Προς το περιεχόμενο

Angel of mercy, κυρίως solo και όργανα/εφφέ. Μια αναζήτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Kάποιο καλοκαιρινό πρωινό, μου ήρθε μια όρεξη να ξανακούσω το Communique των (αγαπημένων) Dire Straits. Στο album υπάρχει ένα κομμάτι, του οποίου το solo λατρεύω, αλλά και με στοιχείωνε (δουλειά δεν είχε ο διάολος) όσον αφορά τον ήχο του. Σαν επιφοίτηση, μου ήρθε εικόνα του τι χρησιμοποίησε εκεί ο Knopfler, και με χαρά, το είχα κάνει quizάκι και στο FB. To παραθέτω λοιπόν κι εδώ, για όποιον έχει χρόνο και δε βαριέται (ή βαριέται) ή έχει διάθεση για τέτοιου είδους ανούσιες ανησυχίες.

 

Ακούγοντας λοιπόν το solo στο κομμάτι (2:21-3:06), τι εξοπλισμό θα λέγατε ότι χρησιμοποιεί ο Knopfler (όργανο, εφφέ ή και τα δύο) για να πετύχει τον ήχο αυτό;

(προσωπικά έχω καταλήξει, αλλά δεν υπάρχει πουθενά καταγεγραμένο σαν trivia, οπότε θα παραμείνει προσωπική άποψη).

 

Υ.Γ. Mε γεια το νέο look.

 

https://www.youtube.com/watch?v=6u_s-95hOoQ

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12χορδη strat/μπουζούκα με λίγο chorus. Θέση 2 (από neck μετράμε). A! και ο neck μαγνήτης Di Marzio FS-1.  :D

  Ήσουν στην ηχογράφηση....;  :o :D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό  :)

 

http://www.mk-guitar.com/gear-on-all-songs-for-all-albums-wiki/gear-on-album-communique/

 

 

Guitar one – lead – center

Mark Knopfler

Fender Stratocaster , probably 1961 Stratocaster #68354 [+30% ] or

1961/62 Stratocaster #80470 [+70%] Middle compression/limiter, reverb

 

Guitar two – rhythm – lead 2nd solo (2:20 – 3:06) left channel

Mark Knopfler

Fender Stratocaster (with chorus) or 12-string electric ? (possibly Burns Baldwin) Middle ? compression/limiter, reverb, chorus

 

 

Guitar three – rhythm – right channel

David Knopfler

strummed probably David’s black Fender Stratocaster

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στερνό μου google να σ' είχα πρώτα... ;D

 

αν και σημειώνει ή strat με chorus ή 12 χορδη.

 

Τη strat με chorus την έχω αποκλέισει πλέον λόγω του τρόπου που παίζει στο σόλο.

 

Μετά βρήκα αυτό:

burns_baldwin_12.jpg

 

...κι έτσι έκλεισε άλλη μια αναζήτηση, από αυτές που θεώρησα ότι ανακάλυψα την Αμερική... ;D :)

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου