα ήχου (Focusrite Scarlet 2i2) . Για να είμαι πιο ακριβής, όταν κάνω power up το tablet, για λίγα δεύτερα ανοίγουν τα led της κάρτας και μετά πάπαλα. Σκοτάδι και άκρα του τάφου σιωπή στη κάρτα βασιλεύει....

 

Όλοι οι drivers του tablet αλλά και του dock station είναι upgraded, οι drivers της Scarlet εγκατεστημένοι, άλλαξα το status των USB σε συνεχές on (power pc configuration στο power management δεν διαθέτει το μαγαζί) και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Δεν έχω καμία πρόθεση να αλλάξω κάρτα ήχου (τουλάχιστον αμαχητί) καθότι είμαι υπερικανοποιημένος.

Τεστ στο παλιό PC δείχνει την κάρτα να δουλεύει μια χαρά...

 

Έχει κανείς από σας του Tech gurus κάποια ιδέα;

Θα το χτιμούσα ιδιαίτερα....

 

Το μόνο που μου χει μείνει είναι να δοκιμάσω κάποιο powered USB 2.0 hub συνδεδεμένο στο dock αλλά δεν θέλω να τα σκάω τσάμπα και βερεσέ και υπέθετα πάντα ότι υπάρχει backwards compatibility.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα οι Scarlett δε συνεργάζονται καλά με USB 3. Το λέω και εκ προσωπικής εμπειρίας (σε μένα δούλευε μεν,  ανά διαστήματα δε προκαλούσε κρασαρίσματα και μπλε οθόνες) αλλά και γιατί έχω διαβάσει σχετικά online. Υποτίθεται ότι η Focusrite πάτσαρε (εκ του πατσάρω) τους τελευταίους drivers αλλά φαίνεται ότι δεν υπήρξε και μεγάλη βελτίωση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα οι Scarlett δε συνεργάζονται καλά με USB 3. Το λέω και εκ προσωπικής εμπειρίας (σε μένα δούλευε μεν,  ανά διαστήματα δε προκαλούσε κρασαρίσματα και μπλε οθόνες) αλλά και γιατί έχω διαβάσει σχετικά online. Υποτίθεται ότι η Focusrite πάτσαρε (εκ του πατσάρω) τους τελευταίους drivers αλλά φαίνεται ότι δεν υπήρξε και μεγάλη βελτίωση.

Σε ευχαριστώ Σπύρο.

Αυτό υπέθεσα κι εγώ.

Δεν ξέρω αν είναι λύση αλλά θα δω τι γίνεται με powered usb 2.0 (τουλάχιστον να ανοίξει η κάρτα) και μετά βλέπουμε για την επικοινωνία ....

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου