Προς το περιεχόμενο

Μέθοδος κιθάρας για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερα να μάθει κάποιος σε μία χορδή, και μόνο όταν νιώθει εντελώς έτοιμος πρέπει να αρχίζει σιγά-σιγά να προσθέτει χορδές στην κιθάρα του. Το νιώθει περισσότερο έτσι το όργανο.

 

Τι λέτε εσείς;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πιστεύω πως είναι καλύτερα να ξεκινήσει με ένα κουρδισμένο σκουπόξυλο και να ζωγραφίσει τα τάστα πάνω με μαρκαδόρο πριν κάνει το μεγάλο βήμα να αγοράσει κιθάρα με χορδές ::)

 

 

Ο λάκης όπως έλαιγε πως τα σκουπόξυλα δεν έχουν σωστή κατανομή μάζας και δεν κουρδήζουν καλά και αλλά τώρα αυτός ήταν ναρκωτικάκιας στα νιάτα του δεν ξερο αν ετσι και ισως να μην ξερει τι λει αλλά είχε και d'addario xord;ew κάποτε και μπορεί όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαινοντας σε μια χορδη δεν μαθαινεις κιθαρα. Ισως μαλιστα και να σταθει εμποδιο στην παραπερα εκμαθηση του οργανου καθοτι αμα συνηθησεις κατι ειναι πολυ δυσκολο να το ξεμαθεις μετα. Αντιστοιχο παραδειγμα ειναι το μικρο δαχτυλο του αριστερου χεριου. Αμα δεν μαθεις να το χρησιμοποιεις στην αρχη ειναι πολυ δυσκολοτερο μετα να αρχισεις να το χρησιμοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιστοιχο παραδειγμα ειναι το μικρο δαχτυλο του αριστερου χεριου. Αμα δεν μαθεις να το χρησιμοποιεις στην αρχη ειναι πολυ δυσκολοτερο μετα να αρχισεις να το χρησιμοποιεις.

 

Εγω παιζω με τα τρια δαχτυλα και thumb over. Το μικρο συμμετεχει μονο σε συγχορδιες.

 

Eιναι τροπος παιξιματος/πιασιματος του μανικιου. Δεν ειναι λαθος τροπος.

 

Αν ειναι, τοτε οι τρισμεγιστοι Hendrix, Vaughan, Clapton Κλπ επαιζαν/παιζουν λαθος....  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιζω με τα τρια δαχτυλα και thumb over. Το μικρο συμμετεχει μονο σε συγχορδιες.

 

Eιναι τροπος παιξιματος/πιασιματος του μανικιου. Δεν ειναι λαθος τροπος.

 

Αν ειναι, τοτε οι τρισμεγιστοι Hendrix, Vaughan, Clapton Κλπ επαιζαν/παιζουν λαθος....   ;D

 

Το παιξιμο με 3 δαχτυλα δεν ειναι λαθος. Καποιες φορες ισως και να επιβαλεται. Το να μην μπορεις να χρησιμοποιησεις ομως το μικρο δαχτυλακι οπου εκει χρειαζεται πιστευω πως ειναι λαθος καθοτι σε περιοριζει. Βεβαια η συζητηση αυτη εχει ξαναγινει αν θυμαμαι καλα και εχουν ειπωθει παρα πολλα. Επειδη λοιπον ειναι δυσκολο να ξεμαθεις οτι εχεις μαθει για αυτο και πιστευω πως πρεπει κανεις να μαθει απο την αρχη να χρησιμοποιει ολες τις χορδες αλλα και ολα τα δαχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρο συμμετεχει μονο σε συγχορδιες.

 

τωρα που το ξανασκεφτομαι, ημουν λιγο απολυτος εδω.

Το χρησιμοποιω κι αυτο αλλα σε πιο δευτερευοντα/βοηθητικο ρολο...

 

...αλλα οι "καλοί κάλοι"  ;D βρισκονται κυριως στα 3 δαχτυλα  ;)

 

Επειδη λοιπον ειναι δυσκολο να ξεμαθεις οτι εχεις μαθει για αυτο και πιστευω πως πρεπει κανεις να μαθει απο την αρχη να χρησιμοποιει ολες τις χορδες αλλα και ολα τα δαχτυλα.

 

+1  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνιση, γιατί μάλλον σας μπέρδεψα: όταν λέω

να προσθέτει χορδές στην κιθάρα του

εννοώ κυριολεκτικά, στην αρχή να έχει μόνο μία χορδή η κιθάρα, μετά αν και όταν μάθε να βάζει και δεύτερη κλπ κλπ κλπ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω ότι για να μάθεις να σολάρεις σωστά πρέπει να παίζεις

χωρίς πένα και στο αριστερό χέρι πρέπει να φοράς πολλά βραχιόλια

έτσι ώστε να έχει βάρος ο καρπός και να δυσκολεύετε ακόμη περισσότερο

από χορδές δεν νομίζω ότι τις χρειάζεται κάποιος όλες τα καντίνια αρκούν

 

αλλά για το ρυθμικό παίξιμο θα συμφωνήσω με τον Κώστα

μια χορδή και καλύτερα να είναι από μπάσο ώστε να μη σκεβρώσει το

μανίκι ΑΛΛΆ μόνο για black metal αν παίζει jazz ας βάλει χορδή ακουστικής

κατά προτίμηση 13άρα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου