Προς το περιεχόμενο

Τεχνικη ''ΑΠΛΗΣΤΙΑ''


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα προβλημα..

Και πιστευω πως δεν θα λυθει ποτε..

Το θεμα ειναι αν το εχω μονο εγω ή αν ειναι γενικο το κακο..

Οσο κι αν ανεβαινω επιπεδα τεχνικης παντα ακουω αυτα που δε μπορω να παιξω και ξενερωνω (σε λογικα πλαισια)..

Το ξερω οτι ειναι στη φυση του ανθρωπου να επιθυμει αυτα που δεν εχει και να μην εκτιμαει τα υπαρχοντα..

Υπαρχει τελος για αυτο το πραγμα??

Το νιωθουν και αλλοι εδω μεσα? (απευθηνομαι στους πολυ καλους παιχτες που εχω συναντησει στο νοιζ)

Και για να απλουστεψω την ερωτηση....Ο Vai ή o Malmsteen ας πουμε νιωθουν κουλοι βλεποντας αυτα που δε μπορουν να παιξουν???

 

Ελπιζω να καταλαβατε στο περιπου τι εννοω γιατι και εγω δεν το εχω ξεκαθαρισει μεσα μου ακριβως...

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το νιωθουν και αλλοι εδω μεσα? (απευθηνομαι στους πολυ καλους παιχτες που εχω συναντησει στο νοιζ)

 

δεν ξερω εαν ειμαι πολυ καλος παιχτης αλλο το νιωθω αυτο απο την πρωτη μερα που επαιξα κιθαρα μεχρι τωρα!

κ πλεον οχι τοσο με την τεχνικη μου αλλα με την ικανοτιτα μου να γραφω μουσικη.

 

το θεωρω τελειος λογικο αλλα κ πολυ υγειες να ψαχνομαστε κ να θελουμε να εξελισομαστε συνεχεια. Ειναι σιγουρο οτι ποτε δεν θα καταφερω να παιξω η να γραψω μουσικη οπως ο Buchanan αλλα η συνεχεις προσπαθεια μου να τον φτασω με κανει καλυτερο!

 

επισης πολλες φορες για να εξελιχθουμε δεν χρειαζετε μονο να βαλουμε καινουρια στοιχεια στο παιξιμο μας αλλα κ να αποβαλουμε!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο την ψυχοσυνθεση του καθε ανθρωπου και απο τα ενδιαφεροντα του,η κοινη λογικη παντως προσταζει οτι οταν κατι μας ενδιαφερει κατ'απολυτη προτεραιοτητα συνηθως γινομαστε ελαφρως "μονομανεις" (obsessed) με αυτο...και...καλα κανουμε :)

 

Αν λοιπον η τεχνικη δυνοτητα ειναι αυτο που σε ενδιαφερει κατα προτεραιοτητα δεν βλεπω γιατι ειναι λαθος το να προσπαθεις να γινεις ακομα καλυτερος.

 

απο εκει και περα βεβαια μπορουμε να ανοιξουμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ κουβεντα για το ΠΟΙΕΣ θα πρεπει να ειναι οι προτεραιοτητες μας ως "μουσικοι" γενικως αλλα αυτο ειναι ενα πολυ γενικο & υποκειμενικο θεμα.

 

εχει βεβαια και τεραστια σχεση με το ΕΙΔΟΣ της μουσικης που σε ενδιαφερει (αλλες προτεραιοτητες εχει π.χ. η μουσικη των... Κολπλεϊς ;D & αλλη του Σατριανι...)

 

ε δεν χρειαζετε μονο να βαλουμε καινουρια στοιχεια στο παιξιμο μας αλλα κ να αποβαλουμε!

 

εγω τα τελευταια 10 χρονια εχω...τρελλαθει στις...αποβολες... ;D 

 

στο τελος θα καταντησω να παιζω μελλοποιημενα χαϊκου σε αφρικανικο μονοχορδο ;D

 

ξερεις σε στυλ:

 

"η μουρια στον περίβολο ανθισε"

 

ντοϊνγκ-ντοϊνγκ-ντοϊνγκ

 

"το ψυγειο γεμισε παγακια"

 

ντοϊνγκ-ντοϊνγκ

 

τελος... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "χτισιμο" ενος ΜΟΥΣΙΚΟΥ ειναι πολυπλευρο.

 

Εχει να κανει απο την τεχνικη του ως παιχτης, απο την ικανοτητα του σαν συνθετης ακομα (και πιστευω οτι ειναι και αυτο σημαντικο) η ΠΑΡΟΥΣΙΑ του επι σκηνης. (τι να τον κανεις εναν παιχταρα αμα ειναι λες και βγηκε απο επεισοδιο του μπομπ σφουγγαρακη).

Εδω ερχεται ο παραγοντας "ΜΙΞΗ". Ποσο βαρυτητα δινει ο καθενας στο καθε τι και ΤΙ ειναι πιο σημαντικο ΓΙ ΑΥΤΟΝ.

Ο τομεας τεχνικη ειναι πολυ σημαντικος αλλα για μενα ΟΧΙ (πια) σημαντικοτερος απο τον παραγοντα ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ. Εννοω οτι, αν ειναι με αυτα που παιζω να μην περναω καλα, αλλα να τα παιζω επειδη ειναι δυσκολα, τοτε ασ τα βρασ τα.

Επισης, πολλοι οσοι ασχολουνται με τον παραγοντα "τεχνικη" χανουν την μπαλλα και μετα αυτα που παιζουν τ ακουν ευχαριστα μονο οι ιδιοι και κανενας αλλος. Αυτο εμενα δεν μ αρεσει. Καλυτερα να ακουω Michael Schenker και με 5 νοτες να μου σηκωνεται η τριχα παρα Govan (πως τον λενε) που χασμουριεμαι. Τρανο παραδειγμα ενα θεμα που ανοιχτηκε στα βιντεο σημερα με εναν ελληνα παιχτη ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αλλα και ΠΟΛΥ ΑΔΙΑΦΟΡΟ (για μενα παντα).

Αυτο που επισης εχω επισημανει, ειναι οτι οσο καλυτερος παιχτης γινεται καποιος τοσο του αφαιρει την ικανοτητα στο να γραφει "καλα" τραγουδια. Κι αυτο γιατι με την ικανοτητα που (ενδεχομενως) εχει αποκτησει θελει ολο και πιο πολυ να γραφει "δυσκολα" τραγουδια. Γι αυτο και βλεπεις κατι ατομα σα τον Dylan η τον SPringsteen και γραφουν κατι κομματαρες και ολοι οι υπολοιποι ειναι απλα.... για να τα διασκευαζουν.

Παντα μιλαω προσωπικα ΟΚ?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επισης πολλες φορες για να εξελιχθουμε δεν χρειαζετε μονο να βαλουμε καινουρια στοιχεια στο παιξιμο μας αλλα κ να αποβαλουμε!

 

Πολυ σοφη κουβεντα...

Συμφωνω απολυτα..

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτο γιατι με την ικανοτητα που (ενδεχομενως) εχει αποκτησει θελει ολο και πιο πολυ να γραφει "δυσκολα" τραγουδια.

 

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο (μιλαμε βεβαια για ΠΟΠ τραγουδια με την ευρυτερη εννοια οχι για συνθεση συμφωνικων εργων...) προσωπικα απο τη στιγμη που αρχισα να γραφω τα τραγουδια μου στην κιθαρα (στην οποια εχω περιορισμενες δυνατοτητες) αντι στο πιανο (στο οποιο εχω εξαιρετικη ευκολια και τεχνικη) εγιναν 100 φορες καλυτερα (φαντασου δηλ.τι μπουρδες εγραφα παλαιοτερα.... ;D ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προσωπικα απο τη στιγμη που αρχισα να γραφω τα τραγουδια μου στην κιθαρα ...εγιναν 100 φορες καλυτερα (φαντασου δηλ.τι μπουρδες εγραφα παλαιοτερα.... ;D ;D ;D)

Για πόσταρέ μας ένα πριν και ένα μετά...και άσε εμάς να κρίνουμε ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι SF, μιλαω για το φασμα ποπ ροκ μουσικης.

Συμφωνιες εφτιαχνα παλιοτερα και βαρεθηκα πια. ;D

 

Εγω με το πιανο (keyboard) ειμαι το αντιθετο. Δεν εχω μεγαλη ανεση. Λες να παω προς τα εκει για γραψιμο?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να παω προς τα εκει για γραψιμο?

 

Σαφως,το κανει αλλωστε και ο Bruce (ο οποιος ασχετως με τι λενε οι κακιες γλωσσες ειναι παιχταρας,ηταν guitar wonder & lead guitarist οταν μεγαλωνε και τη βαραγε καλα τη...ΛΑ,μετα το γυρισε στα ακκορντα ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ομως να την αποκτησεις πρωτα τη τεχνικη και μετα απο επιλογη σου να απλουστευθεις..

γιατι διαφορα δεν εισαι ωριμος αλλα τεμπελης...

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου