Προς το περιεχόμενο

DIY controller


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά.

Εδώ και πολύ καιρό περιμένω τις εταιρείες που ασχολούνται με το αντικείμενο να τον κατασκευάσουν αλλά δεν φαίνεται φως. Αυτό που θα ήθελα λοιπόν και ίσως να το θέλετε και εσείς είναι ένας controller που να είναι αυτό που βλέπω σε ένα ssl channel strip ή σε έναν 1176 (plug in). To μεγάλο σχέδιο θα ήταν μια κονσόλα που να περιέχει κάποια από αυτά ίσως σε 500άρι format αλλά αυτό αργότερα. Προσωπικά δεν έχω τον χρόνο και την δυνατότητα να ασχοληθώ με την κατασκευή αλλά μπορώ να συμμετέχω στο lay out. Αν κάποιος έχει την διάθεση να ασχοληθεί με κάποιο κομμάτι του project ή αν πιστέυει οτι κάτι τέτοιο θα του ήταν χρήσιμο ας το δηλώσει.

 

Τhanks Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από μια γρήγορη ματιά που έριξα κατάλαβα ότι τα προσόντα για την κατασκευή υπάρχουν το μόνο που μένει είναι να σας πείσω ότι αξίζει τον κόπο, γενικά βέβαια γιατί ειδικά και ο καθένας ξεχωριστά ξέρει τι έχει ανάγκη και τι όχι.

Ποιός δεν θα ήθελε την ευκολία που του δίνει το hardware και το total recall του software. Φανταστείτε να είσαστε μπροστά σε μια SSL πόσο πιο εύκολα θα γινόταν η δουλειά σας αλλά και ποιά προβλήματα θα σας δημιουργούσε το recall αλλά και το κόστος αγοράς. Επίσης όλο το hardware που θα χρειαζόταν για να γίνουν τα conversion κτλ κτλ. Φανταστείτε τώρα να να είχατε μια κονσόλα που θα φιλοξενούσε SSL, API και NEVE modules και όχι μόνο αυτά αλλά ενσωματωμένα 1176, 2500...

Τα controller θα μπορούσαν να βιδώνονται σε 500άρια api-style buckets και να προστίθενται ανάλογα με τις ανάγκες και τα οικονομικά σας.

Αν όλα αυτά ακούγονται μακρινά και ακριβά θα μπορούσαμε να αρχίσουμε με έναν SSL controller και μετά το προχωράμε. Στο κάτω μέρος του θα μπορούσαν να υπάρχουν κουμπιά τα οποία θα επιλέγουμε το κανάλι που θέλουμε και μετά να επεμβαίνουμε με το channel strip.

ssl_gchannel.jpg.9a40495ec08911fb60d8f7f18c1808bb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ως κιθαρίστας έχω πολλές έννοιες που δεν καταλαβαίνω στο μήνυμά σου.

 

Τί θέλεις ακριβώς να κάνεις; Ένα MIDI Controller, του οποίου το layout θα είναι σαν αυτό που δείχνεις στην φωτογραφία;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι 100% σιγουρος τι θες να κανεις αλλα αν καταλαβα καλα...

...κατι τετοιο ειναι δυνατον να γινει.

 

Εχεις αναρωτηθει ομως γιατι δεν εχει γινει ακομα?

 

δεν ειναι ευχρηστο για πολλους λογους.

 

π.χ.

>ολα τα set up δεν ειναι ιδια.

 

>μιλησες για επιλογη καναλιου. Ποσα κουμπια? Ολα σου τα προτζεκτς εχουν τον ιδιο αριθμο καναλιων? Οχι....

 

> Interface, μπορει να ξοδεψεις πολυ χρονο και χρημα για να διαπιστωσεις οτι ο κοντρολερ σου ειναι 'αχρειστος' σε ενα update του plug-in (με updated interface)

 

ξαναλεω οτι εχω μπερδευτει λιγο με το τι ακριβως θες να κανεις και βασικα απο 'δω και κατω σε εχασα...

 

.... Φανταστείτε τώρα να να είχατε μια κονσόλα που θα φιλοξενούσε SSL, API και NEVE modules και όχι μόνο αυτά αλλά ενσωματωμένα 1176, 2500...

 

 

???  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τα 1176, 2500 είναι κομπρέσσορες τα SSL, NEVE, API είναι (στην συγκεκριμένη περίπτωση ) κονσόλες. Το ότι αυτά είναι ιστορικά και θρυλικά μηχανήματα διασφαλίζει (όχι απόλυτα αλλά σε μεγάλο ποσοστό) ότι το interface δεν πρόκειται να αλλάξει. Μάλιστα οι πολλές υλοποιήσεις των ίδιων θρυλικών μηχανημάτων από διαφορετικές εταιρείες software ενισχύει αυτή την εκδοχή. H ιδέα να φτιαχτεί ένας τέτοιος controller δεν αποτελεί παρθενογέννεση όπως όλοι μας, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο, γινόμαστε φορείς των τάσεων όπως αυτές καταγράφονται στους "χώρους" που συχνάζουμε. Αυτό το controller είναι κατα την γνώμη μου θέμα χρόνου να κατασκευαστεί απλώς μια μεγάλη εταιρεία ωφείλει να είναι σίγουρη πριν κάνει μια κίνηση και στο τέλος αυτή υπαγορεύετε από άλλους παράγοντες και όχι μόνο από το πόσο το χρειαζόμαστε.

Τώρα όσο για τα tracks τα 32 είναι ένας ασφαλής αριθμός για να μην πηγαινοέρχεσαι σε banks, αν τώρα προσθέσεις και δυο κουμπιά bank <+> <-> τότε μπορείς να καλύψεις τα πάντα.

Τέλος, σήμερα για τους περισσότερους ηχολήπτες τα συγκεκριμένα plug ins είναι τα πιο συχνά χρησιμοποιούμενα. Αν κάποιος έφτιαχνε κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι θα το έβλεπε σε περισσότερες φωτογραφίες από το remote του 480 (reverb της Lexicon). Λόγω της συνεργασίας μου με κάποια περιοδικά έχω τεστάρει αρκετά controllers και κάποια από αυτά μαζεύουν σκόνη στην αποθήκη για το λόγο αυτό μην νομίζεις ότι έχω την αίσθηση ότι μπορεί κάτι να αντικαταστήσει το ποντίκι, αλλά αυτό που σου περιγράφω είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση.

 

Υ.Γ. Χαίρομαι που ασχολείστε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anyway, δε διαφωνω με οσα λες απλα προσωπικα θεωρω οτι δεν αξιζει το χρονο/κοπο/χρημα για κατι τετοιο  :) Ενας απλος λογος ειναι οτι ενα τετοιο controller μπορει να κοστισει οσο σχεδον μου κοστισε να φτιαξω ενα hardware ssl compressor. Ειδικα για το prototype.

 

επισεις το 500 format ειναι no no για τετοιο application ειδικα για το channel strip.

 

Παρ'ολα αυτα εγω ειμαι μεσα να βοηθησω οσο μπορω (και απο αποψη χρονου).

Αν αναλαβει καποιο το pcb fabrication (τα περισοτερα gerbers files τα εχω ηδη σχεδιασει αλλα θα χρειαστον mods) kai 'ερθει' με μια ολοκληρωμενη ιδεα το ξανασυζηταμε.

 

κατι αλλο που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι τι MIDI Cc δεχεται το plug in για τα rotary switches που εχει. Δεν το εχω το ssl plug in (και κανενα της Waves  ;)) οποτε δε μπορω να το τεσταρω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ενδιαφέρον θέμα..

 

Εγώ πάλι αυτό που θα έψαχνα θα ήταν ένας συνδυασμός ανάμεσα στην 500 series console της Inward , τις modular υλοποιήσεις Tonelux & ADT και στο matrix της SSL....

 

και εξηγούμαι....

 

ουσιαστικά μιλάω για ένα high end line mixer με moving fader automation (με διπλό ρόλο, είτε για τις line εισόδους είτε να "βλέπουν" τα αντίστοιχα DAW tracks - σαν την matrix δηλαδή), βασισμένο όμως σε line amps στην λογική των 1272 και V672 (είτε ως εξ αρχής κατασκευασμένοι κλώνοι, είτε ως αυτούσια modules).

 

Από εκεί και πέρα θα μπορούσε να ενσωματωθεί και η σειρά 500 είτε στην λογική της δημιουργίας ενός mixing ch.strip (comps, eq's ) είτε σε συνδυασμό με mic amps της σειράς 500 στην δημιουργία ενός ολοκληρωμένου recording channel.

 

Όλα αυτά με ένα καλοσχεδιασμένο εσωτερικό βασικό routing (line amps+faders+insert points) και ένα επίσης καλοστημένο bantam patch bay.....

 

εννοείται modular, επεκτάσιμο σε αριθμό-ομάδες καναλιών και με την σκέψη για δημιουργία ενός master section (εκτός από το βασικό summing amp) , με λίγο πιο σοβαρό monitoring section (αν και απλά θα μπορούσε να ενσωματωθεί ένα monitor controller της επιλογής του καθενός) αλλά και δυνατότητα για buses, αλλά και assignable bus επεξεργαστές (και πάλι στο 500άρι φορμάτ) κλπ κλπ κλπ

 

Από εκεί και πέρα θα μπορούσε πιθανότατα να ενσωματώνεται ένα είδος controller με assignable knobs & buttons ( eq in/out+parameters, inserts in/out, aux sends κλπ) συν κάποια στάνταρντ (πχ pan , mute) σε κάθε strip για έλεγχο παραμέτρων του DAW....

 

...αν και δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα του να "δείχνουν" και σαν τις μονάδες που ελέγχουν ::)....εκτός αν δεν κατάλαβα καλά :-[

 

:)

 

Κατά βάση αν το σκεφτεί κανείς άπειροι κατασκευαστές "βγάζουν" τα αντίστοιχα κομμάτια (πέρα από τα ίδια τα modules.....πχ Purple Audio, JLM Audio, ToneLux, ADT)....μένει απλά το να το σχεδιάσεις σωστά και να το φτιάξεις  ;)  

 

 

....δηλαδή μια ονειρεμένη αναλογική κονσόλα με πλήρη (σχεδόν) έλεγχο και ενσωματωση στο DAW περιβάλλον...ξέρω ότι μιλάτε για κάτι εντελώς διαφορετικό αλλά.....

 

.....warpie, θα το φτιάξεις?

:)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

niiiice  ;D

 

φυσικα καταλαβαινεις για τι κοστος και χρονο μιλαμε....

 

επισης αυτη η ιδεα ειναι 2 διαφορετικα 'τερατα' μαζι.... μη σου πω 3 μαζι με το 500 φορματ,

αλλα αν 'κολλησουμε' ολοι και καταφερουμε και φτιαξουμε ενα εγω ειμαι μεσα  :)

 

εγω παντως θα 'λεγα να ξεχασουμε το automation (ψιλοαχρηστο) και να προσθεσουμε total recall και Aux/Sends/talkback/κτλ...

 

(...και μετα ξυπνησα... ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου