Προς το περιεχόμενο

σαμπλαρισμενο συναισθημα υπαρχει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως' date=' φίλε disco αν είσαι όντως 47 ετών (κατ' ελάχιστο), μου κάνει εντύπωση το ότι σκέφτεσαι τόσο συναισθηματικά. Μπορεί σε ορισμένες σύγχρονες παραγωγές να μυρίζεις την κομπιουτερίλα από μακρυά, αλλά (επειδή τα τελευταία δύο χρόνια έκανα άλλη μία βόλτα στη δισκογραφία των sixties), δεν σου κρύβω ότι μύρισα πολλά άλλα πράγματα, πολύ πιο ενοχλητικά από την κομπιουτερίλα (ο νοών νοήτω).

 

Για κάποιους, τα κομπιούτερ είναι lifestyle. Για άλλους είναι εργαλείο δουλειάς, όπως στην περίπτωση του SF. Για εμένα και για άλλους είναι πηγή έμπνευσης καθώς μας βάζουν σε μία συγκεκριμένη νοοτροπία δουλειάς που μας ενδιαφέρει περισσότερο από το πνεύμα της "αδελφότητος των μουσικών" που υπάρχει στις μπάντες και ειδικότερα στις μπάντες παλαιότερων εποχών.

 

Κάποτε είχαν ρωτήσει τον μεγάλο της folk "Βig Βill Βrody" αν ακούει καθόλου μουσική που δεν είναι folk. Υποτίθεται ότι είχε απαντήσει "It's all folk music, i' ve never heard no horse playing it".[/quote']

 

 

Οταν σου ειπα οτι το χαρτι για την θητεια μου ηρθε πριν απο 30 χρονια, εννοουσα για την θητεια της ζωης μου (σε ενα ποιο ποιητικο ορο) την ημερομηνια γεννησης μου. :wink:

Τωρα το ποσο μου μενει για να τελειωσει αυτη η θητεια δεν ξερω και ουτε θελω να μαθω.....

 

Για το αλλο θεμα, θελω να τονισω οτι δεν διαφωνω με τις αποψεις σας, ισα ισα που τις σεβομαι και τις ακουω με προσοχη. Εξαλλου και ο SP το ειπε και μονος του οτι "οι παραγωγες με "ψευτικα" βιολια,πνευστα κτλ μου ακουγονται επιοικως αστειες...." κατι ομως που δεν το κανουν ολοι οι παραγωγοι. Σε αυτο το σημειο εμενα ηταν η παρατηρηση μου...

 

Και ναι ασφαλως τα PC ειναι lifestyle, και για μενα. Απλως καλα θα ηταν να υπηρχε ενα οριο.....το οποιο πιστευω εχει ξεπεραστει προ πολλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως ευγνωμονώ αυτούς που εξέλιξαν τόσο πολύ τους υπολογιστές γιατί μου δίνουν την δυνατότητα να παράγω ολοκληρωμένη μουσική χωρίς να ειμαι πλούσιος η να χρειάζεται να γλείψω καμία δισκογραφική εταιρία.

όταν έμαθα να τους χειρίζομαι και να γράφω μουσική με αυτούς πραγματικά άλλαξε η ζωή μου.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....που αν λιγο σχετικος εισαι με την μουσικη λιγο λεμε την κομπιουτεριλα την μυριζεις απο 100 μετρα μακρια.

Δεν νομίζω οτι η κουμπιουτερίλα μυρίζεται τόσο εύκολα σήμερα.. ειδικά όταν είναι αναπόσπαστο κομμάτι τις μουσικής πλέον και τα samples έχουν φτάσει τα 8gb σε κάποια soft synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΑΝΤΟΥΑΝ ΕΙΠΕ

 

τα 3 πρωτα θεματα ειναι

 

1. Ο καλυτερος

 

2.Samples απο ζωα

 

3.Σαμπλαρισμενο συναισθημα υπαρχει

 

Προτεινω προς τιμην του Βοκου και της καλοκαιρινης ζεστης να δημιουργηθει ενα νεο thread με τιτλο

 

1.Το καλυτερο sample βγαινει απο τα ζωα με συναισθημα;;;

 

Ετσι...ετσι....

 

 

 

 

 

Μου φενεται οτι διαβλεπω ενα υφος ειρωνιας αγοραρε μου.....και για τιμωρια θα σε ΜΑΣΤΙΓΩΣΩ.....και μετα αλατι στις πλυγες...

 

φοβαμαι μονο να μην σου αρεσει...... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΑΝΤΟΥΑΝ ΕΙΠΕ

 

τα 3 πρωτα θεματα ειναι

 

1. Ο καλυτερος

 

2.Samples απο ζωα

 

3.Σαμπλαρισμενο συναισθημα υπαρχει

 

Προτεινω προς τιμην του Βοκου και της καλοκαιρινης ζεστης να δημιουργηθει ενα νεο thread με τιτλο

 

1.Το καλυτερο sample βγαινει απο τα ζωα με συναισθημα;;;

 

Ετσι...ετσι....

 

 

 

 

 

Μου φενεται οτι διαβλεπω ενα υφος ειρωνιας αγοραρε μου.....και για τιμωρια θα σε ΜΑΣΤΙΓΩΣΩ.....και μετα αλατι στις πλυγες...

 

φοβαμαι μονο να μην σου αρεσει...... :lol:

 

Oxi ρε τρελε τι λες;;;;Καμμια ειρωνια.......αλλα τωρα που το σκεφτομαι αν ειναι να με μαστιγωσεις...ναι ναι....σε ειρωνευτηκα... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως καλα θα ηταν να υπηρχε ενα οριο.....το οποιο πιστευω εχει ξεπεραστει προ πολλου.

 

Σόρυ που επανέρχομαι, αλλά θυμήθηκα και μία άλλη ενδιαφέρουσα φάση. Όταν είχαν έρθει για πρώτη φορά οι Police στην Ελλάδα για συναυλία, εγώ δεν είχα πάει αλλά είχα διαβάσει τις κριτικές που είχαν γράψει οι δημοσιογράφοι εκείνης της περιόδου (κυρίως στο περιοδικό "Ήχος").

 

Ο Andy Summers (κιθαρίστας, για όσους δεν ξέρουν), φαίνεται ότι κουβάλαγε μαζί του μία συσκευή η οποία συνέθετε φράσεις σε μία διαδραστική σχέση με αυτά που την τάϊζε ο Summers με την κιθάρα του. Οι Police ήταν τρίο και θυμάμαι ότι δεν μου είχε φανεί περίεργο ότι κάποιος μπορεί να ήθελε να παχύνει λιγάκι τον ήχο τους με τη βοήθεια μίας συσκευής... αλλά οι δημοσιογράφοι πιασμένοι από αυτό το γεγονός είχαν (ούτε λίγο, ούτε πολύ) θάψει ανελέητα τον Summers λέγοντας για "ψεύτικα σόλο" "αντιρόκ νοοτροπία" και άλλα γραφικά.

 

Τώρα, όποιος δεν είναι κουφός, ξέρει πολύ καλά τι επιπέδου κιθαρίστας είναι ο Summers. Λίγα χρόνια μετά, όταν έβγαζε τα δισκάκια του σε συνεργασία με τον Fripp (για τον οποίο κανείς δεν μπορούσε να πει κιχ) οι ίδιοι δημοσιογράφοι δηλώνανε την έκπληξη για το πως ένας τέτοιος "θεός" όπως ο Fripp ασχολιότανε με τον Summers.

 

Μαλάκουες, θα πεις... ναι, αλλά μαλάκουες κάποιου ειδικού τύπου, από εκείνους που πάντα χρησιμοποιούν τις ρητορικές τους αντιρρήσεις για την τεχνολογία σαν παραπέτασμα για την αβυσσαλέα τους άγνοια και τη μιζέρια τους. Θέλει προσοχή όταν μιλά κανείς για τεχνολογία διότι στην μουσική ειδικά έχει κάνει μόνο καλό.

 

Όσο για το τι ήταν εκείνο το παραμυθάκι που κουβάλαγε ο Summers δεν κατάφερα να καταλάβω διαβάζοντας εκείνα τα άρθρα (άλλη μία ένδειξη της δημοσιογραφικής τους καφρίλας). Ίσως ξέρει ο Superfunk.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Που την θυμήθηκες την πρώτη αυτή συναυλία μετά από τόσα χρόνια ανομβρίας...Το "παραμυθάκι" εγώ τουλάχιστον δεν το θυμάμαι καν, αλλά το ξύλο έξω από το σπόρτινγκ δεν θα το ξεχάσω ποτέ...

 

ΥΓ Σόρρυ για το off..συνεχίστε 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου