Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για τοποθέτηση ηχομόνωσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Πρόσφατα αγόρασα από τον thomann την παρακάτω ηχομόνωση

 

http://www.thomann.de/gr/the_takustik_san30_noppenschaumstoff.htm

 

Θα ήθελα αν έχει κάποιος χρησιμοποιήσει την ίδια ή παρόμοια να μου πει με τι την κόλλησε στον τοίχο. Θα κολληθεί τόσο σε κανονικό τοίχο όσο και γυψοσανίδα. Ο thomann προτείνει μία κόλα, αλλά δεν λέει πληροφορίες ως προς τη σύνθεσή της. Γνωστοί μου είπαν να αποφύγω την βενζινόκολα, γιατί μπορεί να λιώσει το υλικό, άλλοι μου είπαν να χρησιμοποίησω σιλικόνι. Anyway το Σαββατοκύριακο θα στρωθώ να την περάσω ελπίζω να βγάλω άκρη μέχρι τότε.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραιά βενζινόκολλα στο υλικό και περισσότερο στον τοίχο .... δε λιώνει τίποτα

 

+100000000000

Ουτε ξεκολαει με ανοιχτο παραθυρο μονο οταν την βαζεις μη την ακουσεις πολυ απο την μυρωδια....!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά αυτό που πήρες δεν είναι ηχομόνωση και δεν κάνει και για ηχομόνωση!Πρόκειται για ηχοαπορροφητικά panels τα οποία χρησιμοποιούνται για την ακουστική διαμόρφωση ενός χώρου!

 

Αν τα πήρες για ηχομόνωση μην περιμένεις σοαβαρά αποτελέσματα...Για να βελτιώσεις την ακουστική του χώρου σου, αυτά τα panels κάνουν δουλειά για mid-high και high συχνότητες!

 

Για να τα κολλήσεις, η βενζινόκολλα είναι μία λύση..Αλλά αν δεν θες κάτι μόνιμο και για να έχεις και την δυνατότητα να τα αφαιρέσεις κάποια στιγμή χωρίς να καταστραφούν μπορείς να δοκιμάσεις κολλητική ταινία διπλής όψης(Pattex λέγεται μία εταιρία που βγάζει αν δεν κάνω λάθος)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μια παρενθεση, πηρα το 'λαβυρινθο' που ειναι ακριβοτερος, σε χαμηλοτερη τιμη απο αυτην που δινει ο θωμας το απλο, απο Ελλαδα. Μπραβο στα ελληνικα μαγαζια, προσφατα πηρα και διπεταλο 55 ευρω φθηνοτερα απο οτι στο θωμα.

Στο θεμα: Δοκιμασα ταινιες διπλης οψεως, υστερα απο συμβουλη του μαγαζιου που πηρα την ηχομονωση. Κολλαγε στον τοιχο, οχι στην ηχομονωση. Δοκιμασα καλυτερη, πιο ακριβη, την πιο ακριβη, τιποτα. Πηρα ταινια μονης οψης την οποια κολλησα με κολλα στην ηχομονωση σε 3-4 σημεια ωστε να βαλω εκει πανω την ταινια διπλης οψης. Fail παλι. Πηρα βενζινοκολλα, σε σπρευ και ενα μισοκιλο με πινελο. Εκατσε αμεσως! Πολυ ωραια! Δεν κανει ζημια στην ηχομονωση, νομιζα κι εγω οτι θα λιωσει, αλλα δεν. Καναμε προβα, και υστερα απο 2 μερες επεσαν οι ηχομονωσεις κατω.. Ακολουθησα σωστα τη διαδικασια τοποθετησης, εβαλα και στις δυο επιφανειες, περιμενα να στεγνωσει, μετα πιεζα για αρκετη ωρα. Τιποτα. Οποτε.... Καρφια! Εχω καλυψει το μισο στουντιο ηδη και ειμαι πολυ χαρουμενος. Εντωμεταξυ, οταν τα βγαζεις η τρυπα απο το καρφι δεν φαινεται, ο αφρος την καλυπτει παλι. Λεπτο καρφι με μεγαλο κεφαλι, 5 εκατοστα ειναι το παχος της ηχομονωσης και θελει να μπει 1-2 εκατοστα στον τοιχο.

Ελπιζω να βοηθησα και να γλιτωσεις τα τρεξιματα μου!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα βενζινοκολλα, σε σπρευ και ενα μισοκιλο με πινελο. Εκατσε αμεσως! Πολυ ωραια! Δεν κανει ζημια στην ηχομονωση, νομιζα κι εγω οτι θα λιωσει, αλλα δεν. Καναμε προβα, και υστερα απο 2 μερες επεσαν οι ηχομονωσεις κατω.. Ακολουθησα σωστα τη διαδικασια τοποθετησης, εβαλα και στις δυο επιφανειες, περιμενα να στεγνωσει, μετα πιεζα για αρκετη ωρα. Τιποτα.

 

7 χρόνια περίπου στέκονται στη θέση τους σε studio που είχαμε φτιάξει καααααποτε ...

Μάλλον κάτι δεν έκανες καλά  :) (η βενζινόκολλα πρέπει να στεγνώσει ΤΕΛΕΙΩΣ .. όταν ΔΕΝ κολλάει στο χέρι όταν την ακουμπάς κολλάει )

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά θα πάθεις χοληστερίνη ;D ;D

 

Ναι αλλα θα εχεις και παραγωγη κρεατος (κατσαριδακια) σε συντομο χρονικο διαστημα ....χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το πάω με βενζινόκολλα. Επειδή κάτι είδα για σωστή εφαρμογή κτλ, αν θέλετε πείτε και μία άποψη για το πώς να την εφαρμόσω κτλ. Σόρρυ αλλά πρώτη φορά θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο και θέλω να γίνει όσο καλύτερο μπορώ.. ;)

 

Και ναι, Neurotic έχεις δίκαιο για την ηχομόνωση. Απλά όλα αυτά τα υλικά τα βάζω (κακώς) κάτω από την ταμπέλα των "ηχομονωτικών υλικών". Στη ουσία ούτε με νοιάζει αν ακούγομαι ή όχι (ηχομόνωση), την ηχητική του χώρου θέλω να αλλάξω, να τον στεγνώσω στην ουσία καθώς έχω και delay και echo και reverb και ότι θες εκεί μέσα... είναι το δωμάτιο πεταλιέρα ... :o

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου